Evet sinirim geçti. Hayalkırıklığımı bir kenara bıraktım ve Matrix ile alakalı bir kaç kelam etmek isterim.

Matrix benim belki de teknolojiyle bu denli içli dışlı olmam konusunda hayatımı yönlendiren nadir filmlerden ve en iyi filmler listemde ilk 10'da değil ilk sırada olan bir film. Jean Baudrillard-Simülakrlar ve Simülasyon kitaplarını okumalar mı dersiniz, simülasyon kelimesi kökeni araştırmalar mı dersiniz, arkadaş ortamında saatlerce Matrix konuşmak mı dersiniz yahut defalarca ne kadar izlediğimi bilememek mi dersiniz o kişi benim işte.

Sonuç olarak elimizde bence kötü bir film var. Ancak sevdiğim kısımları da var.

....BUNDAN SONRASI CİDDİ SPOİLER.....

Analist karakterininin Thomas Anderson'a Matrix oyunu yazdırdığı ve geçmişteki yaşadıklarını eninde sonunda hatırlayacak en azından bu hatıraları oyun olsun ve bu sayede geçmişi hatıra gibi değil de yazdığı oyun zannetsin ve bu sayede onu kontrol edeyim düşüncesi çok başarılı.

Hakeza oluşturulan Zion sonrası IO şehri ve bu şehirde makinalarla hatta özgür kalmış programlarla birlikte Matrix kodlarını DNA'ya dönüştürerek meyve sebze falan yapmaları ve işlerin bu noktaya gelmesi gayet güzel.

Makinaların ressurrection botlarını yapmaları ve Neo ile Trinity'i hayatta tutma motiflerini de ben yedim.

Enteresan şekilde gerçek yaşam içerisindeki olan hikaye IO şehri ve Niobe gibi gibi karakterle olan olaylar çok daha dikkatimi çekti ve hoşuma gitti. Neo özgür kalmadan önce geçen Matrix kısımlarını da sevdim ancak ne zaman Trinity ile aşka derin girildi orada ben çok ciddi koptum.

Gerek Animatrix gerekse Matrix evreninde geçen oyunlarda aileye sahip kişilerin özgür kalması, botlar, Matrix'te değişik görünüm seçimi gibi gibi olaylar bilindik şeylerdi ve çok dikkat çekiciydi. Bu filmde bunlara giriliyor ama nedense devamını getirmiyorlar bir türlü.

Super Bullet Time rezillikti, Trinity ile olan gıy gıylar çok sıkıcıydı, son final sahnesi rezaletti. Tarz, stil, kostümler, çekimler, dövüş kareografileri akıl almaz derecede kötüydü ki bu film serisi 20 sene önce sektöre bu iş böyle yapılır ağalar diyen bir filmdi.

Sonuç olarak kendini ''daha ciddiye alan'' ve ''stil sahibi'' bir filmle şu anlatılanları izlesek ciddi manada ağzımız açık kalırdı ama kimse kusura bakmasın kendini ciddiye almayan filmi ben de ciddiye almam. Tarzdan, epiklikten, sıradan kareografilerden ve saçma sapan yılış yılış aşk odaklı bir filmden ziyade bambaşka bir şey beklemiştim ve olmadı ve inanılmaz üzüldüm hala da üzgünüm.

Keşke Lana diğer yönetmenlerle Matrix'in devamına izin verseydi. Kendi özel yaşantısında yaşadıkları çok fazla kendinden bir şey katmasına filme ve böyle ana konusundan kopmuş bir aşk filmi izlememize sebep olmuş. Keşke çok daha iyi yönetmenler nasıl ekleme yapabilirdi seriye görebilseydik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  yorumlarının hepsini beğendim ve hepsine de katılıyorum...

 • faith @distance

  aşk olayına neden takıldınız, 2. ve 3. filmde de bolca vardı, çokta farklı değil bu film

 • Erdinç B. @erdincb

  Filmin ilk yarısını hepimiz çok beğendik. Ara verilince arkadaşlarla konuştuk, nasıl olur da bu kadar kötü yorumlar alır bu film, ikinci yarıda çok ama çok fena s.çmaları gerekiyor ki bu kadar iyi bir ilk yarıyı harcasınlar dedik. Demez olaydık, tahminimizin, ufkumuzun ötesinde berbat bir ikinci yarı izledik. İlk yarıdaki tüm güzellikler de uçtu gitti. Önceki filmlerin mantığını, büyüsünü falan her şeyi yok saydılar. Ben de bu filmi yok sayıyorum. Seçilmiş kişi Neo'dur. Trinity'nin rolü onu sevmek ve korumaktır. Pozitif ayrımcılık yapacağım diye bütün seriye ihanet etmişler hiç ama hiç iyi olmamış. Çekimler, kareografi, sahneler her şey berbattı her şey...

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Morpheus gibi bir karakteri alıp ciddiyetsiz birine dönüştürmüşler. Morpheus karakterinin 3lemede nadiren güldüğünü görürsünüz ciddi ve sürekli hesap yapan, kafasının içinden geçenleri merak ettiğimiz, babamız diyebileceğimiz bir karakterdir.

  Bir de müzikler çok çok daha iyi olabilirdi.

 • OLDBoy @oldboy

  Yorumlarınıza katılıyorum. Örn film saçma sapan bir hikayeye sahip olsa derdik ki batırdılar. Veya filmin hikayesini güzel yazsalar ve başka bir yönetmen çekse ve ugulama kötü olsa yine deriz ki "Yönetmen de iş yoktu, keşke bunu wachoskiler çekseydi". Bu ikisinden biri olsaydı emin olun bu kadar koymazdı bana. Adamlar bildiğin zor olanı başarmışlar. Filmin ilk yarısı harika gidiyor, dünya yı çok güzel hazırlamışlar geriye ikinci yarıda matriks filmkerinin klasik artistik anlatımıyla aksiyonu kotarmak kalıyor ama... Cık... Kotaramıyorlar. Kurudukları güzelim dünyayı üçüncü sınıf aksiyon sahneleri ve tat kaçıran ağır dramayla batırıyorlar. Tabi bi de evlere şenlik Ajan Smith ve Morpheus var. Yoklukları daha fazla katkı sağlardı filme.

  Ya bu filmin ikincisi için bilmem kaç km. otoban inşa edildi ya, bu filmde ise bir tane eli yüzü düzgün aksiyon sahnesi yok. Resmen bir ucuza kaçma durumu var. Deselerdi ki bu aslında yeni matrix dizisinin pilot bölümü o zaman çoğu şey normal gelirdi. Neyse belki dizi gelir de, orada Dune da olduğu gibi Matrix dünyasının fanı başka bir yönetmen hakkını verir bu markanın.