Matebook 14 bakarken m1 işlemcili macbook bakayım dedim, bunu almak fiyat olarak aylık 100 tl fazla ödeme istiyor sadece yani daha mantıklı.
Sizce bunu tercih etmem daha mı iyi olur?
Tek çekincem, hiç macos kullanmamış olmak. 15 yıldır windows kullanıyorum.

Bir de matebook 14 eski oyunları az çok açsa da bu hiç açamaz sanırım. Açmasın ama o pek de önemli değil aslında

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arvelo @arvelo

  @kantarci @kortex windows ortamı olmadığı için farkı olur diye düşünmüştüm. okul için gündelik kullanacağım.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Windows'ta iyi olan arayüz incelikleri macOS'te yok. Sıkıntı çekersin, küfredersin ama günlük kullanımda inanılmaz rahatsız olmazsın.

  • arvelo @arvelo

   okula götürüp getireceğim, not alacağım, essay yazacağım, ders çalışacağım, okul işlerini yapacağım yani. 8gb ram dolayısıyla tereddüt ediyorum. 1-2 sene sonra pişman eder mi diye.

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @arvelo Benzer endişe ile 16'lığını aldım ben. Senin işinde 8 GB sorun olmaz bence. Yükseltilemediğini unutma ama.

  • Halil @hcaktuna

   @arvelo benzer işler için air almıştım ancak 3 ay dayanabildim.

  • Private Joker @stanleykubrick

   @hcaktuna Dayanamadığınız şey MacOs mu 8GB bellek miydi?

  • arvelo @arvelo

   @stanleykubrick evet ben de merak ettim hangisi olduğunu

  • Papa Emeritus @pope

   Ne yok ki mesela? Aklıma bir tek snap özelliği gelmiyor. Ben macOS’te rahat ederken, Windows’ta elim ayağım dolaşıyor. Özellikle pencerelerin, uygulamaya bağlı olması canımı sıkıyor.

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @pope Bu eksiklikleri veya beğenmediğim konuları toplayıp bir gün orada detaylı değinmek istiyorum. O oluncaya kadar;

   - Pencere yönetimi denilen şeyin olmaması. Bu tüm sorunların içinde bence en büyüğü. Var demek için koymuşlar sanki. En aradığım şey bu.

   - Apple'ın arayüzleri kötüdür ama en kötüsü macOS'te. Tepkisel değil. Bir öğenin üzerine geldiğinde, tıkladığında veya odaklandığında arayüz tepki vermiyor. Bazı durumlarda ise yükleniyor durumu yok. Tıklıyorsun, bir şey yapıyor ve arayüz aynı. Sonra 2 saniye sonra bam, işlem bitmiş ve hedefe ulaşılmış. Arayüz kullanıcıyla konuşamıyor. Neredeyse UX 101 diyeceğim eksikleri var bunun gibi. Tıklanabilir öğeler çok küçük, dosya simgesi ile başlığı arasına tıklanamıyor. Bunun gibi sorunlar. "Farklı düşün"elim tamam da arabaların da 4 teker olmasının bir sebebi var.

   - Arayüz konuşamıyor demiştim, bir işlem benden parola istiyor. Ufak bir pencere çıkıyor. Bu pencere hem farklı farklı yerlerde çıkıyor hem de yüksek çözünürlüğün kullanımı da işletim sisteminde kötü olduğu için ekranda küçük kaldığından o pencereyi arıyorsun. Windows'ta ise uyarı sesi gelir, ekran kararır ve parolayı öyle sorar. Nerede çıktığı veya çıkıp çıkmadığı tartışılmaz, kesinlikle fark edilir.

   - İnsanlar macOS için yüksek çözünürlüğe daha uyumlu der ve hep simge boyutlarınından bahseder. Evet, simge boyutları yüksek ama çoğunlukla bu kadar. 4K ekran için arayüz scale edilmemiş hali çok küçük kalıyor. Ben de arayüz geliştiriyorum ve öğelerin büyük olması gerekiyor. Windows da şu anda mükemmel değil, yıllardır yarım yamalak geçmekte oldukları arayüz bu konuda başarılı.

   - Normal bir klavye/fare ikilisinde işletim sistemi anlamsız kalıyor. Kendi trackpad veya magic mouse'a göre tasarlanmış ve ben fare takınca gesturelar, yeşil yuvarlak ile tam ekran yapma işleri zorlaştırıyor. Trackpad ile harika tabii. Ama ben her zaman bir özellik sunuluyorsa en iyi şekilde sunulması gerektiğini düşünüyorum. Fare desteği yine yüksek çözünürlükte maksimum hız ayarının yetersiz olması ile birlikte sınıfta kalıyor.

   Bunlar aslında en temel sorunlar. Ufak tefek sorunları da var ama kimisi sadece benim için sorun. İlk macOS sürümlerimden beri olan menu barın günümüz yüksek çözünürlük ve çok pencereli çalışma kurulumunda anlamsız olması gibi sorunları da var ama bu tarz şeyler için kötü veya iyi demeden önce zaman tanımak istiyorum.

   Toplama baktığımda iş arayüz ve kullanıcı deneyimi ise macOS'in adını bile anmam. Bahsettiğim gibi zaman tanımak istiyorum ama şimdiye kadar ki düşüncelerim bu. Her şeye rağmen kullanmaktan memnunum. Eksik gördüğüm kısımlarında düzebileceğini görmek hoşuma gidiyor. Bu sorunlar beni merak ettirdi, günüm birince bunu yapan ekipten biriyle fiziksel olarak karşılaşırsam sebeblerini öğrenmek isterim. Belki o zaman sorun olarak gördüklerim sorun olmaz.

   Ekleme: "Özellikle pencerelerin, uygulamaya bağlı olması canımı sıkıyor." burada neyden bahsediyorsun?
   Düzeltme: Menu bar, Apple logosunun sağındali File... menüsü. En sağdaki saat vb. değil. https://developer.apple.com/design/human-interface-guidelines/macos/menus/menu-bar-menus/

  • Papa Emeritus @pope

   @ozgurg Çok uzun yazmışsınız şimdilik Windows’ta eksik gördüğüm çok fazla şeyi yazacak durumum yok ama diğer olayı açıklayabilirim. Windows’ta uygulamalar genel olarak bir pencere gibi çalışıyor. Pencere kapandığında uygulama arka planda işlem yapamıyor. En basitinden Sketch’i örnek vereyim. Atıyorum bir projeden başka projeye geçeceğiniz için bir ekranı kapattınız. O ekran gidince uygulamada tamamen kapanıyor. Yeni projeye geçerken bir daha uygulamanın açılmasını bekliyorsunuz. macOS’te ise pencereyi kapatmak uygulamayı kapatmadığı için çok daha hızlı açıyor ikinci projeyi. Başka bir örnek olarak gizli sekmeye geçmeyi örnek gösterebilirim. Atıyorum bir web işi yapıyorsunuz, normal pencerede bir sıkıntı oldu cache olmasın diye gizliye gireceksiniz. Normal pencereyi kapatınca gizli sekmeye girmenin bir yolu yok. Size göre menu bar sıkıntılı ama menu bar olmadan(klavye kısa yolları hariç) dediğimi nasıl yapabilirsiniz? Menu bar bu yüzden gereklilik. Hele Xcode gibi çok daha komplike uygulamalarda bu pencere olayı daha önemli bir hal alıyor. Ek olarakm Windows’un pencere sistemi de biraz garip olduğundan çok basit ama inanılmaz işlevli uygulamaları nadir görüyorum. En basitinden Paste ve Yoink var. Paste ekranın altından gelen bir clipboard manager, yoink ise siz dosya sürüklerken sağdan çıkan dosyaları geçici süre bırakabileceğiniz bir kutucuk. Windows’ta çok aradım bunların benzerlerini ama hiç bulamadım. Benzerleri hep “pencere” olarak karşıma çıktı fakat öyle kullanışlı olmuyor. Artık nasıl bir pencere sorunları varsa kısayolla bile belli bir bölgenin ekran görüntüsünü almak istediğimde bir app açıyor. 1 saniye sürecek iş 5 saniyeye çıkıyor. 3. parti uygulamalar bile böyle şeylere ihtiyaç duymuyor macOS’te.

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @pope Üçüncü parti uygulamalara girince işler değişiyor. macOS'te biraz daha nitelikli uygulamalar var. Ha benim Windows'ta çok beğendiğim ama macOS'te olmayan veya olup kötü çalışan uygulamalar da var.

   Bahsettiğin pencere sorunu Windows'ta hiç yaşamadım. Her şey gayet seri. Biraz daha tecrübe edinince macOS'in bu tercihi konusunda tekrar değerlendirim.

   Menü bardan bahsederken olmasın demek istememiştim. Windows'ta pencereyi takip ediyor menu bar. Ama macOS'te sabit olunca pencere küçükse ve ekran yüksek çözünürlükse kafa bir pencereye bir ekranın soluna git gel yapıyor. Menu bardan bir şeyi seçince sonucunu görmek için ekranın farklı bir yerine bakmak gerekiyor.

   Konu Windows'tan açıldı da aslında Google'ın arayüzlerini daha başarılı buluyorun. Hatta Material Design arayüzlerin başına gelmiş en iyi şey. 😀

  • Papa Emeritus @pope

   @ozgurg Pencere sorunu dediğim gibi uygulamanın tümden kapanması pencere kapatılınca. Bu konu menubar ile de alakalı. Bir pencere kapatıldığında Windows’ta o app ile iş yapmak %99 mümkün olmuyor. Menubar’da bu yüzden pencereyi takip edemez çünkü son pencere kapatıldığında uygulamalar komuta hazır şekilde bekliyor. Pencereye bağlı olsa pencere kapanınca nereye gidecek menubar?

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @pope macOS'te uygulamayı tamamen kapatmak farklı, kırmızı yuvarlak pencereyi kapatıyor. Tüm pencereler kapandığında zaten herhangi bir şekilde etkişime geçemiyoruz ki. Arkada hazır bekliyor ama aktif değil. Simgesine tekrar tıklayınca yeni bir pencere açılıyor ve odaklanıldığı için menu bar hemen değişiyor. Pencere yoksa uygulamanın menu barı da olmuyor. Şu anda farazi konuşuyorum. Penceresiz uygulamalarda bu dediğim patlayacak muhtemelen. İki yorum üstte dediğim gibi menu barı biraz daha deneyimlemeliyim.

  • Papa Emeritus @pope

   @ozgurg Tüm pencereler kapandığında aslında etkileşime geçebiliyorsunuz. Örnek olarak gizli sekmeye geçme olayı. Son pencere kapansa menubar’dan gizli sekmeye geçersiniz. Windows’ta son pencereyi kapatırsanız, gizli sekmeye geçmek için yeniden normal pencere açmanız lazım. MacOS’te ise buna gerek yok. Bu basit bir örnek tabii ama kompleks uygulamalarda çok sık ihtiyaç duyuluyor.

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   @pope Tüm pencereleri kapattıysam o uygulamaya ihtiyacım yoktur diye düşünüyorum ben. Evet ama açılması uzun süren kompleks uygulamalarda bu durum dediğin gibi mantıklı olabilir. Standart uygulamalar zaten milisaniyeler içinde açılıyor.

  • Erhan M. @erhanm

   @ozgurg @pope yazdıklarınızı anlayamıyorum. Dediklerinizi kısa videolar halinde görmek isterdim. Çok cahil hissettim ya. macOS bana Neptün kadar uzakmış tekrar hatırladım.

 • Alpi Ironside @alpi350

  Daha önce Mac OS kullanmadıysan afallayıp kalırsın. 😁
  Attığın MateBook güzeldi aslında tam yorum yapacaktım kimsilmişsin. O fiyata kendi sitesinde dahi satılmıyor. Ki uzun vadede kullanıma o daha çok yatkın.

  • arvelo @arvelo

   fiyatı iyi, ramı iyi, işlemcisi de iyi denir ama uzun süre kullanacağım için huawei 2-3 sene sonra ne durumda olur bilemiyorum. macbook 2-3 sene sonra muhtemelen hala sorunsuz olur gibi geliyor, ama ramı az gelebilir. tek tereddütüm de bu.

 • Alper Demirci @aademirci

  Sizin senaryoda 8GB yeterli olur ama bi süre sonra daha fazlası istenirse yükseltmek yok 🙂

  İşletim sistemine de direnç göstermedikçe alışılıyor. Windows'ta olup Mac'te olmayan özellikler için araştırıp muadil uygulamalar bulmak gerek (pencereyi kenara çarpıp yarım ekran yapmaya yarayan Magnet gibi). Mac'te olup Windows'ta olmayan özellikleri kullandıkça "iyi ki geçmişim" diyeceksiniz.

  • arvelo @arvelo

   ya aslında sisteme alışırım 1-2 aya dediğiniz gibi. yine dediğiniz gibi ram 8 gb sonrasında sorun olabilir. yani bugün napacaksam 1-2 sene sonra da onu yapacağım cihazla ama güncellemeler, uygulamaların gelişimi vs 8gb'yi az kalır hale getirirse sıkıntı.

  • Alper Demirci @aademirci

   @arvelo Aynı senaryoda 1-2 yıla çok şey değişmez bence. İhtiyaçlarınız ve kullanım senaryonuz değişirse diye dedim.

  • arvelo @arvelo

   @aademirci yok hocam, okul boyunca bu senaryoda olacağını düşünüyorum. gerçi, bu bilgisayar oyun açmıyor, e o zaman ihtiyacım yalnızca video edit, çizim programı vs olursa 16 ya ihtiyaç duyarım gibi geliyor. başka yapacak ne var ki? çizim yapmayacağım, video ile ilgilenmiyorum. 5 sene de kullansam yazı yazıp, 5 sekme açıp bir de şarkı dinlemek "8gb ram az ya" dedirtmez herhalde. şuan q9400 işlemcili, 8gb ramlı bilgisayarda bu işleri rahatça yapıyorum.

  • akke4323 @akke4323

   @arvelo Bahsettiğiniz kullanım senaryosunda ram problemi yaşamazsınız, kullanmayacağınız şeye boşa para harcamayın 🙂

 • Recai @recai

  8gb ram 2-3 seneye okul isleri icin hic sorun olmaz. Anladigim kadariyla yapacagin is; word, pdf, tarayici, onenote benzeri ki bunlar icin 8gb ram, mac ortaminda yillarca yeterli, tabii 10 pdf, 10 word, 50 chrome sekme acayim demezsen ki safari kullan, pil ve ram cok daha az tuketir. Bahsi gecen modelin hem 8gb hem de 16gb modellerini sirketteki pazarlamacilara aldim ve seninle ayni sekilde kullaniyorlar, arada hissetikleri fark "0".
  Ama tabii imkan varsa 16gb almak en iyisi.
  Mac osx tarafina gelince, windows da mecburen kullanacagin bir yazilim yoksa alisman 2 hafta surer, dert etme. Ama köklu aliskanliklari degistirmek zaman alacaktir.
  Okul vs icin kesinlikle matebook yerine ben olsam macbook alirdim. Pil ve performans m1 ile cok iyi.

 • emrebn @emrebn

  Son 6 aydır macos kullanmaya başladım. Bence zor bir işletim sistemi değil. Çok power user olduğum söylenemez ama yine de şu anda bütün kısayollara alıştım diyebilirim ve aşırı rahat geliyor artık. Çoğu basit işim için pc kullanmıyorum bile. Hele şarj konusu ve taşınabilirlik açısından aşırı rahat. Steamde platform oyunlarında da pek sıkıntı yaşamadım. Bence macten yana kullanabilirsiniz şansınızı.