BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • enginva @enginva

    Aynen, Türkiye'de işler zaten böyle yürüyordu. Türkeyi'yi sermaye için ucuz iş gücü cennetine dönüştürenlere söylemek lazım bunları. Ayrıca bugünlere gelmemize sebep olan Çin değil, 24 Ocak 1980 ekonomik kararları ve 12 Eylül 1980 askeri darbelerini düzenleyen, teşvik eden, destekleyen ABD ve yerli uzantılarıdır.

  • Lehimli At @at

    Erdoğan'ın çin ziyaretinde ülkeye hayran kaldığı anlatılır. Yürüttüğü politikalarla ülke ucuz iş gücünde Çin'in Çin'i oldu. Geçen sene çalışma kampları da denendi, dardanel fabrikası örneği.

    • enginva @enginva

      Yalnız Türkiye'den bir Çin örneği çıkartmak mümkün değil. Nüfus yapısı, doğal kaynaklar, toprak genişliği, askeri güç vs kıyaslanamaz. İşgücü ücretlerini düşürerek Türkiye'de Çin tipi bir kalkınma imkansız. Çin'in şartları ile Türkiye'nin şartları tamamen farklı. Ayrıca Çin örnek alınacaksa, ar-ge, bilim ve eğitime yapılan yatırımların payına baksınlar. Çin bugün dünyanın en çok atıflı bilimsel makale yayınlayan ülkesidir. Türkiye'nin ise kısıtlı kaynakları verimsiz, artı değer üretmeyen beton, diyanet ve dini eğitim sektörlerine gidiyor.

    • Lehimli At @at

      @enginva Herhangi bir şeyi yapamaz zaten mevcut hükümet.

  • Fırat Duran @firat_duran

    Çinliler adapte olamadı buraya 😂 50 dolara 1 ay adam çalıştırıyor du buraya geldi 350 dolar bayiliyor

    • enginva @enginva

      Çin'de asgari ücretin ortalama 403 USD olduğu belirtilmiş. Ayrıca Çin'de temel ihtiyaç ürünleri dahil, diğer tüm ürünlerin Türkiye'den çok daha ucuz olduğu düşünüldüğünde Çin'de asgari ücretle çalışan bir bireyin alım gücü bize göre çok daha yüksek. Ayrıca Çin'de sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetleri doğumdan ölüme kadar tamamen ücretsizdir. Kaldı ki, Çin dünyanın en çok atıflı bilimsel makale yayınlayan, merkez bankasında en çok altın ve dolar rezervi bulunan, savaş gemisi sayısı olarak en büyük donanmaya sahip ülkesidir. Çin ile Türkiye'yi kıyaslamayın, üzülürsünüz.
      https://asgariucreti.com/cin-asgari-ucret/

    • kei @kei

      @enginva O kadar yok. Bölgesel asgari ücret sistemi var https://en.wikipedia.org/wiki/Minimum_wage_in_China En yüksek yerler Pekin, Şangay ve Shenzen'in olduğu Guangdong. Fakat şunu atlıyoruz Çinde tek çocuk politikası sebebiyle nüfus kaydı olmayan ve bu yüzden kaçak bir şekilde çalışan milyonlarca insan var.

    • ersoy @ersoy

      @enginva Çin'de temel ihtiyaç maddelerinin Türkiye^den çok daha ucuz olduğunu araştırmak lazım. Üç sene önce Çinli kız arkadaşım buraya geldiğinde market, pazar fiyatlarını görünce burasının çok ucuz olduğunu söylüyordu ki o günden bugüne Türk lirası bayağı değer kaybetti. Şu an Gürcistan, Ukrayna ve Tayland gibi ülkelerde fiyatlar bizim iki üç katımız (son aylarda giden arkadaşlardan aldığım bilgi). Sonuç olarak Türkiye şu an dünyanın en ucuz ülkesi olabilir.

    • enginva @enginva

      @kei bizde de kayıt dışı asgari ücret altında çalışan milyonlar var. Hatta asgari ücret alanların bazılarının ücretlerinin bir kısmını işverene elden iade etmeye zorlandığını, hatta işe girerken kendi el yazıları ile tarihi boş bırakılmış istifa mektubu alındığını bizzat gördüm biliyorum.

    • kei @kei

      @ersoy o konuda hemfikirim. elektronik de orada daha ucuza geliyor düşününce. küçük 2 kişilik çin malı elektrikli araç bile asgari ile alınabilir gibi duruyor. fakat bir şeyi atlıyoruz burada çiftçinin çocuğu şehre gidip çalışıp falan yaşayabiliyor ama çinde o da sıkıntı ülke içi vize var kafasına göre seyahat veya göç edemiyorlar. Çok ekstrem bir ülke.

    • kei @kei

      @enginva yakında daha fazla kişi işten atılmamak için dediğiniz sisteme razı olabilir. ülke ekonomisi hiç iyi bir yere gitmiyor

    • enginva @enginva

      @kei Şunu da belirteyim, Çin'de artık tek çocuk zorunluluğu yok. 3 çocuğa kadar serbest. Ayrıca ÇKP zenginliğin paylaşılacağına dair yeni bir karar aldı.
      Bakınız:
      https://www.ntv.com.tr/dunya/cinden-ulkede-artan-gelir-esitsizligine-karsi-yeni-adim-asiri-zenginlerin-servetleri-dagitilacak,h84fIvJ-j0OaD3juCCX4_A
      Malesef ülkemiz hiçbir alanda Çin ile kıyaslanacak bir ülke değildir. O nüfusun 3'te 1'i bizde olsaydı, açlıktın birbirimizin etini yemeye başlardık.

    • ersoy @ersoy

      @enginva Öğrenciler için verilen fiyatlar ne kadar belirleyici olur bilemedim şimdi, bizde de 200 ila 500 dolar, aynıdır herhalde. Bir de yaşanılan yer mahalle falan harcama tarzı kişiden kişiye değişir. Benim arkadaş öğretmen, o kadar yüksek gelirli değil ama burayı Çin'e göre çok ucuz bulmuştu. Tayland'ı iyi bilirim, oraya gelen Çinliler hep çok ucuz derlerdi ki şu anda Tayland'ta benzer ürün fiyatları buranın iki katı olabilir.

    • enginva @enginva

      @ersoy Peki, bizde öğretmen maaşıyla Çin'de tatil yapabilir misiniz? Çinli öğretmenler buraya tatile gelebiliyor. Bakın ister inanın ister inanmayın Çin her alanda bizden ileride, dünyanın ikinci süper gücünden bahsediyoruz. Nüfusları nedeniyle asla bir batılı kadar refah içinde yaşamayacaklar, ancak bizden çok daha iyi oldukları kesin.

    • enginva @enginva

      @ersoy Bu da Çin'de mesleklere göre ortalama maaşlar.

      Çin’de ortalama maaş; 5980 Yuan
      Çin’de muhasebeci maaşı; 8130 Yuan
      Çin’de sekreter maaşı; 4780 Yuan
      Çin’de ofis asistanı maaşı; 5260 Yuan
      Çin’de çiftçi maaşı; 3530 Yuan
      Çin’de balıkçı maaşı; 4850 Yuan
      Çin’de veteriner hekim maaşı; 11.120 Yuan
      Çin’de araba tamircisi maaşı; 6750 Yuan
      Çin’de oto elektrikçi maaşı; 7230 Yuan
      Çin’de duvarcı maaşı; 5440 Yuan
      Çin’de inşaat işçisi maaşı; 5260 Yuan
      Çin’de mimar maaşı; 9680 Yuan
      Çin’de makine mühendisi maaşı; 10.200 Yuan
      Çin’de kaynakçı maaşı; 7590 Yuan
      Çin’de çatı ustası maaşı; 4900 Yuan
      Çin’de elektrik mühendisi maaşı; 10.900 Yuan
      Çin’de tamirci maaşı; 7230 Yuan
      Çin’de İngilizce öğretmeni maaşı; 7700 Yuan
      Çin’de tercüman maaşı; 7300 Yuan
      Çin’de çevirmen maaşı; 8000 Yuan
      Çin’de diş hekimi maaşı; 23.600 Yuan
      Çin’de doktor maaşı; 19.300 Yuan
      Çin’de hemşire maaşı; 9800 Yuan
      Çin’de aşçı maaşı; 4600 Yuan
      Çin’de avukat maaşı; 14.500 Yuan
      Çin’de mutfak çalışanı maaşı; 3200 Yuan
      Çin’de garson maaşı; 3500 Yuan
      Çin’de bilgisayar teknisyeni maaşı; 6200 Yuan
      Çin’de temizlik işçisi maaşı; 4000 Yuan
      Çin’de elektrikçi maaşı; 7530 Yuan
      Çin’de hizmetçi maaşı; 3650 Yuan
      Çin’de makine operatörü maaşı; 6810 Yuan
      Çin’de CNC operatörü maaşı; 5440 Yuan
      Çin’de bebek bakıcısı maaşı; 3200 Yuan
      Çin’de yaşlı bakıcısı maaşı; 4420 Yuan
      Çin’de çocuk bakıcısı maaşı; 5400 Yuan

      Kaynak:
      https://isfikrim.com/cin-asgari-ucret-ve-ortalama-maaslar/

    • ersoy @ersoy

      @enginva ben de onu diyorum, Çinde temel ihtiyaç maddeleri bizden ucuz değildir yani

    • enginva @enginva

      @ersoy Bir de Çin artık tersine beyin göçü alan bir ülke. Biz ise her sene nitelikli iş gücünü sürekli yurtdışına kaptırıyoruz. Yukarıda da linkini atmıştım. ÇKP servetin adil paylaşımı için yeni bir karar aldı.
      https://www.ntv.com.tr/dunya/cinden-ulkede-artan-gelir-esitsizligine-karsi-yeni-adim-asiri-zenginlerin-servetleri-dagitilacak,h84fIvJ-j0OaD3juCCX4_A