Çoğunuz bunları görmüşsünüzdür arkadaşlar. Kasada sıcak satış yapılmamalı normalde bu ürünlerin. Arkadaşları birinci seferde babam uyarmış ve tepkileri hadi oradan olmuş. Arkadaşım başka bir şubede çalışıyordu ve BİM'in şikayet hattına çok önem verdiklerini söylediği aklıma geldi. Buradaki çalışanlara defalarca gıda mühendisi olarak uyardım ve aldığım cevap ise abi zaten skt tarihi gelmiş o yüzden burada satıyoruz 😀 ulan sorun o zaten 😀 Neyse yazdım bimin web sitesine 15 dakika sonra bölge sorumlusu arkadaş aradı ve size bir mail atacağım resimleri atar mısınız dedi ben de ilettim akşam 7 gibi oldu bu olay. Bugün öğlen tekrar aradı kamera kayıtlarını incelediğini ve yazılı olarak uyarı yaptığını belirtti. Diyeceğim size gerek marketlerin kendi sitelerine iletin ya da Tarım ve Orman Bakanlığına şikayette bulunabilirsiniz. ALO 174 Gıda Hattını da deneyebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamdi @hamdi

  Bizim burada dolaplar kasaların yanında. O nedenle dışarıda görmüyorum hiç. Ama SKT'si yanaşmış örneğin 1 gün kalmış ürünler felan oluyor bazen. 1-2 lira düşürüyorlar fiyatlarını.

 • RDR @rdr

  Tarihi gecen ürünlerin maliyeti çalışana mi patlıyor ki böyle sorumsuzluk yapıyorlar?

  • Emre Yüce @emreyuce

   Mağaza müdürlerinin belli bir kotayı aştıktan sonra prim alması gibi uygulamaları varmış ya da bölgende haftalık en çok ciroyu yaparsan ekstra gibi avantajlar yüzünden mağaza sorumluları kendi kafasına göre orada 1-2 lira daha ucuza satıyorlarmış. Çalışanın sorunu değil sonuçta envanter siparişini müdür geçiyordur bence.

 • rafflesia @rafflesia

  Peki bunu bilip sırf ucuz olduğu için alıp yiyenler var desem 🙁

 • umitt @umitt

  bölgemizdeki a101'de 10 tl üzerine indirimde olan dolapta saklanması gereken ürün vardı kasiyer müşteriye soruyor evet cevabı alırsa koştur koştur dolaptan alıp geliyordu kasanın yanında satsanız diyene de yasak kamerayla izleniyor diyordu.

 • Kanan_Jarrus @kananjarrus

  Ya ben birde şuna ayar oluyorum, deposu küçük marketlerde kamyondan malı yola indirip depoya koyana kadar güneşin altında bekletiyorlar. Süt sütlükten kefir kefirlikten çıkıyor, götürüp verdinmi iade alıyolar da yani hol değil tadına bakmadan keke koyuyorsun kahveye atıyorsun bazen herşey berbat oluyor.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Ayarını doğru yapınca gerçekten 4 derecede tutuyor ama iç kontrolünü yaptırmıyor hiçbir yer 😀

 • empty @empty

  Tarihi yakın ürünleri agresif satış politikası izleyip satmakla satmamın arasında 20 - 25bin lira var. Mağazanın tüm aylık kazancını yiyiyor buda. Mağaza karının pamuk ipliğine bağlı olmasının sebebi. Her köşe başına market açılması. Bu da az çalışan ve işi bir şekilde döndüren mağaza müdürlerinin istihdamına sebep oluyor.

  Bu işin tek çözümü mağazaya tarihi yakın ürünler dolabı yapıp, kırmızı etiket vurulup takibinin sıkıca yapılması.

  Yapılan ürün indirimleri de aslında legal değil. Müşteriye 3 ürün verip. 2'sini kasadan geçip. 1 tanesini çöpe attım deyip. O geçilmeyen ürünün parası diğerlerine yapılan indirimin parasını ödüyor. Fireye yazıyorsunuz. Buna çözüm için kasada ürüne özel yakın tarih indirimi denendi geçmişte. Bu seferde ürünleri geçmeden verip, tarihi yaklaşmış gibi görününce kasadan geçmeye başladılar.

  • Emre Yüce @emreyuce

   Valla çok yakın bir şubede arkadaşım çalışıyor karları inanılmaz yüksek İstanbul'da tamamen BİM kitlesinde bir yer burası o yüzden kar yönünden sorunları olduğunu sanmıyorum.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   "Buna çözüm için kasada ürüne özel yakın tarih indirimi denendi geçmişte. Bu seferde ürünleri geçmeden verip, tarihi yaklaşmış gibi görününce kasadan geçmeye başladılar. "

   Şu son kısmı anlamadım. Biraz daha açar mısınız?

  • empty @empty

   @ufkabakan Tarihi yakın bir ürüne, kasa da kayıtlı bir şekilde kasiyerler indirim yapıyordu. Baktılar sistem güzel kasiyerler ürünü verdi parasını aldı. Ürünün günü gelince de kasadan geçip, indirim parasını aldı. Bu yüzden bunu bile kaldırmak zorunda kaldılar. El altından yürüyor çoğu markette şuan indirim var dedikleri şeyler. Fişinizde yine 8 lira yazıyor ama sizden 6 lira alıyorlar gibi.

   El altından yapılan her iş müşteriyi kaçırıyor. Adamın fişinde 8 lira yazarsa adam evde fişine baktığında beni dolandırmışlar der. 🙂

  • empty @empty

   @emreyuce her zaman bir fazlası vardır. Mağaza müdürlerinin başarısı hep bir fazlasını yapmaları ile ölçülüyor.

 • cglrozgn @cglrozgn

  Daha iğrenci müşteri aynı ürünü dolaptan aldığı zaman (son kullanma tarihi ileri tarihli olan) kasada hemen bunlarla değiştirip müşteriye veriyorlar.

  • omerfa @omerfa

   Yok canım o kadarda olmaz.

  • cglrozgn @cglrozgn

   @omerfa bizzat yaşadım, genelde hatalı okutma yaparlar diye okuturken kontrol ederim. Aldığım kıymayı orda bulunan paketle değiştirince hemen kontrol ettim. Sonra neden değiştiriyorsunuz, hem tarihi dolmak üzere hemde ne zamandır burda deyince, mırın kırın etti. Kalsın o zaman deyince aldığımı verdi. Mavi renkli tabelası olan marketti.

  • Emre Yüce @emreyuce

   @cglrozgn keşke şikayet etseydiniz çocuk oyuncağı sanıyorlar bunlar bu işleri.

  • empty @empty

   @cglrozgn bana bir mağaza sorumlusu kendince akıl verirken şöyle demişti. Müşteriye ürünün barkodu okumuyor diyeceksin, gidip tarihi yakın olanı getireceksin. Böyle böyle fireyi 0'a çekiyoruz dedi. İlaveten kasiyer'e sat diye baskı kuruyor satamazsa cebinden ödettiriyor. Neler neler. 🙂

  • RDR @rdr

   @empty babam 10 yıl öncesine kadar bakkal işletiyordu. Kendimi bildim bileli bakkalimiz vardı. Bütün büyük markalar tarihi geçen ürünlerini iade alıp değiştiriyordu o zamanlar. Bunlarda böyle bir durum yok o zaman, zorla çalışanı cezalandırdıklarina göre?

  • empty @empty

   @rdr Ürünleri aşırı dip fiyattan alıp yüksek kar koydukları için iadesiz çalışıyorlar. Birde ürün çeşitliliği çok fazla. Aylarca 1 tane bile satmayan ürünü sipariş vermezsen bir müşteri gelse 5 tane birden almak istese ne olacak gibi saçma bir argümanlarıda var. Ürün satılmasa bile rafta olacak diyorlar. Tarihi geçmeye yüz tutunca da çalışana baskı. Sıcak satış yap erit diye.