evga sr-x anakart aldım. resmi özellikleri intel c606 çipset, çift 2011 soket ve 96 gb ram desteği. ben aldıktan sonra detaylı araştırma şansı buldum. türkiyede resmi olarak satılmamış. dünyada bile nadir bir anakart. ebayde vs yok. youtubede toplasanız 10 videosu yoktur. anakartın ilgi çeken yanı ise hem çift xeon desteği sunup hem de overclock yaptırabilmesi. bilenler bilir, 1366 soket bir xeon başarılı overclock yapılırsa aynı işlemcinin dual setupuna yaklaşabilir. son 5-6 yıldır sadece çift xeon sistemler kullandım. çift xeona overclock yaptıran bir anakart bırakın görmeyi duymadım bile. bundan bir önceki sistemim çift x5680 - 96gb ramliydi. o artık işlemci tarafında yetersiz kaldığı için (ryzen 1600x daha güçlü kalıyor.) bu anakartı da bulmuşken alıp sistemimi buna geçirmeyi düşündüm. elimde aslında tüm parçalar var. işlemcileriyle beraber aldım lakin üzerinde çift 2687w var. araştırdığım kadarıyla xeon v2ler çalışıyor. ödünç alıp bir v2 işlemci denedikten sonra sistemimi buna geçireceğim. kafamdaki işlemciler 2696v2. stok haliyle ryzen 3900x ile kafa kafaya sayılabilir. ama overclocklu haliyle threadripper 3960xi yakalamayı düşünüyorum. ender bulunan bir bilgisayar parçası sayıldığını düşündüğüm için anakartı ve planımı anlatmak istedim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  ne iş yapıyorsun sen? Hekır misin?

 • RaporsuzKral @raporsuzkral

  2696v2 o kadar performanslı değildir diye düşüyorum. 2678v3 kullandım geçen ay 3700x e geçtim çok çekirdekte aynı performansı alıyorum, 2678v3 ü unlock kullandım.

 • Erhan M. @erhanm

  Bu XEON işlemcinin son kullanıcı işlemcilerine göre üstünlüğü nedir? Ryzen 5900x veya i9 12900K alsanız çok daha performanslı değil mi? Gerçekten farkını bilmediğim için soruyorum.

  • z4d3 @z4d3

   yapılan işe göre değişir hocam. sunucularda ve bendeki gibi iş istasyonlarında kullanılıyor. xeonun başlıca artıları çok çekirdek, 7/24 kesintisiz güçte çalışmaya uygun tasarlanmış olması, ecc ramler ve yüksek önbellek. son kullanıcıya hiçbir faydası olmaz üstüne zararı olur. xeon alacağına ryzen alır, bu tarz extreme anakart alacağına normal standart rgb ışıklı mışıklı anakart alır rahat rahat oyununu da oynar günlük işlerini de görür ama aynı güçte xeon bir sistem kurmaya kalksa her şeyin maliyeti katlanır. elektrik faturası bile dahil. eski sistemimde sadece işlemcilerim 260w çekiyordu. bu sistemleri seviyoruz ediyoruz ama her şeyi derttir. bu resimdeki anakartı kuracağınız kasayı bulmak derttir, bozulsa tamir ettirmek derttir, e para olarak zaten bu anakart parasına oyun oynanacak ryzen sistem kurulur ama iş gereği mecbur kullanmak durumundayız. tır misali hocam. clio da taşıt, tır da taşıt ama normal adamın işini clio görür tırı napsın 🙂

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Anakart güzel görünüyor. Zamanında bende bu tarz bir sistem kurmayı planlıyordum. Kısmet olmadı 🙂

 • Tarık @xahve

  Çok çekirdekte yüksek performans alabilirsin ama tek çekirdekte benim 5600X bile yener bu sistemi 😀

 • huseyin/azuren @hegemen

  Şu anki sistemler xeon a göre güçlü kalıyor malesef.İntel çok geride kaldı.
  Ecc derdi olmasa intel tercih etmezdim.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  2011-1/2 yerine 2011-3 destekli sisteme geçmeniz sizin açınızdan çok daha avantajlı olurdu. Ne kadara nereden aldınız onuda görmek lazım gerçi. 150-200 USD civarında Dual X99 anakartlar var örneğin.

  Daha önce 4Ghz AllCore OC li Xeon 1650v1 kullanıyordum, şuan 4.3Ghz AllCore OC li Xeon 1660v3 kullanıyorum. Anakartı araştırmadım ama Xeon E5 1xxx serisi haricinde bir işlemciyi OC etmesi ancak BLCK ile mümkün oda çok limitli ve önerilmez.

  @raporsuzkral 2678v3 'u Turbo Unlock ile AllCore 3.4Ghz mi kullanmıştınız? Anakartınız neydi, VRM satabiltesi nasıldı? Benim de Çinden yeni sipariş ettiğim Xeon E5 2640v3 ve 2673v3 var. DDR3 ve DDR4 iki tane de anakart siparişim var. 2678v3 ve üstü işlemcileri Turbo Unlock için düzgün bir besleme şart oda X99 -F8 gibi bir ankart ile ancak oluyor sanırım?