Yeni mezun için sizce kurumsal bir iş yerine girmek mi yoksa yeni kurulmuş küçük, fakat insanlarından dolayı büyüme olasılığını gördüğünüz bir şirkette tamamen sorumluluk almak mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Johan @johan28

  Bu dönem biraz riskli bir dönem ikisinin de eksisi artısı var. Sonuç olarak senin isteğine bağlı, emir komutada nerde olmak isterim diyorsan ona göre seçebilirsin ama o olasılık ne o da önemli. Girişimlerin 90% ölüm vadisinde yok oluyorlardı yanlış hatırlamıyorsam.

 • spades @spades46

  Ben büyük şirket tercih ederdim sanırım.

 • Yılmaz @yilmazarslan

  Evet genel anlamda böyle de bir kanı var tabii 100% doğru olduğundan şüpheliyim fakat sorun şu ki gerçekten işin içine girmeden de ikisini de tam olarak bilemem.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Öğrenmek sizin elinizde, öğretmek de onların elinde, dolayısı ile pek fark etmez.

 • rafflesia @rafflesia

  Hedefin nedir? İlerde küçük şirket açarım bu işleri kendi şirketimde yaparım, ne kadar işi öğrensem kardır diyorsan küçük şirket. Maaşım düzgün yatsın, çalışma saatlerim belli olsun, küçük şirkete göre nispeten daha planlı programlı çalışayım diyorsan kurumsalı tercih edebilirsin. Hedefin kurumsalsa küçük şirkette debelenmenin anlamı yok.

 • Cihat @cihat

  İş bulabildinde küçüğü büyüğü mü kaldı?

 • arandur @arandur

  Kendi alanında çalışacaksan eğer kurumsal firma derim. Cv daha güzel olur, önün daha iyi açılır. Öbür tarafta yılları heba etme ihtimali var.

 • Samsa @samsa

  İkisini de deneyimlemiş biri olarak eğer öğrenmeye aç idealist biriyseniz kurumsala gitmeyin derim.

 • seckyn @seckyn

  Kurumsal da çalış daha iyi bana göre.
  Yeni açılan küçük yerler tam bir emek sömürüsü. Çalışırsın işleri yoluna koyarsın bir bakmışsın o işveren tanıdığın kişi değil artık. Bunca yıl boşuna mı uğraştım dedim sadece. Aynı kazığı 3 kere yedim oradan biliyorum 😂

 • Agab @agab

  Küçük şirkete girdim. Hayatımın en büyük pişmanlığı oldu. Geçmiş durumlarımdan görebilirsin. Maaşı iyi falan diye küçük şirketi tercih etme. Biraz daha az olsun ama kurumsal olsun.

 • Coppermine @coppermine

  Mesleğinize ve gelecek planlarınıza göre değişir. Ben makine mühendisiyim, mezun olduğumda yeni kurulan bir firmada teknik servis kısım sorumlusu oldum (tek bendim) 2 ay Taiwan’da makinelerin kursunu aldım, Türkiye’de bayii ve servis eğitimlerini verdim, tüm Türkiye’de makinelerin kurulumlarını üstlendim, teknik çevirileri ve yedek parça gereksinimlerini tuttum. Orada 3 yıl çalıştım ve bu esnada da İşletme yüksek lisansı yaptım. 3 senenin sonunda askere gittim ve döndüğümde sadece belirlediğim sektörlerdeki seçtiğim kurumsal firma ilanlarına başvurup artık kurumsal hayata atıldım. Halen kurumsal hayattayım ve bir Alman şirketinde Almanya’da çalışıyorum. Geri dönüp baktığımda iyiki o ufak patron şirketinde çalışmışım diyorum.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Komutandan komutana değiştiği gibi patrondan patrona da değişebiliyor. İyi patronlara denk gelmek lazım.

  • Coppermine @coppermine

   @lterlemez kesinlikle öyle. Ben o patronumu, kurumsal firmalara yaptığım iş başvurularımda referans olarak yazmıştım hatta.

  • Yılmaz @yilmazarslan

   Ben de yeni mezun bir makine mühendisiyim. Şirket elektronik parça üretiyor radyo dalgaları üretecek, radar gibi yerlerde kullanılacak parçalar yapıyor vs fakat benden bunları tasarlamam isteniyor. Aynı zamanda üretimden de sorumluyum elbette yakından takip edeceğim fakat cnc vs makineler olmadığı için dışarıdan üretimi kontrol ve takip yapacağım. Daha yeni mayıs ayında kurulmuş bir şirket, kurucuları sektörde çalışmışlar daha önce.