Güncelleme: Bu sabah ofise geldiğimde her şey sorunsuz çalışıyordu. Hiçbir ayar da yapmadım üstelik. Umarım böyle devam eder 🙂

Selam arkadaşlar,
Bir adet Türk Telekom'un verdiği TPLIN AC1200 modem/router var ve hem 2.4 hem de 5 GHz WiFi yayın yapıyor. (24mbit) Aynı zamanda bir hub üzerinden 3-4 adet bilgisayara kablolu internet bağlantısı sağlıyor. Bu bilgisayarlardan bir tanesi sadece dosya paylaşım deposu olarak iş görüyor, diğer tüm bilgisayalar (ister kablosuz ister kablolu bağlanmış olsun) bu bilgisayardan dosya okuyup yazıyor.
Fakat WiFi sinyalinden şikayetçi olan birileri illa bir kablosuz bağlantı tekrarlayıcı (Xiaomi mi 4C) alıp sinyal gücünü artıralım diye ısrar ettiler. Aldık taktık, ayarladık da. Gayet güzel çalışıyor. Fakat artık bu dosya paylaşan bilgisayara sadece bu tekrarlayıcı üzerinden dosya yazıp okunabiliyor. Asıl modem/router'ın WiFi ağına bağlanınca bu bilgisayardaki dosyalara erişilemiyor. Kaldı ki bu dosya paylaşan bilgisayar hala kablo ile asıl modem/router'a bağlı.
Ben laptop kullanıyorum, 5 Ghz WiFi desteği de olduğu için asıl modem/router'ın 5 Ghz WiFi ağına bağlanmayı tercih ediyordum çünkü 2.4 Ghz'deki alet kalabalığı olmadan daha verimli kullanabiliyordum. Şimdi bu asıl WiFi Ağlarına bağlanınca dosya paylaşan bilgisayara erişemediğimden işime yaramıyor.
Bunun nedeni ne olabilir? Ne yaparsam düzelir?
Dosya paylaşan bilgisayarda Windows 7 kurulu ama dediğim gibi aslında ağ üzerinde bir harici disk gibi kullanılıyor. Başka detay gerekiyorsa verebilirim.
Şimdiden teşekkürler.
#TeknoYardım #Network #Internet

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Rj0lnir @rj0lnir

    Açıkcası nereden bulabileceğimi kestiremedim. Biraz bakındım ama adres yazan herhangi bir sayfa da göremedim. Şu anda pek vaktim yok ama ilk fırsatta bir Fabrika Ayarına Dönme yaparak tekrar kontrol edeceğim zira Tekrarlayıcı Moduna geçince ayar sayfası değişti, daha basit bir hale geldi.