uzun süredir kullanmakta olduğum Windows 10'un 2019.LTSC sürümünü formatlayıp LTSC'nin yeni çıkan sürümünü (21H2 Build 19044.1466) kurdum.

Ekran kartım amd.Radeon Rx550.
ister windows'un kendi yüklediği driver olsun, ister amd sitesinden indirdiğim driver olsun hepsinde ekran düzensiz aralıklarla siyaha düşüyor (kararıyor), bir kaç saniye sonra toparliyor, bazen windows'un login ekranı geliyor bazen kaldığım ana geri dönüyor.

temiz windows + 3-5 temel program (7zip, pdf okuyucu vb) dışında bir şey kurmuş değilim.
amd'nin driver temizleme programı ile driverları sildim yeniden kurdum.
hiç biri çare etmedi.

şuraya bak diye önereceğiniz bir şey var mı?

login ekranında iken beklediğimde bile arada siyaha düşüyor (daha az sayıda)
bilgisayarı kullanıyorken maksimum 20-25 sn içinde siyaha düşüyor geri geliyor 🙁

#TeknoYardım #AMDRadeon #WindowsLTSC

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Batuhan @achfighter

  Sorun amd ekran kartında. Burada ben dahil bir çok kişi aynı sorunı yaşadık. Ben kartı sattım. Nvidia'ya geçtim, kurtuldum.

 • redfox @redfox

  bir önceki sürümde kart sorun vermiyordu 🙂
  o zaman sorun bu sürüme özel diyebilriz?

 • kemal @calimera

  konu dışı ama bunun lisansını nasıl hallediyorsunuz?

 • Joe @joe

  Donanımın mı eski ? Neden eziyet çektiriyon ki kendine. Win 10 pro kur geç derim.

  • redfox @redfox

   LTSC sürüm niçin var, insanlara eziyet çektirmek için mi?

   Donanımım süper olmasa da iş görür seviyede.
   Ben bu bilgisayarı bir kez kurduktan sonra ortalama 3-4 yıl ellemeden iş amaçlı kullanıyorum.
   LTSC windowsun içindeki pek çok "çöpün" çıkartılması ile microsoftun kendisince oluşturulmuş iş amaçlı performans ve stabilite odaklı sürüm.

   ilk mesajı yazdığımdan bu yana baya şey okudum. iki şeye emin oldum.

   1- sorun amd kaynaklı, windows kaynaklı değil.
   driver düzgün voltaj akışını sağlamak konusunda saçmalıyor.

   2- win 10pro'da da aynı sorunu yaşama ihtimalim var.

   #amd.blackscreen diye aratacak olursanız redditten tutun youtube a envai çeşit yerde aynı şikayetler var. (pek çoğu w10pro kullanıyor) amd sağolun düzgün driver yazmak konusunda oldukça gönülsüz.
   yıllardır bilinen bir sorunmuş meğer.

  • Joe @joe

   @redfox Eziyet çektirmek için mi ltsc var dedim gece gece mal mısın birader. Acayip oturmamış tuhaf sürümler kurup sorun yaşıyorsun onda sonra gelip öyle miydi böyle miydi... Keyfin bilir ne halt yersen ye. O çöp dediğin şeylerin çıkarılması belki hataya neden oluyor ne biliyorsun. Az bil az, çok bilmişlik iyi değil...win10 pro kur bakalım düzeliyor mu düzelmiyor mu. Sonra bıdı bıdı yaz...

  • kemal @calimera

   @joe birincisi bu sürüm official. Çöpleri çıkartan da Microsoft daha stabil ve uzun ömürlü olduğunu söyleyen de. Oturmamış dediğiniz sürüm de en oturmuş sürüm oluyor. Özellik güncelleştirmeleri bile iki yıl geriden geliyor be stabil olduğu kesinleşmeden gelmiyor bu sürüme. Enterprise temelli en sade ve en uzun ömürlü resmi sürümlerden biri. İnsanlara hakaret etmeden araştırmak lazım.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @joe Peki sen "mal mısın birader?" LTSC nedir bir öğren, fikir sahibi olmadan önce bir bilgi sahibi ol. O çöp dediğimiz şeylerin çıkaran da Mikisoftun kendi yazılım ekibidir, resmi, "Enterprise" sistemler için, daha kararlı olsun diye çıkarılmış sürümüdür!

 • Alptekin @alptekinck

  boştayken siyah ekrana düşüyorsa kronik amd sorunu. bellek frekansının düşmesini engellemesi için sürekli video oynatabilirsin muhtemelen işe yarar.

 • murat avcı @muratavcith

  W11 e geçiş için sakat bırakılmış bir ltsc sürümü olabilir mi acaba bu sürüm? Ben bir önceki sürüm(1809) ltsc kullanıyorum, hiçbir sıkıntısını görmedim. Donanımım destekleseydi w8.1 kurardım hatta.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Daha LTSB/LTSC ne olduğunu bilmeden gelip saçmalayan, teknoloji cahilleri var burada! LTSC kullanılabilecek en kararlı Windows 10 sürümüdür. "Miki"softun kendi ekibi tarafından çıkarılan, "Enterprise" sistemlerin de en uç noktası için "çöp" özelliklerden, "bloatware" uygulamalardan mümkün mertebe arındırılmış, yerine ise Linux SUExec benzeri yapılar eklenmiş, hafif, stabil sürümüdür.