#GününFilmi #Finch

Post Apokaliptik dönemlerde bir yol hikayesi

Film kıyamet sonrası dönemde geçiyor ama odak noktası üç karakterin yol hikayesinden ibaret. Dolayısı ile filmi bu gözle izlemek gerekli. İnsanlar ve çevre fazla gösterilmese de betimlemelerle anlatılıyor içerde.

Yaşanan felaket sonrası kıtlık ve olumsuz yaşam koşulları sebebi ile bir rüzgar gülüne sığınan Finch, yokluğunda en iyi dostu köpeğine bakması için bir android yapar. Ancak gelen fırtına onları apar topar yola çıkmaya zorlar.

Öğütler, dersler, mesajlar ile dostluk, yoldaşlık, sevgi, bağlılık, sadakat, güven gibi duyguları bu üç karakter üzerinden çok güzel işlemişler bence. Duygusal olarak çok acayip bir his bırakıyor insanda. Gerçek dünyada da sonraki jenerasyonların yaşaması çok muhtemel olan bir ortam ve hikaye olması bunda etkili olmuş olabilir. Gerek karakter ilişkileri gerek ortamlar bu yüzden bir hayli gerçek hissettiriyor. Aileniz ile çoluk çombalak izlemek için ideal bir film. Sonunda insanı bir hüzün kaplamıyor değil hani...

İzlerken I am Legend, Chappie, Cast Away, Wall-E hatta ve hatta bir iki fırtına sahnesinde Mad Max Fury Road filmlerini akıllara getiriyor. Bunlar gibi bir çok filmi bam diye bir anda sıkıştırdığınızı düşünün. Etrafa "detay" tozları dağılmış ve ortaya karışık bir basit hikaye çıkmış.

Robot Jeff'in seslendirmesi ve vücut dili çok iyi birleştirilmiş. Sevimli, masum, öğrenmeye aç, meraklı karakteri çok iyi yansıtmayı başarmışlar. Filmi tek başına götüren Tom Hanks ise tam bu rollerin adamıdır. Bir başına hayatta kalmaya çalışan ve bunun için mücadele ettiği roller hep en iyi performansları olmuştur. Yine döktürüyor. Zaten onlar ve köpekten başka karakter nerdeyse hiç görmüyoruz.

Senaryodaki ufak tefek açıkları görmezden gelirseniz bence gayet güzel bir film.

#filmönerisi #filmtavsiyesi #film #sinema #TomHanks

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

    Güzel film, geçen hafta seyrettiğim sonu adamı gayet üzüyor yani. Evde çocuklar ile beraber seyrettik, normalde 13 yaşındaki oğlum pek film seyretmez sıkılır telefona bakar. Ama özellikle o da seyretsin diye açtım, zaten tom Hanks filmlerini seyrettirmiştim bunu da sevdi. Bir baktım ara ara gözlerini siliyor. Üzdü yani.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

    Ben de seyrettim, güzel film. Bu tür senaryoları oynayan oyuncuların filmleri hep başarılı oldu. I am Legend, Cast Away vb bu film gibi; neden derseniz, insan baş karakter başka bir insan karaktere bağımlı olmadan oynuyor. Kurgulu tepki vermesi, alması gerekmiyor, kurgulu davranışlar göstermesi gerekmiyor, karşılıklı replikler yok (bunda var ama çok kısıtlı). Sadece kendisinin ne durumda olabileceğini düşünmesi bile icabında yeterli olabilir, yani doğaçlama rol bile yapabilir yeri geldiğinde.