Bilindiği üzere CentOS projesi bir nevi öldürüldü, CentOS 8 desteği 2029 dan 2021 sonuna çekildi ve proje kararlı Red Hat Enterprise Linux (RHEL) yapısından, Fedora vari RHEL'in test sürümüne çevrildi. Bu da aktif çalışan, sorunsuz olması istenen, kararlı yapı isteyen Linux sistemleri için CentOS'u yerine bir alternatif arayışı doğurdu. Eski CentOS kurucularının kurduğu Rocky Linux bir alternatif durumunda. Sunucusunda CentOS kullanan arkadaşlar, sayın sysadmin 'ler, sizin yeni tercihiniz nedir? Ubuntu LTS benim son tercihim şuan.

#centos #linux #rockylinux #ubuntu

Bildiğiniz Linux'cuları tag larsanız sevinirim.
@mehmetemredogan @gurkan-atilgan @mrx @achfighter @qubit

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Linux dağıtımları hakında çok bilgim yok, Ubuntu kurup geçiyorum. 🙂

 • Rasko @rasko

  Sunucularımda yıllarca CentOS kullandım ama dökümantasyon genişliği nedeniyle Ubuntu'ya geçtim. Bu tür yazılımlarda en çok kullanılanı tercih etmek her zaman avantajlı oluyor.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  @ozgurg @rasko @alaria
  Ubuntu da kernel daha güncel oluyor, yazılımların da yine daha güncel sürümleri direk ubuntu repository oluyor ama bu durum tam kararlı yapı istenen durumlarda, yeterince test edilmemişlik sebebi ile sorun yaratabiliyor yine. Yani güncel olmaki en iyi, en kararlı olmak anlamına gelmiyor çoğu zaman. CentOS güzel yanı buydu 🙁 Ben de hala CentOS 6 , 7 ve 8 sunucular var.

  CentOS 6 olan makina istisna gerçi. Üzerindeki aktif çalışan yazılım, 7 ve 8 ile beraber gelen temel kitaplıklarla sorun yaşayan, çok eski bir yazılım olması sebebi ile sorunsuz çalışıyorsa, dokunma düsturu ile çalışan bir cihaz.

  • Rasko @rasko

   Son birkaç yıldır Ubuntu LTS versiyonlarını kullanıyorum, kararlılık ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadım. Hatta uptime'ı 2 yıla yakın olan bir makinam var, restart bile atılmadı, kurulduğu gibi çalışıyor 😀

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  ben de ubuntu ya da direkt düz debian tercih ediyorum ama centos 6.10 kalan bir snucum var onu ne yapsam diye düşünüyorum @ufkabakan

  şu rocky linuxa bir bakarım neymiş

 • mrmetalhead @mrmetalhead

  Ben eski bilgisayarima Ubuntu server kurdum, onun uzerinde de Docker calistiriyorum. Is goruyor su anda. Benim oyle pek bir beklentim yok zaten.

 • qubit @qubit

  Ubuntu demek Snap vs demek. Production sistem dedikleri makineler için korkarım Ubuntu bir Centos muadili değil. Debian? Bilemiyorum. Sanırım @mrx gibi RHEL diyeceğim.

  Bir ara şuradakileri de denemek istiyorum:
  https://www.zdnet.com/article/centos-linux-8-is-about-to-die-what-do-you-do-next/
  Bu dağıtımlardan hangisi 5-10 yıl sonra destekleniyor olur şu an yeterince araştıramadım. Finansmanları, yönetimleri, topluluk hangisini tercih ediyor..bunları araştırmam gerek.

 • dQw4w9WgXcQ @ugurcansayan

  Debian, olmuyorsa RHEL, AlmaLinux veya Rocky şeklinde düşünürdüm (bir sırası yok). Debian bildiğimiz Debian, ama paket yönetim sistemi diğerlerinden çok farklı. Alma ve Rocky, CentOS ile bire bir uyumlu. RHEL'de bir tek lisans bilgisi için giriş gerekiyor, o da ücretsiz kullanılabiliyor. Ubuntu'yu direkt elerim çünkü Canonical'ın ne yapacağı bazen hiç belli olmuyor, ayrıca uzun süre stabil kalmıyor.

 • redfox @redfox

  Ben ezelden beri Debiancıyım. Çok da memnunum.

  Kardeşim büyük bir yerde çalışıyor. Onlarda Centos - Debian karışık bir yapı vardı.
  Centos olan ve sürümü eski olan acil yenilenmesi gereken serverları Debian'a geçirmeye karar verdiler.

  Bir yandan da Alma ve Rocky'yi test ediyorlar. Test sonucu kararlarına göre yenilenmesi gereken diğer Centosları bu ikisinden biri ile devam ettirecekler.

  bir serverın Debian'a mı geçeceğine yoksa Alma-Rocky ikilisinden birine mi geçeceğine ilgili serverdan kim sorumlu ise o karar veriyor.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Hocam ben "Ian Murdock" intihar olayı sonrası iyice uzak durma kararı aldım Debian ve debian çekirdeği olan diğer distrolara. Komplo teorisi denebilir ama ben bu adamın bir şeyleri kabul etmediği ya da çekirdeğe eklenen bir şeylerin farkına vardığı için öldürüldüğünü düşünüyorum.

  • redfox @redfox

   @ufkabakan
   açık kaynak niye var? tam da bu türden şüphelenilen şeyleri yüzlerce farklı programcı incelesin gerçekten bir sorun varsa bulsun diye.

   Debian'ın belki bilirsiniz bir tür parlemento sistemi vardır. bir dönem boyunca topluluk liderinin kim olacağı karmaşık bir seçim sistemi ile oluşur. Yani oldu bitti tarzı kararların en zor alınacağı dağıtım debiandır.
   Örneğin Ubuntu eninde sonunda ticari bir firma. Patronun kafası bozulup bizim dağıtımlarımızd nvidia driveri olmayacak diyebilir. Eve sonradan sizin bir şekilde onu eklemenizin yolu açıktır ama baştaki kararı PATRON veriyor.
   Debian'da ancak çok geniş bir komitenin ortak kararı ile bu mümkün.
   İnsan üretimi herşeyde belli bir risk olsa da bence Debian yeterince güvenli.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @redfox Hocam ben community e uzağım, yönetim şeklini de hiç bilmiyorum sadece ticari bir organca IBM-RHEL yada Canonical-Ubuntu gibi olmadığının farkındayım fakat benim bahsettiğim şey bir komplo teorisi sadece. OpenSSL de açık kaynak ama açık kaynak kodu o kadar şişmiş ve kompleks hale gelmiş durumdaki bir çok soruna ve açığa sebep olabiliyor. Tabi benzer komplo teorileri OpenSSL için de var. Bu community sızmış bir ekipce koda kasten eklenmiş bir zafiyet olamaz mı size, olasılık hiç mi yok? "Ian Murdock" sonrası beni çok şüphelendirdi bu durum. Tabi ki devlet sırrı taşımıyoruz sunucularda ama rahatsız oldum...

  • redfox @redfox

   @ufkabakan
   Aynı "risk" Centos, Alma, Rocky için yok mu?
   Belki Centos bunu kabul etmediği için dağıldı.
   Alma'yı CIA'nin arkasında olduğu bir ekip kurdu, Rocky ise israil tarafından yönlendiriliyor 🙂

   Kodun çok büyümesi, birşeylerin gözden kaçma ihtimalleri hep var. İmkansız demiyorum ama fazlası bence komplo teorisi.

   Sonuç hangi dağıtımı kullanacağınız sizin kararınız Centots yerine Debian kullanınca makine iki kat hızlı çalışmıyor. Aradaki farklar çoğu zaman %1-2 ve biraz kozmetik fark. Sırf logosunu sevmediğiniz için bile bir dağıtımı kullanmama özgürlüğünüz var 🙂