#GününFilmi The Green Knight

Böyle acayip acayip filmleri nasıl kafayla yapıyorlar anlamıyorum. Ağzım açık izledim komple. Baştan söyleyeyim; Eğer Kral Arthur ve destanlarına, Yuvarlak Masa Şovalyeleri'ne aşina değilseniz, ilginiz yoksa, şovalyeli, kılıçlı filmleri sevmiyorsanız, bu film size öyle bir sıkıcı gelir ki. Söve söve zor bitirirsiniz. Hatta belli bir yerinde "Bu ne ya boş boş sahneler, uzun uzun diyalogsuz, müzikli manzara çekimleri" vs diyerek kapatabilirsiniz. 2001: A Space Odyssey için de aynı şeyi söyleyenler var mesela.

Filmin başında zaten ne olduğu net olarak söyleniyor. "Öyle herkesin bildiği kılıç ve kral filmlerinden değil bu. Burada kimsenin bilmediği bir hikaye anlatacağım." şeklinde diyaloglar geçiyor. Kallavi Yuvarlak Masa Şovalyeleri'nden olan Gawain'in şovalye olma hikayesi esas alınarak son kısmında hızlıca ölümüne kadar bir özet geçiliyor. Yeşil Şovalye ile yaptığı anlaşma ve onun için çıktığı yolda karşılaştığı fantastik olaylar sinematografik bir dille aktarılmış. İşin içinde büyüler, cadılar, devler, konuşan hayvanlar var ama ciddiyet bozulmuyor. Karakterle beraber siz de bol bol şaşırıyorsunuz karşılaştığı şeylere. O açıdan gerek müziklerle gerek oyunculuklarla gerekse diyaloglarla hissiyatı seyirciye tam olarak aktarmayı başarıyor film.

Tekrar hatırlatmam gerekirse; Filmi çok az insan ilgi ile izleyecektir. Benim Excalibur ve Kral Artur efsanelerine karşı özel bir merakım var. Bu yüzden şaşıra şaşıra, ilgiyle, merakla izledim. Hızlı geçtiğim yerler oldu tabi ki. O da zamandan kazanmak için. Filmde Kral Arthur yada Excalibur ile ilgili bir sahne yada olay yok. Aslında toparlasanız bütün mevzu 15 dakika içinde bitirilebilir.

#filmtavsiyesi #filmönerisi #film #sinema

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • prospektus @prospektus

    Orjinali orta çağda yazılmış şiir türünde kısa bir eser zaten. Bütün hikâye şövalyelik ilkeleri ve "courtly love" denen mevzu üzerine. Yalnız orjinal hikâyede Kral Arthur en başta ve en sonda gözüküyordu ve Sir Gawain de ölmüyordu. Filmi izlemedim ama ne değişiklikler yapmışlar diye bir göz attım. Orjinal hikâyeye göre ciddi farklılıkları var. Yanlış hatırlamıyorsam Gawain'in Green Knight'a giderken yaşadığı olaylar orjinal metinde geçmiyor ve Green Knight'ın kimliği ile ilgili twist de komple değiştirilip filme aktarılmamış. Bu efsaneler ilginizi çekiyorsa şiiri de okumanızı tavsiye ederim.

    Bu arada Tolkein de bunu modern İngilizce'ye çevirmiş. İngilizce biliyorsanız oradan da okuyabilirsiniz. Orjinal metnin dili epey eski olduğundan pek anlaşılabilir değil.