#laptop #Nitro5 #TeknoIzdırap

Kaç gündür laptobun fanları normalden fazla dönüyor ve şarjı çabuk bitiyordu. Güç seçeneklerinden ; aldığım zamandan beri işlemciyi Güç tasarrufunda %70 ayarlamıştım , işte soğutma ilkesi edilgendi vs.

Eskiden bu profilde fanlar dururuyordu , birkaç gündür bu profilde bile fanlar 4000rpm dönmeye başladı. (Fanlar Max. 6200rpm)

Laptop 2 yıllık , ben de dedim macun iyice geberdi herhalde. Zaten çekyatta falan kullandım hep , toz da var görebiliyorum ama diyorum bu kadar da olmaması lazım. Temizlesem de düzelmeyecek herhalde diye korkmaya başladım 😀

Bugün şarjda bir açtım , akşam ablam kullanmış pil bitip kapandı.

Sonra açmayı denedim ve açıldı 😁 %0'da 1.5 saat çalıştı. (magic)
Sonra anladım ki Windows'un kalibrasyonu kaymış. İnternette araştırıyorum bir yandan.
Bir de yine birkaç gündür ; ilk açılışta masaüstüne böyle saydam bir pencere açılıyordu. Ama görev yöneticisinde gözükmüyordu. Üstüne tıklayıp Alt+F4 yaparak kapatıyordum.

Şarja taktım , Avira kurdum. Şarjdayken tarama yaptım , çok birşey çıkmadı ama 2-3 tehditi sildim. Üzerine Windows güncellemeleri gelmiş , onları yaptım (6 aydır yapmıyordum 😁)

Windows güncellemesi bu kadar farkettirir mi bilemiyorum. Pil büyük ihtimal yine doğru göstermiyor ama fanların durmasını hiç beklemiyordum. Virüsle beraber , güncelleme de farketti sanırım.

Ve sonuç ; eskisi gibi Güç tasarrufunda fanlar çalışmıyor 😎

BeğenFavori PaylaşYorum yap