Şu başıboş sokak hayvanları sorununa bir çözüm bulunmalı artık. Gece eve dönerken, neredeyse 50 metre uzaktan 3 tane köpek beni görüp tenha sokakta nedensizce saldırdı. Allahtan pantolonum geniş dökümlü de bacağı isabet ettiremedi kotu ısırdı. Belediyelerin yıllık kaldırımları sökme festivalinden ötürü etrafa yayılmış parke taşları olmasa halim duman ! İki tanesinin kafatasını kırdım galiba ama mecburdum, o anda pek düşünemiyorsun. Bu yoklukta kot pantolonu yeni almıştım ona üzüldüm. Ha bir de aklınızda bulunsun, girebileceğiniz apartman girişi-bahçe gibi bir yer yoksa sakın köpeklerden kaçmayın zira siz koşunca iyice gaza geliyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Behzat Ç. @behzat

  Oyun istiyor abisi onlar. Cebinde mama taşısaydın bir şey yapmazlardı (!).

 • Orcun @orcun

  Valla bende eskiden sokakta köpek beslerdim kedi de besliyordum ama köpekler artık iyice terörist gibi oldular. Ha beni ısırmıyor saldırmıyor kokumu biliyor hepsi ama yani rahatsız oluyorum artık kestiremiyorum çünkü ne yapacağını bunların. O yüzden yanımda çakıyla dolaşıyorum özellikle geç saatlerdeysem vs. çünkü biliyorum saldırırsa birşey olursa köpeğe acımam direkt saplarım. Orada çünkü canımı kurtarmam gerekiyor bir şekilde, bunun yani hayvanseverilikle de ilgisi yok. Evimde 5 tane kedi var sonuçta besliyorum da bir kedi bana durduk yere çeteleşip saldırmadı saldırmıyor. Ama köpekler özellikle sokak köpekleri öyle değil. saldırdığı gibi direkt gırtlağına saplarım acımam.

 • hardcsgo @hardcsgo

  Yanımda her ihtimale karşı hatay dürüm taşırım. Bu gibi durumlarda işe yarayabilir.

 • Zdmr @zdmr

  Ülkenin köpeğide garipleşti, eskiden de vardı bu itler, böylemiydi?

  • Johan @johan28

   Valla benim de en çok merak ettiğim konu bu. Ben ekonomiye bağlıyorum acaba beslenmelerinde sıkıntılar. başlayınca geri özlerine mi dönüyrolar. Eskiden herkes bir şeyler verirdi artık azalmıştır millet kendi karnını zor doyuruyor.

  • Zdmr @zdmr

   @johan28 Ülkenin her alanını her damarını bozdular da hayvanlar çok ütopik yani gerçekten bir etkisi varsa komiğime gitti ülkemin durumu. 😁

  • Terminatör @terminator

   10 yıl öncesine kadar bu kadar başıboş kedi köpek yoktu. Son yıllarda sosyal medyadan mama mafyasının teşviki ile insanlar sokak hayvanlarını beslemeye başladıklarından beridir sayıları çok arttı. Neredeyse her sokakta bir kenara gelişigüzel dökülmüş mama yığınları görüyorum. Ayrıca bir kaç yıldır korona kapanma derken insanlar sokaklardan çekilince de arttılar bence.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Eskiden bu kadar fazla köpek yoktu şimdi bazı beyin yoksunları yüzünden köpekler kısırlaştırılmıyor (ya da yeteri kadar kısırlaştırılmıyor) sürekli ürüyorlar.

  • reducto @protego

   @johan28 10 yıl önce bizim ilçemizdeki tüm köpekler kısırlaştırılıyordu ve küpeliydi. Artık şikayet üstüne şikayetle zar zor 1 2 tanesini yaptırabiliyoruz. Küpe de takmıyorlar. Küpe yokken kısır mı değil mi yakalamadan anlamaları da mümkün değil. Şikayet olmadıkça belediyeler bişey yapmıyor artık. Bu sayede 10 yıl önce 3 4 olan köpek sayısı 25'e kadar çıktı. Sürü kafası burada devreye giriyor, sayıları arttıkça gaza gelip vahşileşiyorlar. Bunun yanında yemek eksikliği de buna sebep oluyor, ekonomi malum. Ne olursa olsun bu sokak köpeklerinin kısırlaştırılması lazım artık hiçbirini atlamadan. Her belediye buna çalışsa birkaç sene içinde sokak köpeği derdi bitecek zaten

  • POfficer @felixfelicis

   Ben küçükken köpek toplayan araçları görüyordum. Son 15 yılda hiç gördüğümü hatırlamıyorum. Ayrıca popülasyonları da artıyor e beslemek giderek artan bi sorun oluyor vs. Kaldı ki bana sorarsan muhtemelen eskiden de o zamanki sayılarına göre ciddi sıkıntılar yaşanmıştır ama pek duymamışızdır.

 • Cyber Man @cyber-man

  Yine can dostlarımızı hedef gösteren bir paylaşım daha. Neymiş ısırmışmış. Kardeşim anlama güçlüğü mü çekiyorsunuz. Cebinizde 2 paket maret sosis + yarım kilo antrikot + + 1 kilo tavuk bonfile + 3 kangal kasap sucuğu taşısanız ölür müsünüz? Unutmayın bu sokaklar hepimizin.

 • Tarık KAYA (37) @tarikkaya

  Geçmiş olsun.

  Geçen sene Kerpede tatildeydim. Kiraladığım evin arkasına cephe de bir gürültü koptu. Ben de balkonda giriş katta idim. Neyse dolandım arkaya. İki köpek yerde 3 kişide yerde kıvranıyordu. Adamın elinde silah. Abi dedim dur ne yapıyorsun. Uzaktan seslendim. A..... kodum dedi bu soytarıların. Gelsin beni jandarma alsın dedi. Ben baktım adamın kafa gidik. Geri eve geldim.
  Ertesi gün ev sahibi anlattı. Sokakta 4 tane köpek besliyorlarmış. Adamın komşuları. Çocuğu varmış 8 yaşında. Ekmek almaya giderken köpeklerin iki tanesi ısırmış. Bağrış çarış adamda silahını alıp ayaklarından vurmuş o köepkleri besleyenleri. Ki ben de akşam 20:00 den sonra evden çıkamıyordum. Tatil yeri... Neyse. O vurulandan birisi sakat kalmış.

  Ne oldu? Ne bitti? Köpek severlik teröristçe sana zulmetmeye döndü artık. Bunun da sebebi yönetemeyen belediyeler. Bahçene al. Bağla srbest bırak ama sokağa çıkmasın. Arabam olmasa yazlık yerde akşamdan sonra dışarı çıkamıyacaktım. Salak insanda sakat kaldı bir tanesi. Ömür boyu çek bakalım saçma durumdan doğan sonucu.

  Bunu paylaşmak istedim. İşin nerelere geleceğinin resmini size sundum.

 • Ali @norego

  2 sene önce en yakın arkadaşıma kendi sokağında 8-10 köpeklik bir çete saldırdı. Kaçmaya çalışırken düşüp kolunu kırıp baya bir derisini yüzdürdü asfalta koca adam. Neyseki düşünce birileri gelip köpeklerden kurtarmış. Kırığı düzeldiğinde ilk yaptığı şey köpekleri telef etmek oldu. Küçük çocuğu var, kendi yerine çocuk olsa çocuk parçalanmıştı büyük ihtimalle.

  Bizimde binanın önünde 15-20 köpeklik çete var millete salça olan. Geçende de eşimle yürürken 2 pitbul benzeri köpek kaldırımda havlaya hırlayantam gaz bize doğru koştu, eşimi arkama alıp kafalarını tekmeyle patlatmaya hazır pozisyon aldım ki bir anda yön değiştirdiler. Arkamızda tek başına başka sokak köpeği varmış ona saldırdılar. Hiç karışmadım, bıraktım birbirlerini boğazlasınlar.

  Çözüm olarak vatandaş kendi insiyatif alıp kendi bölgesindekileri öldürecek gibi görünüyor. Bir süredir ben de ciddi ciddi düşünüyorum. Belediyeyi aradım barınağa top attılar, barınağı aradım yasa var alamayız dediler. Belediyeyi tekrar arayınca da siz halledin bir şekilde ye getirdiler lafı.

 • Yunus Emre Arslan @yunusemre

  Iki tarafta dusuncesiz davraniyor sonu nereye gidecek merak ediyorum. Bir kisim hepsini öldürsünler banane hepsi gebersin kafasında. Bazısı sokaklardan toplamayın saldırmazlar kafasında. İşi bunu çözmek olan insanlar ise sessiz. Ne öldürmek doğru ne sokakta bırakmak. Çoğalmalarının nedeni yıllardır tek bir köpek dahi kısırlaştırmayan belediyeler ve eve köpek alıp 2 ay sonra sokağa atanlar. İnsanımızda kısırlaştırma bilinci dahi yok. Sokaktaki kedileri vete götürüp kısırlaştırıyorum diye tepki yiyorum bu tepkiyide hayvanlara en ufak bir şey bile vermeyen adam veriyor.

 • godzilla87 @godzilla87

  bu konuda denge sağlamak çok zor gibi. ama ben de bir kişinin kılına zarar gelmesine neden olacaksa 20 hayvanın yaşama hakkının mevzu bahis edilmemesi taraftarıyım. evlere kapandığımız dönemde oralara buralara mama serpiştiren kişilerin zihniyetinin sonucu bu biraz da.

 • Höşelek @benvaryaben

  İnsana saldıran köpeklere belediye müdahale edebilir. Onun Dışında köpekleri yok etme faaliyetlerine destek verenlere dünyada insandan daha zararlı bir varlık olmadığını hatırlatır önce kendilerini yok etmelerini tavsiye ederim.

  • Yakup Yılmaz @yakup

   @benvaryaben Ben köpek tarafından bizzat ısırıldım. Belediye, yasa var. Bulundukları yerden alamayız diyor.

  • Höşelek @benvaryaben

   @yakup belediyeler bence çamura yatıyor. Yasalar aynı zamanda vatandaşın güvenliğini de sağlamak zorundasın diyor. Saldırgan bir köpeğe müdahale edebilirler ama işlerine gelmiyor. Uğraşmak istemiyorlar

  • godzilla87 @godzilla87

   @benvaryaben bunlar beyhude muhabbetler. belediyeler ister çamura yatıyor olsun, isterse gerçekten yasalarla eli kolu bağlı olsun günün sonunda @yakup gibi arkadaşların yaşadıkları değişmiyor. Her insanın kendini savunma hakkı var. Özellikle de yabani hayvanlara karşı. Hayvanları öldürmeye meraklı zihniyet zaten sokak köpeklerinin sorun olmasını beklemeden yapacağını yapacaktır.

 • Çetin @zrrckkk

  5 yil onceydi galiba universitedeyken Izmitte arkadasin evine gittiydim gece de 12 civaridir ciktim benim eve gitmek icin. Oralarda kopekler olurdu hep ama bu sefer rahat 5-6 tane vardi sokagin koseden basimi cikartip bakmamla biri kosmaya basladi arada rahat 200 metre vardir. Tabi digerleride takip etti bunu. Geri donup arkadasin bahceye atlayip evine kostuydum iyiki zemin kattalardi ve balkonda yakalim onlari direk bagirdiydim kapiyi acin diye. Kapidan girmemle surunun yetismesi tam denk geldi. Az daha zaman kaybetsem neler olurdu bilmiyorum. Bundan sonra yanimda bu elektro shock el fenerleri varya ondan tasidim hep. Yaklasana uzaktan patlatiyordum sesine kaciyorlardi.