#Matrix4
Matrix evreninin yani zionun olduğu yaşamda bir iç sanallaştırm daha içeriyor. Ve bu 2. katmanda sadece makinelerin olduğunu okumuştum.
Sizinde okuduğunu pek bilinmeyen Matrix bilgisi varsa paylaşın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Felix @felix

  #spoiler
  #spoiler

  zion'un da matrix gibi sanal dünya olduğu bir fan teorisi. filminde veya animasyonunda öyle bir şeyden hiç bahsetmiyorlar.

  • Seco @seco

   Fan teorisi değil, ikinci filmde mimarın anlattıklarından ve Neo' nun gemi dışında sentinellere yaptığı şeyden ne olduğu anlaşılıyor.

  • Tarık KAYA (36) @tarikkaya

   @seco Evet katılıyorum bu yoruma. Şimdi aklıma geldi saol.

  • Felix @felix

   @seco işte teori olduğu kısım "ne olduğu anlaşılıyor" dediğiniz kısımda. çıkarıma göre öyle bir düşünce var. yönetmeni 4. filmde farklı bir açıklama getirebilir veya getirmez ama zion'un simulasyon olduğu kesin değil.

  • Seco @seco

   @felix Spoiler-Spoiler-Spoiler

   Doğrudan anlatım metoduyla aktarmamışlar. Yani filmde "Zion aslında sanal dünya" diye bir cümle geçmiyor, ama anlatılan o. Biraz da izleyici düşünsün istemiş olabilirler, neredeyse bütün ipuçlarını da vermişler. Çünkü eğer Zion gerçek dünya olsa, Neo nasıl eliyle sentinel patlatabilir? Telekinezili süper kahraman dünyası gibi bir şey olması lazım. Film bize böyle bir dünyadan bahsetmiyor, şu an yaşadığımız dünyada bir takım olaylar oldu, bunun üzerinde bu sanal dünyalar oluşturuldu diyor. Mimar bütün olayı anlatıyor ve Zion' u tekrar kurmaktan bahsediyor. Burada insanları seçip başka bir tarafa göç ettirip yeni bir Zion kurmak diye düşünen olabilir, ama değil. Zion' a reset atmaktan bahsediyor. Zaten bu durum üzerine televizyonda önceki Neo' ların reaksiyonlarını da görüyoruz. Daha ne kadar anlatsınlar. Bu saatten sonra 4.filmde bunu değiştirip Zion harbi gerçek dünya derlerse, yarattıkları bu güzel eserin içine bir güzel ederler. Korkuyoruz 😀

   Bana göre eser sahibi bütün ipuçlarını verip bir şeyi düşünmeye yönlendiriyorsa bu fan teorisi değildir. Sizinle ayrıştığımız nokta o, fazla uzattım kusuruma bakmayın lütfen. Ama fan teorisine örnek bence şu olabilir:
   Bazı kişiler Neo' nun yediği cookie' yle güncelleme aldığını düşünüyorlar, bununla ilgili filmde yazarların bize verdiği bir ipucu hatırlamıyorum. Bunun gibi daha bir çok düşünce var.

  • Felix @felix

   @seco yönetmenler eğer fantastik olayların da varlığını film evrenine eklemezlerse evet anlattıklarınızdan başka açıklama yok gibi ama henüz herhangi bir bilgi vermedikleri için teori diyorum farklı bir açıklama getirirlerse o yorum havada kalacak.

   mimarın odasında görünenler diğer seçilmişler değil bana göre. neonun aklından o an yüzlerce şey geçiyor bunun dışa vrumu, bir tür duygu yansıtıcı gibi bir şey. daha önceki seçilmişlerin neo ile birebir aynı kişi olduğu da bana göre zayıf bir teori.

   zion'un 6 yada 7 kere neyse tekrar tekrar yıkılmışsa ve seçilen/kurtarılan belli sayıda kişiyle yeniden kuruluyorsa buna aracılık eden kişinin her seferinde de aynı kişi olması mümkün değil. en azından insan olamaz ömrü yetmez bu süreye. Daha önceki seçilmişler farklı kişiler ama hep aynı seçimi yapmışlar bu sefer neo farklı bir seçim yapıyor (oracle ve trinity faktörüyle)

  • Terminator @terminator

   @felix ''Neo'nun aklından o an yüzlerce şey geçiyor bunun dışa vurumu, bir tür duygu yansıtıcı gibi bir şey. daha önceki seçilmişlerin Neo ile birebir aynı kişi olduğu da bana göre zayıf bir teori''
   Yorumunuzun bu kısmı harfiyen doğru zira Bay Anderson'dan önce gelen seçilmiş kişiler farklı karakterde başka insanlardı ancak diğer hususlarda @seco doğru söylüyor. İkinci filmde Mimarın odasına Neo girdiğinde Mimar her şeyi apaçık anlatıyordu zaten. Neo'nun hayal kırıklığına uğraması da bu yüzdendi. Şeyhi müridi uçurur derler ya o hesap, kehanet filan uydurmaymış yani. Morpheus bu kehanetle kendini öylesine motive etmişti ki Neo onu üzmemek için söylemedi. Neo, Mimarın odasında çıkınca Morpheus neler olduğunu sordu dikkat ettiyseniz Morheus'a Mimar dahil hiç bir şeyden bahsetmedi.

  • Felix @felix

   @terminator oracle'ın kehaneti savaşın biteceği, insanların kazanacağı ve matrix'den seçilmiş kişi sayesinde uyandurılacaklarını vaat ediyordu. ama bu morpheus ve kehanete inanan bir kaç kişinin bildiği şekliydive kehanet aslında yalandı. amaç mimar ve oracle'in yazdığı senaryoya göre neo'yu mimarın karşısına çıkarıp seçim yaptırmaktı. mimarın karşısında diğer kapıyı seçseydi zion yok edilecekti çünkü zaten kurtuluş ihtimali kalmamıştı. seçilmiş kişi ve seçtiği belirli sayıdaki kişi yeni zion'u kuracaktı. Oracle'ın asıl planı ise mimarın deyişiyle "oynadığı tehlikeli kumar" neo'un matrix'e geri dönmesi ve finalinde makinelerle anlaşıp karşılıklı barış getirmesiydi. böylece zion yok edilmedi ve matrix'den ise isteyen kişilerin çıkmasına izin verilecek.