@gamsızm Abi lütfen konuyu kaldırma bu bir sigara bırakma girişimidir.
Arkadaşlar öncelikle kafada bitirin elektronik faydalı değil vs konularına girmeyelim. Öyle yorum gelirse konu dağılmasın diye silerim. Kusura bakmayın.
Elektronik sigara kullanan arkadaşlar var mı? Varsa hangi modeli tavsiye edersiniz, sigarayı bırakmayı düşünüyorum ama doğrudan bırakamam biliyorum kendimi. Elektronik sigara ile bu süreci daha kolay atlatacağımı düşünüyorum.
Doğrudan model yerine bunları inceleyen bir kişi, kanal, forum tavsiyesi de olur.
Birde bu batarya olayından korkuyorum. Suratımızda patlamaz de mi.
Birde bunları satan siteler çok kolpa geliyor bana nereden alabiliriz güvenilir olarak. Bütçe 1000-1500'e kadar çıkabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  https://teknoseyir.com/durum/1446624
  6 ay falan oldu hala ağzıma sigara sürmedim, şuan nikotinsiz likit içiyorum ve işin şahane tarafı, uzun süreler içmesem bile aramamaya başladım. Bu gidişle birkaç aya elektroniği de bırakırım.
  Kullandığım cihaz Vopoo Drag 3, atomizer de Kylin mini v2. Daha fazla detayı linkteki konuda bulabilirsin.

  • Hüseyin H. @hsynn

   Aa bu gönderiyi hatırladım. Hatta yorumda yazmışım zaten. Bunu Tr'de acaba güvenilir, orjinal olarak nereden alabiliriz.

  • Rasko @rasko

   @hsynn Vallaa hiç bilgim yok, burada serbest olduğu için her yerde var.

  • Hüseyin H. @hsynn

   @rasko Tamamdır teşekkür ederim. Bu modeli bir bakayım.
   Birde şunu sorayım. Pili gün içinde yetiyor mu rahatça.

  • Rasko @rasko

   @hsynn Bu model 2 tane 18650 pille çalışıyor. Piller kutudan çıkmıyor. Ben Samsung'un 3000mah pillerini aldım. Pilin ne kadar gittiği kullanıma bağlı. İlk zamanlar nikotin isteği çok olduğu için çok içiyordum, piller 4-5 saat anca gidiyordu ama şimdi çok daha az içiyorum, piller gün boyu rahat yetiyor. Normalde insanlar 2 set pil ve harici şarj cihazı alıyorlar, bittikçe değiştiriyorlar ama ben o işe girmedim, evdeki masamda da, arabada da type-c şarj cihazı hazır duruyor, aklıma geldikçe şarja koyuyorum. Uzun süreler dışarıda kalınıyorsa 2 set pil veya powebank işine girilebilir, ben gerek görmedim.

  • Hüseyin H. @hsynn

   @rasko Anladım. O zaman pil benim içinde sıkıntı olmaz. Yeterli gelir.

 • kei @kei

  bir süre elektronik sigara kullanıp sonra yine normal sigaraya devam etmiştim. bırakmak için sigarayı başka bir şeyle takas etmek yerine kafanızda sigarayı bitirmeniz lazım. 2018'den beri ciğerlerime hiçbir duman çekmedim. sigarayı bırakınca 2 hafta içinde nefesinizin daha temiz olduğunu net fark ediyorsunuz. 1-2 ay sabredebilirseniz gerisi geliyor zaten. en önemlisi de arkadaş çevreniz. size sürekli al yak bir tane diyen birileri varsa o zaman bırakmanız zor.

 • Stroker @stroker

  8 sene her gün neredeyse 2 paket sigara içiyordum bırakalı yaklaşık olarak 7 sene filan olacak bıraktığım zaman neredeyse herkesin elinde emzik gibi elektronik sigara vardı ve ben de o gruba dahil oldum fakat tamamen saçma bulduğumdan 1 hafta sonda elektronik sigarayı da bırakıp satmıştım çok klişe biliyorum ama kafanda bitirmen lazım.

  Yani günde yaklaşık olarak 3 ile 5 dakika arasında 5-6 kez kriz tutuyor fakat onları atlattıktan yaklaşık olarak 15 gün sonra gerçekten rahata ulaşmaya başlıyorsun bu sefer krizlerin haftada bire kadar düşüyor zaten 3 ay sonra filan tamamen unutmuş oluyorsun çok zor bir süreç gibi gözükebilir fakat tamamen kafada biten bir olay.

  • Hüseyin H. @hsynn

   Bunun bende farkındayım. Daha önce defalarca denedim ama bırakamadım. O yüzden bu sefer farklı bir yol denemek istiyorum.
   Keşke kafamda bitirebilecek iradem olsa ama açıkça söylüyorum ki bende yok.

  • Stroker @stroker

   @hsynn İnan hiç bilmiyorum ya bi sağlık kuruluşundan filan destek alsan benim bi arkadaşım bir süreliğine bu şekilde bıraktı yaklaşık 3 ay sonra tekrar başladı orası ayrı tabi ama belki deneyebilirsin. Çünkü iraden bırakmana engel oluyorsa bu sefer elektronik sigaraya daha çok bağımlılığın artacak her seferinde nikotini yüksek likit almak isteyeceksin veya aromalarına bağımlı olacaksın bunları göz önünde bulur bence.

  • Hüseyin H. @hsynn

   @stroker Doğru diyorsunuz tabi birde ona bağımlı olma durumu var. O da sıkıntı. Sağlık kuruluşuna başvuru konusunda biraz çekimserim. Şimdilik elektronikle bırakabilir miyim en azından denemek istiyorum.

 • cestlavie @cestlavie

  Ben elektronik sigara ile bıraktım zamanında. Düzgün çift pilli bir alet olduktan sonra, başlıklarını düzenli olarak değiştirip, aletin temizliğini yaptıktan sonra marka model pek fark etmiyor. Hepsi idare eder. Elektronik olanlar patlamaz diyorlar. Ben mekanik modellerden patlayanlardan kullanıyordum, coillerini modlarını falan kendim yapıyordum. Çok çok ucuza geliyordu ithal likit kullanmama rağmen. Ayrıca Onda bile tehlikeli hiçbir olay yaşamadım. Ben Nikotini her ay düşürmüştüm ve sonunda 1-2 ay sıfır nikotin içmiştim. O da bağımlılık, alışkanlık yapabilir ama ne kadar nikotin bağımlılığı bitmiş olsa da. Kafada bitirmek en önemlisi.

 • ammavelakin @ammavelakin

  Nikotin sakızı gibi bir şey vardı sanırım, bırakma sürecinde onlardan kullananlar vardı. Siz denediniz mi?

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Elektroniğe geçmek yerine, sigaraya kota koyup, plasebo etkisinden faydalanmaya çalışın (sakız, bant vb). Çünkü, ciğerer sıcaklıkla birlikte aktarım performansı yükselen bir organdır. Elektronik de sıcaklıktan yararlandığı için daha kötü etki edebilir. Tabi ki nikotin miktarının ayarlanmasını sağladığı için avantajlı görülebilir ama dezavatnajlarının da iyi değerlendirilmesi gerekiyor.

 • My_Techno @my_techno

  Öncelikle sende biliyorsundur ki sigarayı bırakmanın en güzel yolu hiç başka bir şeye bulaşmadan direk bırakmaktır. Ama gel gelelim ki herkes de öyle bir azim ve nefis yok. Ben 5 yıldır e cig kullanıyorum, bir zamanlar bu işin tedarik halkasında da bulundum binlerce cihaz sahiplendirdim ve sigarayı bırakmak isteyen yüzlerce kişiyle görüşmüş oldum haliyle.

  Benim anladığım şu, bir kere doğru cihaz ve doğru likit sayesinde e cig ile sigarayı bırakamama gibi bir ihtimalin yok onu söyleyeyim(alerjin vs yok ise). Bu mantaliteyle başlarsan ve samimi olarak bırakmak istiyorsan, ELEKTRONİK SİGARALAR SİGARAYI BIRAKMAN İÇİN EN İYİ ALTERNATİFTİR günümüz dünyasında.

  Cihaz, likit ve ekipman gibi ihtiyaçlarının hiç birini internet sitelerinden karşılama. Zira bu ürünlerin satışı yasak! Yüksek ihtimalle dolandırılacaksın 🙂 Bir kaç istisna var ama onlarda resmi mercilerin gözüne girmeden yapmayı başarabiliyorlar fakat senin o siteleri bulma imkanın yok 🙂

  +Peki nereden alacağım?

  - Daha önceden facebook grupları üzerinde dönüyordu bu işler fakat çok ayyuka çıkınca facebook tüm e cig satış gruplarını kapattı ve artık bütün satış işleri Telegram gruplarında dönüyor. Telegram arama kısmına e cig izmir veya istanbul artık nerede oturuyorsan o şehrin ismini ekleyerek aratıp elden alabilirsin veyahut komunite gibi olmuş e cig gruplarını bulup orada tedarikçilerden kargo ile alabilirsin.

  +Hangi cihazı ve likiti alayım?

  -Uzun uzadıya yazamayacağım fakat başlangıç için hazır coilli dediğimiz herhangi bir cihazı alabilirsin bütçene uygun olan. Likit ise bu işin en can alıcı kısmı! Bu işte en önemli şey likittir ve en çok susitimal edilen ürün de likit. Çok para kazanıyorlar likit işinden çünkü cihazı bir kere satıyorlar ama likite her daim müşteri var. Bunu gören şark kurnazları ucuza kalitesiz bileşenler ile hijyensiz ortamda leş likitler üretip satıyorlar ve sen bunları bilmeden aldığın için 1 ay sonra ya bu e cig kesmiyor, yakıyor, tatsız, iğrenç vs deyip tekrar sigaraya dönüyorsun.. Bu ''evyap'' dediğimiz likitler, insanların bileşenleri alıp kendileri harman ederek yaptığı likitler. Bir de premium likit diye tabir edilen dünya markası ve fabrikasyon üretim olan tamamen ithal likitler var ama çok pahalılar.. Örneğin Cutwood, Fiwe Pavns, Halo gibi tüm üretim süreçleri denetlenen markalar.

  Başka sorun varsa yazarsın aklıma gelenler bunlar. Sen ne kullanıyorsun dersen, mtl dediğimiz sigara içimi bir atomizer ve altında ufak bir mod kullanıyorum. Atomizerim hazır coilli değil böylelikle hem daha sağlıklı hem de maliyeti çoook daha düşük oluyor(bknz RTA atomizer). Likitlerim evyap ama güvenilir ve içeriğini bildiğim bir kişiden alıyorum. 7,5mg nikotin bana yetiyor, daha aşağısına düşemiyorum. Sen ilk etapta 9 veya 12 mg ile başlayabilirsin.

  Türkiye'de en çok üyeye sahip olan ve bu işin ilklerinden bir forum var aşağıya linkini bırakıyorum, yeni başlayanlara özel anlatılan bir ton yazı mevcut okumanı tavsiye ederim. Ayrıca forum sahipleri ile anlaşan güvenilir tedarikçilerde var satış başlığında buradan da satın alabilirsin ama ben elden almanı tavsiye ederim hem kendi şehrinde ki satıcılarla tanışmış olursun ilerde bir ihtiyacın olursa yardımcı olurlar hemen. Forumda üyelik oluşturmazsan tüm sayfalara erişemeyebilirsin.
  https://www.esfvape.com/

  • Hüseyin H. @hsynn

   Çok güzel bilgiler verdiniz teşekkürler. Bu siteye göz atayım. Çünkü altı üstü bir sigara diyodum. Likit, atom, pil o bu bir dünya şeyi varmış.😅
   Cihazlar konusunda bu sektörün en iyisi diyebileceğimiz marka hangisi. Yukarıda arkadaşın önerdiği voopo mesela iyi bir markaya benziyor baktığım kadarıyla. Bu camianın mercedesi hangi marka yani. :))

  • My_Techno @my_techno

   @hsynn Çok fazla konu var ama bir anda hepsine vakıf olmaya çalışma. Bir an önce bir cihaz al ve sigaradan kurtul. Bu işin mercedesi diye bir şey yok işte. Mesela pil olayında Sony iyidir ama cihazlarda hazır set aldığın için model bazlı ve bütçene göre bakacaksın. Vaporesso'nun Swag 2'si fena durmuyor mesela bir göz at bakalım 550tl idi set halinde. Buna benzer bir cihaz ve sony vtc6 pil al. Güzel de bir likit bul kendine ve başla. Sonrasın da ise kendin telini ve pamuğunu sarabileceğin bir mtl atomizer al. Asıl işin vakkosu orada 🙂

  • Hüseyin H. @hsynn

   @my_techno Tamamdır. Eyvallah sağ olasın.

 • cgdincer @cgdincer

  Sen bırakmadan o seni bırakmaz. Sende zaten bırakmayı düşünüyor görünmüyorsun. Sigara, puro pipo, nargile, çay, kahve, kola, bunların hiç bir farkı yok.

 • undefined @undefined

  Doktora gitmeyi denediniz mi? Bırakmaya yardımcı olacak ilaçlar var.