InfluenceMap’in araştırmasına göre Apple, Amazon, Facebook, Google ve Microsoft iklim krizi ile mücadele konusunda verdiği taahhütleri tam anlamıyla yerine getirmiyor.
https://www.theguardian.com/environment/2021/sep/20/big-tech-climate-change

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CinSimit @cinsimit

  Haberde 'taahüt yerine getirmeme' diye birşey göremedim ben. Lobi bütçelerinin sadece yüzde 6sı iklimle ilgili diye eleştiri var, onun dışında verilmiş sözler zaten hep 2025, 2030, 2040 için hedefler vb.

  • lects02 @lectus01

   Geçen sene 65 milyon kadar bir bütçe yatırmalarına rağmen Temmuz 2020’den 2021’in Haziran ayına kadar gerçekleştirdikleri faaliyetlerin ancak %6’lık kısmının iklim politikalarıyla ilgili olduğu saptandı.
   Her ne kadar ileriki dönemler ile ilgili firmalar birtakım hedefler koymuş olsa da yıl bazında ayrılan bütçenin tam anlamıyla iklim krizi için harcanmadığı fikri var anladığım kadarıyla.

  • lects02 @lectus01

   Bu arada haberi kısalttım, kimse uzun yazıları okumuyor diye.

  • CinSimit @cinsimit

   @lectus01 Adamların ana işi 'iklim politikalarıyla ilgili ABD siyasetine baskı yapmak' değil ki. Verdikleri 'çevreci' sözler varmış, onları tutmazlarsa (ki olmadı üzgünüz de diyebilirler) o zaman eleştirilir. Adamların lobi bütçesi varmış siyasileri etkilemek için, bunun az kısmını iklim işine ayırmışlar diye eleştirmek bana mantıklı gelmiyor.

  • lects02 @lectus01

   @cinsimit Bazı firmalar sunumlarında iklim krizi ile ilgili birtakım hedefler koyup belirli bir tarihten itibaren vaatlerde bulunuyorlar iklim krizi ile ilgili. Geçen de Apple, sunumunda en geç 2030’a kadar hedefler koyup belirli bir tarihten itibaren vaatlerde bulunmuşlardı. Raporda anladığım kadarıyla vaatlerinin yeterince somut bir düzeyde olmadığı bildirilmiş.
   Ben bu tarz firmaların ciddi ciddi iklim krizi ile ilgili mücadele etme isteklerinin olduğunu pek düşünmüyorum. Gördüğüm kadarıyla daha küçük firmalar bu konuya daha hassas yaklaşabiliyor.
   65 milyon doların %6’sı iklim krizine ayrılmışsa bu çok düşük bir meblağ. İklim krizi ile ilgili politikalarının reklam malzemesi olmaktan öteye gidemediği aşikar.