Öğrenci maske takmıyor, geldiği köyde şuan bir çok kişi covid. Servisindeki öğrencilerden biri covidden dolayı karantinada. Muhtemelen kendisinde de vardır ama belirti yok. Önünde oturup temizliğine maskesine dikkat eden kız çocuğuna sürekli üflüyor kızı korkutuyor rahatsız ediyor. Ne yaparsınız böyle bir durumda?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Johan @johan28

  Disiplin cezasını hak etmiş, hepsini geçersek bile başka öğrenciyi rahatsız etme kısmından dolayı. Özellikle uyardığınız halde devam ediyorsa. İsterse 7 yaşında olsun gereği yapılmalı.

  • Johan @johan28

   @zatisahaneleri

   MADDE 55 – (1) Yaptırım gerektiren davranışlar aşağıda belirtilmiştir.

   a) Uyarma yaptırımını gerektiren davranışlar:

   7) Görgü kurallarına uymamak,

   b) Kınama yaptırımını gerektiren davranışlar:

   1) Yöneticilere, öğretmenlere, görevlilere ve arkadaşlarına kaba ve saygısız davranmak,

   2) Okulun kurallarını dikkate almayarak kuralları ve ders ortamını bozmak, ders ve ders dışı etkinliklerin yapılmasını engellemek,

   11) Dersin veya ders dışı faaliyetlerin akışını ve düzenini bozacak davranışlarda bulunmak,

   c) Okul Değiştirme yaptırımını gerektiren davranışlar:

   1) Anayasanın başlangıcında belirtilen temel ilkelere dayalı millî, demokratik, lâik, sosyal ve hukuk devleti niteliklerine aykırı davranışlarda bulunmak veya başkalarını da bu tür davranışlara zorlamak,

   2) Sarkıntılık, hakaret, iftira, tehdit ve taciz etmek veya başkalarını bu gibi davranışlara kışkırtmak,

   *********
   11) Okula, derslere, sınavlara girilmesine, derslerin ve sınavların sağlıklı yapılmasına engel olmak,
   *********

   12) Okul içinde ve dışında okul yöneticilerine, öğretmenlere ve diğer personele ve arkadaşlarına şiddet uygulamak ve saldırıda bulunmak, bu gibi hareketleri düzenlemek veya kışkırtmak,

   Kesin daha farklı maddeleri de vardır bunların içine sokabilecekleri, kaldı ki bunların üstünde kararlar alıyorlar daha doğrusu üstünde değil de ek olarak onlara da bakmak lazım. Sağlık bakanlığı ne diyor vs bilmiyorum ama illa ki bir şeyler vardır kınama olur cart olur curt olur.
   a. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki tüm öğrenciler okula maske ile gelmelidir
   ancak gelişimsel sorunu olan veya maske takmakta zorlanan çocuklar için istisna olabilir.

  • ozeba @ozeba

   İşte okulların bu halde olmasının nedeni bu. Herhangi bir ceza yok. Derste en az 10 kere uyarmışımdır. Elimden başkası gelmiyor. Öndeki kız isyan ediyor. Çocuğun sırasıyla arayı açtırıyorum tahtaya dönüp bir şey yazarken kıyın kıyın yine birleşiyor kıza.

  • ozeba @ozeba

   @johan28 hocam orada yazıyor peki uygulanıyor mu? Köy okuluyuz. En yakın okul 30km uzakta. Öğrenciye okul değişikliği yaptıramıyorsun ki. Nasıl gidecek diğer okula?

  • Johan @johan28

   @ozeba ortamı biz bilemeyiz, siz daha iyi bilirsiniz de bunlar yukarıda belirtilen arkadaşın da merak ettiği kurallara gayet oturuyor hatta okul değiştirme madde 2 ve 11 direkt oturuyor ama bunlar kitapta var da ne kadar uygulanabiliyor ? Bu kısımlar soru işareti veya o çocuğa ne kadar yararlı olacak gibi gibi. Bir öğretmenin de çocuğun başka okula sürgün edilmesini isteyeceğini sanmam ama durumu elbette bilmiyorum orası öğretmenin bileceği iş

  • Johan @johan28

   @ozeba tam olarak cevap yazarken siz de yanıt atmışsınız. Ben onları kişi sordu diye söyledim diğer dediklerim de üst yorumda var, şimdi 2 tane 3 tane bilgiyle buradan ancak yorum yaparız detay bimiyoruz ki orasına bir şey demiyorum.

  • ozeba @ozeba

   @johan28 fark ettim hocam. Okul değiştirmek de çözüm olmuyor malesef. Başka olula gönderince orada da aynı şeyler devam ediyor. Ki zaten çoğu zaman başka okula göndermek mümkün olmuyor. En temizi akademik geleceği olmayan çocukların iyi bir izleme sürecinden geçirilip mesleğe yönlendirilmesi, hayatının geri kalanında boş adam olmak yerine elinden bir iş gelmesinin sağlanması lazım. Malesef çocukları okullarda tutmakta ısrar ediyoruz. Michael Ende’nin Momo kitabında dediği gibi çocuk hapishanesi haline getirdik okulları.

  • Johan @johan28

   yönetmelik sordunuz gönderdik

 • Yunus Emre Arslan @yunusemre

  Tenefüste hep beraber simit oynayabilirsiniz. Oyunlar yeri geldiğinde eğitici olabilir 😀

 • zubizarreta @zubizarreta

  Önce yönetime sonra polise şikayette bulunun.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Döner pıçakları ile palaları unuttun. 🙂

 • Suicide @suicide

  Öğretmen olarak okul yonetimine durumu bildirmekten baska seceneginiz yok. diger cocugun ailesi ile sikayetci olmalari icin gorusun. cocuga pandemi kurallarina uymamaktan dolayi ceza yazilirsa ailesi onu güzel egitir bence.

  • ozeba @ozeba

   Diğer aile şikayetçi oldu. Sorunlu öğrencinin velisiyle görüştük. Velisi de bıkmış artık. 13 yaşında çocuk babasının arabasını traktörünü falan kaçırıp geziyor sokaklarda😀 adam dövün hocam diyor. Dövmek çözüm değil ki dövünce düzelmeyecek daha kötü olacak.

 • Coppermine @coppermine

  Çocuk bilhassa o kıza bunu yapıyorsa (belki çocukça hoşlandığı içindir yada, onu sinir etmeyi seviyordur) çocuğun yada kızın yerini değiştirin. Çocuğu öğretmen masasına alıp dersi orada geçirttirin. Yakınınızda olduğu için de devamlı tüm soruları ona sorun. Bir sonraki ders böyle bir davranışı olmayacaktır 😊

  • ozeba @ozeba

   Üniversitedeki hocalarımda böyle diyorlardı😀

  • ozeba @ozeba

   Kıza ilgisi olduğundan değil hocam çocuk okula zorla geliyor. Gelmek istemediğini kendisi de söylüyor zaten ama velisi zorla gönderiyor. Gerçek hayatta malesef kitaplarda yazan şeyler geçerli değil. Kitapları sahada 1gün bile tecrübesi olmayan kişiler yazınca malesef böyle oluyor.

  • Coppermine @coppermine

   @ozeba çocuğu dövemiyorsunuz (buna zaten karşıyım), okuldan uzaklaştıramıyorsunuz, sözle ikna edemiyorsunuz. Bu durumda empati yapıp kızın ailesinin yerine kendimi koyduğumda malesef sizi pandemi kurallarını uygulamadığınız gerekçesi ile milli eğitime yada Cimer’e şikayet ederdim sanırım. O kız bu sebeple eve hastalık taşısa ve bir aile ferdi de bu hastalıktan ciddi etkilense eminin vicdani bir sorumluluk hissedersiniz. O sebeple, zor bir durum olsa da çocuğu bu davranışından dolayı uzaklaştırmak zorunda olduğunuzu ailesine belirtin. Okumak istemeyen de boş yere bu tarz can sıkıcı durum yaşatmasın.

 • Realblue1 @realblue1

  Hareket halindeyken minibüsten atarım.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  filyasyon ekibine haber verin karantinaya alsınlar.

 • eamedic @eamedic

  Kızın ailesine söyleyin, onlar icabına bakar bence, siz dokunmayın bile, millet evde kendisi tekme tokat döver, aç bırakır siz dokununca aslan kesilir. Siz kızın ailesine söyleyin o da çocuğun ailesine söylesin üfleme fln sakat yerlere çekerler cahiller kendi çocuğunu kendisi dövsün.

  • ozeba @ozeba

   Çocuklar o kadar arsız ki 1.5 ay önce sınıfta bi tanesi maskesini çıkartıp herkesin yüzüne üflüyormuş tenefüslerde, duyduk bir çok kez uyardık. Hızını alamamış derse girince sınıf defterini yazarken gelmiş eşimin suratına da üflemiş. Birkaç gün sonra önce eşim sonra ben covid olduk. Ondan mı geçti bilmiyoruz ama üzücü şeyler ve elimizden bir şey gelmiyor malesef.

  • eamedic @eamedic

   @ozeba bunlar hep arsızdı, sülaleleri arsız, toplumda aramızda dolaşan binlerce antisosyal kişilik bozukluğu vakasından bir tanesi de işte bu, büyüyünce çorbada tuz yok diye karısını dövecek tiplerden bir tanesi daha yetişiyor işte, savaşamazsınız bunlarla, 7 çok geç sloganını duymuşsunuzdur malesef bu mallar mal ailelerinde okula gelene kadar ne kadar mallık var öğreniyor, geçen 2 yaşında çocuk hemşire damar yolu açarken annesine tokat atıyo, dayanamadım kocasının yanında bi bağırdım, dedim sen çocuğuna sahip çıkamıyo musun, hocam napıyım böyle bu diyo bize de tekme atmaya çalışıyodu tuttum bacağından çocuğa da bağırdım sustu, sonra bir daha beni görünce korkudan susuyodu, 2 yaşında bebe ya bu.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Sesli uyarı
  Yazılı uyarı
  Disiplin ve uzaklaştırma.

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Soteye alir,ağzı ile burnunun yerini degistiririm...