@hamitozlu hocam selamlar varlık barışıyla ilgili bir konuda sana danışmam gerek. Yanımda çalışan yeni mezun bir arkadaş var, yurt dışına freelance iş yapıp 3900 dolar kadar para kazanmış sonra da bunu bozdurup bedelli askerlik parasını yatırmış. Bugün konuşurken söyledi bunu, dedim vergisini ödedin mi? Yok. Aklıma varlık barışı meselesi geldi ama şöyle bir sorun var genç çocuk birikmişi vesaire yok doğal olarak, doların tl karşılığı kadar kredi çekip varlık barışı adı altında bankaya yatırsa olur mu o paradan herhangi bir kesinti yapılıyor mu? O paranın banka hesabında ne kadar süreyle durması gerekir? Örneğin krediyi çekip yatırdı diyelim, ertesi gün tekrar o parayı çekip krediyi ödeme durumu olabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Varlık barışında yurt dışında getirilmesinde bankaya bildirilecek. Banka kabul ederse (çoğu kabul etmiyor) EK 1 formu ile beyan edilecek. Banka beyanname veriyor bunun için.

  Yurt dışındaki paranın getirildiği kayıt belli ise yurt içinden para yatırarak yapmanın bir mantığı yok.

  Tl karşılığını yatırsa faydası olmaz. Asıl para beyan edilmemiş. Paradan herhangi bir kesinti veya vergi yok. Süresi yok. Yatırıp yarım hemen çekebilir.

  • onimarsynn @onimarsynn

   Sağ ol hocam, yakalanırsa ayvayı yedi yani 😅

  • onimarsynn @onimarsynn

   @hamitozlu hocam akışı kirletmemek adına izninle buradan sana bir konuda daha danışacağım. Şu an halihazırda sigortalı maaşlı çalışanım, emekliliğime de 5-10 sene anca var. Emekli olduktan sonra Türkiye'den yurt dışına çalışayım diyorum. Bu konuyla ilgili arkadaşlarla ara sıra muhabbet ediyoruz, geçen birisi şöyle bir şey söyledi: Eğer Türkiye'de hiç faaliyet göstermeyen ve Türkiye'de ürün satmayan bir şirkette maaşlı çalışan olursam ve maaşım bana döviz olarak ödenirse gelir vergisinden muaf olabilirmişim sanırım. Bunun doğruluk payı var mı?

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @onimarsynn kontrol edeyim. Yıllık gelir vergisi ile beyan edilmeli diye hatırlıyorum.

  • Fikri @fikri

   @onimarsynn böyle bir olay var, internetten okuyup direkt vergi verilmiyor diye atlayan da çok kişi var.
   https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/2020_ucret.pdf
   29. sayfa 4.1.3.2.2. başlığı
   Ama yurt dışındaki firmalar işveren işçi sözleşmesi yapmıyorlar, normal bir hizmet alırkenki sözleşmelerden yapıyorlar. O yüzden ücret sayılmıyor. Olay oradan patlıyor.

  • onimarsynn @onimarsynn

   Evde oturduğum yerden geçineyim diyordum da olmayacak sanırım, artık şirket kurmakmış vesaire de uğraşamam o kadar enerjim kalmadı. @hamitozlu @fikri çok teşekkür ederim yardımlarınız için hakkınızı helal edin lütfen sizleri de yordum.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @onimarsynn hem evet hem hayır 🙂

   Bu hüküm ve açıklamalara göre;

   - Türkiye'den haber toplama hizmeti verdiğiniz dar mükellef kurumun, Türkiye'de hiçbir şekilde kazanç elde edecek şekilde faaliyette bulunmaması ve yukarıdaki diğer şartların da sağlanması halinde, tarafınıza döviz olarak ödenen ücretler, Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 numaralı bendine göre gelir vergisinden müstesna olacaktır.

   - Türkiye'den haber toplama hizmeti verdiğiniz dar mükellef kurumun, Türkiye'de kazanç elde edecek şekilde faaliyette bulunması halinde ise elde etmiş olduğunuz ücret geliriniz için söz konusu istisnadan yararlanmanız mümkün olmayacaktır.

   - İstisnadan yararlanmanızın mümkün bulunmadığı durumlarda, dar mükellef kurum adına Türkiye'de ifa ettiğiniz hizmetler karşılığında tarafınıza yapılan ücret ödemelerin doğrudan yurt dışından yapılması nedeniyle, söz konusu ücret gelirlerinizin Gelir Vergisi Kanununun 95 inci maddesinde göre yıllık beyanname ile beyan edilmesi gerekmektedir.

   https://www.gib.gov.tr/yurtdisindan-doviz-olarak-elde-edilen-ucretin-vergilendirilmesi