Ruhun şâd olsun güzel adam. #NazımHikmet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Komunizm destekçileri benim kafamda düz dünyacılarla aynı seviyede. Saygı duyamıyorum.

  • Höşelek @benvaryaben

   @brave @rasko insanlar saygı duysun diye kimse komunist olmaz zaten. komunizm veya sosyalizm insan olma bilincidir. faşist kapitalist emperyalist sisteme saygı duyanlarla zaten işimiz olmaz bizim.

  • Rasko @rasko

   @benvaryaben Faşist nereden çıktı? Konuyla ne alakası var anlamadım? Gomünüstlerin "Nasa gizliyor" savunması da bu sanırım 😀 Komunizme en ufak laf eden faşist oluveriyor ahahaha.
   Kapitalizme saygı duyduğum veya kusursuz sistem olarak gördüğüm de yok. Sadece komünizmin daha iyi bir sistem olduğuna inanmıyorum, hatta komunizm, kapitalizmden 10 bin kat daha kötü bir sistem benim gözümde.
   Kapitalizm doğanın kanunu, doğada eşitlik yok, bu değişebileceğimiz bir şey değil malesef. Komünizmi benimseyen toplumların çökmesi de bu sebepledir. Her zaman doğanın kanunları işler ve birileri diğerlerinden daha eşit olur, bir kısım insan ezilirken öte yanda kaymak bir tabaka çıkar ortaya. Sistem ne olursa olsun bu düzen değişmez. Komunizmde bunların adı "partili" olur, kapitalizmde "zengin işadamı" olur.

  • Höşelek @benvaryaben

   @rasko doğada eşitlik yoktur diyorsun faşist nerden çıktı diyorsun 🙂
   sen kendini başkasından üstün görmüyorsan o eşitliği sağlarsın. tabi insanı bir hayvan parçası olarak görüyorsan işler değişir.
   kapitalizmden olsa olsa orman kanunu olur. bunu yediremiyorsanız kendinize bari laf atmayın.

  • Rasko @rasko

   @benvaryaben Doğada eşitlik olmadığını anlamak için uzman olmaya gerek yok, her zaman güclü olan kazanır. Büyük balık küçük balığı yer. Senin bunu kabul etmiyor olman bir şeyi değiştirmez.

   İnsanlarda da işler bu düzen. Medeniyet dediğin şey bu düzenin kurallara bağlanmış halidir. Hiçbir yönetim biçimi bunun önüne geçemedi, geçemiyor. Eşitlik getireceğini iddia eden sistemler ütopyadan öteye geçemez, geçemedi, geçemiyor. Komünist düzenin değiştirdiği tek şey kaymak tabakaya verilen ad. Ezilen kesim yine ezilen kesim olarak kalıyor.

   Sovyetlerde düzen şuanın Türkiye'sinden çok farklı değildi. Partide makamın varsa veya makamlı tanıdıkların varsa daha iyi bir işte çalışıyor, daha büyük bir evde oturuyor, daha iyi bir araba alabiliyordun (sadece partide makamı olanların satın almasına izin verilen araba modelleri vardı.) Genel olarak çok daha iyi bir hayat yaşıyordun yani.
   "Sovyetler mi kaldı kardeşim?" dersen Küba'da daha 10-15 sene öncesine kadar cep telefonu ve bilgisayar sadece partide makamı olanlara serbestti. İnternet konusunda da birkaç yıl öncesine kadar benzer bir durum vardı.
   Çin'den bahsetmeme hiç gerek yok sanırım.

   Gördüğün gibi, ne yaparsan yap her zaman birileri daha eşit oluyor. Çünkü doğanın kanunu bu. Büyük gezegen bile küçük gezegeni kendisine çekip yok ediyor. Sen sözde eşitlik palavralarına inanıp, hayali ütopyalarda yaşamak istiyorsan öyle yap, saygı duyarım 🙂

  • Höşelek @benvaryaben

   @rasko ben biz insanız diyorum. bizi hayvandan ayıran özellik bu diyorum. sen diyorsun ki biz hayvanız eşitlik olamaz. anlaşamadığımız kısım bu. eşitlik yoksa eşitliği sağlayacaksın. bugün güçlüyken yarın güçsüz olabilirsin. ayrıca biz bir ayıdan bir aslandan daha güçlü değiliz. napalım ayının aslanın akşam yemeği mi olalım? böylesine saçma sapan orman kanunlarıyla bu işler yürümez. işler neyle yürür? adaletle eşitlikle yürür. güçlü zaten güçlü. bu ülkede neden hukuk var? neden biri senin canını yaksa hemen mahkemeye koşarsın? adalet herkese her kesime lazım. diğer türlü değil komunizmi düzeni bulamazsın...

   sovyet düzeninden haberin olmadığı o kadar belli ki. buyur sana sovyet düzeni: https://www.youtube.com/watch?v=om8w5fZ4Ltk

   türkiyede işler sovyet düzeninden çok daha kötü.artık maaşla herhangi bir ekstra ihtiyacını karşılamak mümkün değil. kira ödeyeceksin fatura ödeceksin yol parası yemekti derken bir de üstüne bişey alacaksın.

   işin bir de sürdürülemez tarafı var tabi. sanki kapitalizmden kurtulmak bir tercih bir alternatif.hayır bu bir zorunluluktur. oksijen kesildi diye ölen hastanın altına veryansın ediyorsun ama akciğerlerimizi ağaçlarımızı kesen bu rant düzenine sesin çıkmıyor maşallah.

  • Rasko @rasko

   @benvaryaben Ben sana hayvanlardan değil, evrensel bir düzenden bahsediyorum. Dediğim gibi, inanmak istemiyorsan inanma, beni ilgilendirmez.
   Ayrıca sovyet düzenini eski bir propaganda videosundan öğrenmek, Türkiye ekonomisini A Haberden öğrenmek gibi bir şey.

   Ben 12 senedir eskiden komunist olan bir ülkede yaşıyorum, Komunizm dönemini yaşamış belki binlerce insanla muhabbet ettim. Videoya falan ihtiyacım yok ama çok istiyorsan şu kanaldaki videoları izleyebilirsin, propaganda değil gerçek durumlardan bahsediyor.
   https://www.youtube.com/watch?v=n72O8ZoRO6c

   Bilmiyorum, beni başkası ile mi karıştırıyorsun ama bahsettiğin şeyleri savunduğum yok. Hatta bu sitedeki en sert hükümet eleştirisi yapan insanlardan biriyimdir. Türkiye'deki düzen kapitalizm bile değil artık, devlet piyasaya müdehale ediyor, kapitalizmi mi kalmış? 🙂

  • Höşelek @benvaryaben

   @rasko ben eski sovyet insanlarını gösteriyorum sen 12 yıldır yaşadığın kapitalistleşmiş toplumdan öğreniyorsun. yıllarca amerikan ambargosu altında kalmış bir toplum. sana bana zamanında fındık dağıtan aman sosyalistleşmesin bunlar diyip seni natoya sokan amerikanın korkusu neydi o zaman? edit: fındık değil süt tozu.

   Türkiyede öyle vahşi kapitalizm yaşanıyor ki devlet müdahale etmek zorunda kalıyor. Çünkü şirketler tekelleşiyor. büyük balık küçük balığı daima yiyor. Müdahale etmese kaos çıkar. kaldı ki müdahale edilen ekonomi bu halde. amerika bir osursa boğulup gideceğiz. bir papazı vermedik diye feleğimiz şaştı. türkiye ekonomisi diye aslen bişey yok. kalmadı. hepsi özelleştirildi satıldı...

  • Rasko @rasko

   @benvaryaben Propaganda komunizmin mazotudur. Kötü bir fikir belirten olsa zaten o kayıt gün yüzü göremezdi. Muhtemelen devlet destekli hazırlanan bir video.
   Kendisine karşı en ufak bir düşüncesi olanı yok eden bir düzenden bahsediyoruz zaten. Kuzey Kore'de açlıktan ölmek üzere olan birine mikrofon uzat, o da "her şey çok güzel, çok iyi durumdayız" diyecektir. Gönderdiğim videoyu izle, bu durumdan da bahsediliyor.

  • Höşelek @benvaryaben

   @rasko alla alla propagandayla bu işler olsaydı taksim meydanında 1 mayısda o kadar insan katledilmezdi amerika tarafından. giderdi kendi propagandasını yapardı.