Eski bir kasa geçti elime, Casper. A'm'akartı mümkün olduğunca yaralamışlar; m2 bağlantısı törpülenmiş, 2. ram yuvası sökülmüş, dvd-rom'un sata'sı lehimlenmiş vs. geliştirmeye değmez kısaca. Yine de bu haliyle bi şekilde değerlendirebilir mi diye sizlere danışmak istiyorum.

Intel N3050 1.60 GHz 2 Core 2 Thread
2GB DDR3L RAM
120 GB SSD

------------------------------------------------------------
Raspberry Pi 4 üzerinde Pihole, Plex Server, NVR çalışıyor ve ayrıca NAS olarak da hizmet sunuyor. Onları buraya alsam tamamının üstesinden gelemez diye düşünüyorum. Bunların bi kısmını taşısam da aynı görev için 2 cihaz yine anlamsız.
------------------------------------------------------------

Eve gelen misafirle internet kafe havasında geçmişte kalan oyunları oynamak asıl hayal ama bunun için de yetersiz kalıyor.

Şu anda aklıma gelmese de mesela Raspberry'de ARM işlemci olduğu için yapılamayıp, bunda yapılabilecek bir şey var mı?
Ya da evde tv/uydu yayını vs. yok, hafif linux dağıtımlarından biriyle kolay kullanılabilen Internet TV'ye dönüştürülebilir mi?
Steam ben görmeyeli tek pc'ye indirip, 2-3 pc'ye ağdan güncelleme gönderebilir bi hale geldi mi?

#TeknoYardım #Linux

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ümit M. @umitm

  İşlemcinin tdp si 6 watt disksiz tüm sistem eğer yeteri kadar az akım çekiyor ise nas cihazı olarak kullanılabilir. Sistem kaç watt güç tükettiğini ölçüp aylık elektrik sarfiyatına göre bilgisayarı nas cihazı olarak kullanmanın ekonomik olup olamadığına bakıp karar vermek lazım mesela saatte 20 watt tükettiğini varsayarsak ayda 10.5 kw elektrik tüketmiş olur varsayalım ki elektriğin kw tı 0.90 tl ise ayda yaklaşık 9 tl elektrik tüketmiş yılda ise 108 tl elektrik tüketmiş olur bu tüketimi nas cihazının elektrik tüketimi ile kıyaslamak gerek. Ve verimli olup olmadığını hesaplayıp karar vermek gerek

  • Bulut Fırat @kurabi

   Güç tüketimiyle birlikte çok mantıklı gelmişti ama ethernet portu gigabit değilmiş. USB portları da 2.0

   Sanırım kodlama öğreten, kodlama yapılabilen küçük yazılımlarla hafif linux kurup, yeğene veya komşu çocuğuna vermekten başka çare kalmadı.