Oyun oynamayanlar ve Windows'a özel uygulamalar(Photoshop vb.) kullanmayanlar, kişisel bilgisayarınızda neden Linux kullanmıyorsunuz?

#KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  neden kullansınlar? linux ile neden savaşsınlar windows rahatlığı varken 🙂

 • Koray @koraysuna

  Ne gerek var ki windows'ta idare ediyor windows 11 toplarladı birde gayet güzel.

  • Hamdi @hamdi

   Win11 henüz deneyimlemedim ama arkadaşın notebookda denk gelmiştim. Baya hoşuma gitti. Özellikle taşınabilir cihazlar için ideal bir işletim sistemi olmuş gibi. Söylenildiği gibi touchpad gesture iyileştirmeleri de yapıldıysa tadından yenmez. Zira touchpadle Windows kullanmak ciddi yoruyor insanı. Neden gömüldüğünü anlamadım pek ama kullanmadan anlaşılmıyor herhalde 😀

 • arvelo @arvelo

  bir artısı yok ki, aksine windows normal bir kullanıcı için daha kolay.

 • Recai @recai

  profesyonel olmadigi surece masaustunde linux kullanmak cokta mantikli degil
  server tarafina gelince isin rengi degisiyor tabii.

 • Hamdi @hamdi

  O dediğin anca mağazalarda satılan bilgisayarlar standart olarak düzgün bir Linux dağıtımıyla gelirse olur. Onun haricinde bilgisayar = Windows insanların gözünde.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   öyle de olmuyor, hemen buna windows kur diye getiriyor komşu sonra 😀

  • Hamdi @hamdi

   @gurkan-atilgan devamını yazacaktım da iş geldi 😀 Okullarda, devlet kurumlarında hala standart olarak Windows kullanılıyor. Office gibi Windows uygulamaları sürekli olarak teşvik ediliyor. Bence normal bir kullanıcının kullanması imkansız ya. Sadece hayatını zorlaştırır. 🙂

   He Linux dağıtımları da eskisi kadar sıkıntılı değil. Kurulumları Windows'la aynı zorlukta. Zaten çoğunun arayüzü ya Windows yada MacOS andırıyor. Özellikle düşük donanımlı makinelerde olabilir.

  • Hamdi @hamdi

   Not: Linux'u severim ve uzun süre kullandım. İş ve oyun için ihtiyaç olmasa yine kullanırdım ama şartlar işte 🙂 Sonuçta normal kullanıcılara önermem. Geliştirme ortamı olarak çok güzel oluyor. Bir de nispeten eski donanımlı makinelerde daha düzgün çalışıyor. Düzgün dağıtım ve hafif bir arayüzle tabi 🙂

 • Player 1 @player-1

  Yazılım geliştirme amaçlı eski bilgisayara linux (ubuntu) kurdum. Uzaktan yönetmek için remote desktop açmaya çalıştım bir yığın sorun çıktı. Ubuntu 20 sanırım wayland kullanıyormuş o yüzden x-server ile çalışan client programlar patlıyor. Normalde Chrome Remote Desktop kullanıyorum, o da çalışmadı. Teamviewer kurmak zorunda kaldım.

  Bütün bu yüklemeler sonunda desktop'a ulaşmak için 6-8 kere root şifremi girmek zorunda kalıyorum. İzinleri "Make a color...." "refresh system repositories..."ler için falan istiyor. Bir türlü kurtulamadım.

  Not: Cevap verebilecekler için polkit klasörüne yapılacak bazı satırlardaki değişiklikler ile ilgili internette çözümler var. Ama bu sefer sistemde başka sorunlar çıkıyor. Mesela bilgisayarı kapat tuşu çalışmıyor.

  Özetle Linux pişmanlıktır.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Cunku Windows 7 ciktigindan beri, Windows Linux'u getcti. 2000'lerin buyuk kismini Linux kullanarak gecirmis biri olarak soyluyorum bunu.

 • Burak Özyürek @burakozyurek

  Asıl sorulması gereken, neden hala Windows gibi rahat kullanılabilen bir Linux dağıtımı yok?

  • Hamdi @hamdi

   Al benden de o kadar. Adam gibi tasarlanmış bir arayüz yok. Pek çoğunu deneyimlemiştim keyfi olarak. Çoğunun çok temel sıkıntıları var. Kullanım keyfini baltalıyor. Terminal manyaklarına birşey diyemiyorum ama. Onlar için Linux rahatlık ama zaten burada da söz konusu normal kullanıcılar. Sürücü sıkıntısı zaten gırla. Linux dağıtımları çok fazla cihaz ve donanım seçiyor.

 • Fikri @fikri

  Windows XP'den Linux'a geçmiştim. Sanırım 4-5 sene kullandım. Windows'tan kat kat üstündü.
  Mesleki programlardan dolayı tekrar Windows'a geçmek zorunda kaldım. Windows 7'ye geçtim.
  Windows çözmüş sorunların büyük çoğunluğunu ve öne geçmiş.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Oyun oynuyorum ve Linux kullanıyorum. ( Son oynadıklarım Red Dead Redemption 2, Apex Legends, GTA 5 ve Elden Ring ) Proton sayesinde çok kolay ama çoğu insan beceremez Linux kullanmayı.

  Şimdi burada adam alışmış herşeyi next,next diyerek kurmaya, Linux'un directory yapısını bilmez, driverları nasıl kuracağını bilmez, kürekli yazılımı kurmayı bilmez vs vs. O yüzden çok normal. Bu arada Fit bir abla var, onun yeniden paketlemelerini de kullanıyorum arada, bazı oyunlar çok pahalı 🙁

  I use Arch btw 😀

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   bunları bilmeyi geç, terminal görse bilgisayar bozuldu sanacak kişiye "neden linux kullanmıyorsun" diyemeyiz 😀

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @gurkan-atilgan Sadece şu ihtimal olabilir. Biri sistemi güzelce kurar ve sadece arada bir güncelleme yöneticisinden güncellemeleri yapmasını tembih edip ( forced update default olarak yok , istersen açarsın ama gereksiz. Windows gibi oluyor öyle 😀 ) bırakırsan sistemi rahatça kullanırlar. Anne baba laptoplarını böyle yaptım mesela. Sadece tarayıcı kullanıyorlar zaten. Windows'un türlü gariplikleri ile uğraşmıyorlar 😀

 • Ahmet Erdoğan #### @aerdogan17

  Çünkü Windows / Mac OS düzeyinde bir erişilebilirlik YOK… VAR varsayabilmem için kanıt varsa kullanırım + kullanmak isterim + babam 16/17 yıldır aktif işletim sistemi olarak kullanıyor

 • murat avcı @muratavcith

  Bataryanın dayanma süresi çok düşük, linuxta.

 • İşlemcileri Seviyorum @athlon

  Linux karmaşıklık dolu, zaman kaybı bir sistem, son kullanıcı için çöp. Windows paket olarak gayet rahat.

 • Fikri @fikri

  Bence Linux kullanımının kötüye gitmesinin sebebi Mac.
  Yazılımcıların büyük çoğunluğu bir süre sonra Mac'e geçti. Önceden kendileri de kullandığı için gelişme oluyordu, yavaşladı.

 • erdem @ec

  soruyu soran arkadaş neden linux kullanmamız gerektıgınıde acıklasaydı daha verımlı bır sonuc elde edebılırdık.

 • ersoy @ersoy

  Benden başka aktif kullanan yok galiba

 • nineleven @nineleven

  Kurması işkence bir kere. Ve güncel laptoplarda AHCI'ye geçmek bile bir problem.

  Ben kurmayı denemiştim de 1 gecemi almıştı adam gibi driverları da kurmam.

  Öncelik Sata olduğu için her açtığımda boot menuden seçmem gerekiyordu. Ve bu değiştirilemiyor.

  Hadi bunları geç;

  En basitinden ablam arada benim laptobu aldığında sövüyor Mozilla kullandığım için 😁

 • Joe @joe

  3 4 tane sürüm denedim. İnsana dert. Bir şeyi rahat kurarken başka program lazım olunca bir dünya uğraş. Hata veriyor terminalden bir dünya komutla ugrasıyorsun yine acayip şeylerle boğuşuyorsun. Çok uğraştım ama son kullanıcı için hala yol alması lazım.

 • Robin @robin

  Öncelikle şunu söyleyeyim, photoshop, office gibi uygulamaların linux dağıtımlarında desteklenmesi ihtimali çok düşük. Dünya genelinde linux dağıtımları sunucu ağırlıklı, kalkıpta atıyorum 3% lük bir pazar payı içerisindeki 1% lik son kullanıcı için uygulamasını geliştirmesi gereksiz bir çaba olarak görülüyor muhtemelen. O yüzden kullandığınız program linux dağıtımlarında yoksa çokta umut etmeye ve zaman harcamaya gerek yok 🙂

  Eğer windows veya mac'e özel, sadece o işletim sistemlerinde çalışan bir oyun yada program kullanıyorsanız bu süreç zaten çok sancılı olur. Ancak sanal makine veya dual boot ikinci diske windows kurarak photoshop vs kullanmayı çözebilirsiniz(wine gerek yok)

  Günlük kullanımda office, internet(haber vs) içerik tüketimi yapan kullanıcı kolaylıkla geçiş yapabilir. Ama oyun ve özel program varsa iş zorlaşır.

  Geçiş yaparken mevcut donanım ile daha önce linux dağıtımlarını deneyenlerin yorumlarını okumak faydalı olabilir özellikle laptop kullanıcıları için.

  Ayrıca şöyle de bir durum var. Can sıkıntısı gidip pop os, fedora vs kurup sırf saçma sapan bir hata çıkarttı diye diğer tüm dağıtımlarda da aynı hata olacak, hepsi çöp anlamına gelmez.

  Örneğin yıllardır Arch Linux kuruyorum belirli başlı sorunlar çıkartıyor onların otomatik çözümünü yapan ufak script hazırladım onun ile çözüyorum işimi görüyor ama gidip open suse kuruyorum bam başka sorunlar çıkartıyor.
  Gibi kullandığınız dağıtım, o dağıtımı kurarken yaptıklarınız, kullandığınız programlar, sisteme verdiğiniz zararlar, kullandığınız donanımlar deneyiminizi çok etkiliyor. Tabi ki herkes linux dağıtımı kullansın diyemeyiz.

  Eğer linux dağıtımı kullanırsanız ;
  -Format attıktan sonra yapmanız gereken tonlarca ayar ve işlemi çok kolay halledebilir, hem uğraşmaz hemde zaman tasarrufu sağlarsınız
  - Dediğim gibi dünya genelinde 3% lük bir pazar payı içerisinde olduğunuz için o alana özel çok fazla da virüs olmadığı için virüse denk gelme olasılığınız çok düşük. Ki denk gelseniz bile virüsün bir şey yapabilmesi için root parolasını girip öyle bilerek çalıştırmanız lazım ki kökten zarar verebilsin. Aksi takdir de en fazla belgeler, indirilenler, masaüstü vs ye bulaşabilir.
  - Mesela docker üzerinde uygulama çalıştırırken windowsta 9 gb ram kullandığını şiştiğini gördüm. Linux çekirdeği üzerine çalışan docker veya sanallaştırma çözümleri(qemu,kvm) daha düzgün çalışıyor
  - İhtiyacınız olan programı bir sürü tıklama ile sitesine gir, dosyayı bul indir, setupu aç, dikkatlice setupta ilerle ve kur ile uğraşmadan tek satır komut ile kurmanızı hatta tek satır komut ile İSTEDİĞİNİZ zaman evet isterseniz güncelleme yapar 🙂 Oyun oynarken çat diye windows yeniden başlattı yazısı ile karşılaşmazsınız.

  Normal alıştığınız programlar ve düzen dışına çıktığınız için alışmanız baya zaman alır. Beklemediğiniz bilmediğiniz bir sürü sorunla karşılaşıp zaman harcarsınız. 🙂