arkadaş samsung s20 alacakken s20fe almış. benimkinin aynısından almaya çalışıyordu garibim 🙂 telefonu elime aldım inceledim. s20fe nin ekranı s20ye göre hem keskinlik hem de renk açısından oldukça geride. s20fe ile s20 arasında dağlar kadar fark var kısaca. siz siz olun s20fe almayın 🙂
#samsung #s20 #s20fe

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  Ama bu farkları iki cihazı kullanmadığında anlamıyorsun o yüzden boş şeyler 🙂
  Oneplus 9 pro sahibiyim iphone 12 pro max e ekran bakimindan ufak bir fark atıyor ama günün sonunda bir önemi yok 🙂 önemli olan hızlı olması.

 • Orcun @orcun

  https://www.youtube.com/watch?v=XHFFK0wyftQ Çok abartı bir fark yok.

  Fiyat olarak bakmak lazım. https://www.epey.com/akilli-telefonlar/karsilastir/415585-700656/samsung-galaxy-s20_samsung-galaxy-s20-fe-sm-g780g-256/ totalde s20 düzü çok pahallıya satılıyor. 7800 lira nere 5600 lira nere ? Ki s20 fe 256'lık sürümünü ekledim 128'lik olanı 5400 lira. Hani sırf ekranı iyi diye +2000 tl'den daha fazla fiyat vermeye değer mi ? ki s20 fe snapdragonlusu zaten, düz s20 leri hatta exynos 990'ı perişan ediyor, hani işlemci de kötü daha iyisi olsa ? o da yok.

  Bende mesela s20 +'ı kullandım her halde bir 1 hafta kaldı bende ? ya 120 hz aç parlaklığı azcık aç alet ısınıyor ? ne anladık bu işten ? menüde geziyordum sağ sol ısınıyordu ya böyle şey mi olur ? Ha ekran bir tık iyi olabilir daha parlaktır daha canlıdır arada ki fiyat farkı da 500 lira hadi 700 750 tl olur eyvallah düz s20 alınsın da fiyat farkına zerre değmez.

  • Höşelek @benvaryaben

   ben cihazı 5888 liraya aldım. fiyatı artmış gene. bence s20fe kesinlikle 5400 etmez. ha s20 de 7800 lira etmez orası ayrı. ama ekran iyi mi iyi. işlemcinin ısınmasından şikayetçi değilim ben. şu sıcaklarda bile günlük işlerde pek ısınmıyor. ama pil sömürüyor evet.

   Sonuç olarak benim tavsiyem telefondan zevk almak istiyorsanız 120hz ve kaliteli bir ekran şart. ben s20fe de bunu bulamadım. ben telefonu 120hz de kullandığım için full hd çözünürlükte kullanıyorum. ama ona rağmen keskinlik ve kalite farkı çok bariz.

  • Orcun @orcun

   @benvaryaben Ki birde bak s20+ da ki kelekliği de buydu çözünürlük düşürüyor. Niye ya ? qhd ekranı 60 hz mi kullanacağız adam düşürüyor ya 1080p yapam ama 120 hz kullan diyor samsung efendi. 😀 Ama işte bakıcan dostum s20fe dengi ne var ?

   Mesela sana en büyük farkları sıralayım.

   Sn865 veya dengi cpu, 120 hz amoled ekran, kablosuz şarj, stereo hoparlör, artabilir hafıza, ve usb 3.2 dp destekli type-c. Bu farkları sıraladığında çinlilerden hiçbir cihaz çıkmıyor. Çıkan tek model var poco f3. Ama f3 de de şöyle bir keleklik var, kablosuz şarj yok. Type-c 2.0 ve dp hdmi dex gibi şeyler yok dümdüz benim şuan ki a32 de ki usb ile aynı hızda ve özellikte farkı yok.

   S20fe özelindede bu cihaz aslında süper orta segment bir cihaz. Hani çinlilerde bile malesef yok yani keşke olsa. 🙁

  • Höşelek @benvaryaben

   @orcun s20 için söylüyorum. full hd ile 2k çözünürlük arasında ben çok az bir fark hissediyorum. hatta bu farkı hissetmek için baya uğraştım. sanırım bunun sebebi RGB diziliminde olmaması. çünkü LCD olsa kesinlikle hissedilirdi. Sonuçta tüm pikseller yine kullanılıyor. sadece görüntü verisi azalıyor. yani daha az detay verisi var ama doğal çözünürlük dışında kaldı diye de görüntüyü çamurlaştırmıyor.

  • Orcun @orcun

   @benvaryaben Ama işte qhd dediler ona göre alıyoruz en üst segment en iyisi amiral gemisi ama işte 120 hz için çözünürlüğü düşürüyoruz o olay olmuyor. Renkler birde amoled ekranda çok iyi değil aslında. Samsung mesela yeşilleri abartıyor. Yeşil harici beyazlar mesela tam beyaz değil daha çok böyle vivid tonlarda vs ayarlanıyor ama gene de ekranın doğası böyle.

  • Höşelek @benvaryaben

   @orcun orası evet öyle. malesef telefon camiasında pazar çok daraldı. bir de ülke ekonomisi eklenince bişeylerden feragat etmek zorunda kalıyorsun. s20 ekranını ve renklerini beğendim. amoledlerin çoğu evet dediğin gibi ama s20nin ekranı tam beyaz verebiliyor. yine de LCD ekranlara göre keskinlik noktasında gerideler. 2k ya da alsam bişey değişmiyor. bi bulanıklık var LCD ekranlara göre. s20+ ekranını hiç görmedim. belki ekran farkı olabilir.

  • Orcun @orcun

   @benvaryaben Ekranlar s20 ile plus arasında aynı teknoloji, yani ikisi de dinamik amoled herşeyleri aynı. Tek farkı biri 6.2 inç öbürü 6.7 inç. Başka işte ekran büyük diye birde pili 500 mah daha iyi ve de tof 3d sensörü var harici olarak kamera tarafında o kadar. Birde şu edge kısımları var. Aslında tam edge değil ama hafif kıvrımlı kısımlar yanlar yani ekran beyaz arkaplan yada beyaz tonları açıkken hafif sağa sola yap o kısımlarda kırılma oluyor. Hani beyaz tonu direkt mavi oluyor daha çok açılıyor falan renkte değişiyor. Ben mesela asla bu edge kıvrımlı ekrana alışamadım bu yüzden. Şöyle güzel bir ips lcd ekran kıvrımsız 16:9 formatlı falan hani dümdüz ipad ekranı hatta bana daha iyi geliyor. Ha ama işte telefon olunca yok köşelerdeki eğimler yamukluk yok delik yok çentik vs lcd ekranda sıkıntı. Video açıyorsun oda ne ? siyah siyah grimsi şeyler. Gerçi ipad dedim ama kalite olarak yoksa o da 4:3 oranlı 16:9 sorun oluyor. 😀

  • Höşelek @benvaryaben

   @orcun dört dörtlük bir cihaz yok işte. elimizdekiler de cebimize göre. yapacak bi şey yok. kapitalizm hiç bir zaman dört dörtlük bir cihaz üretmiyor. 🙂

  • Orcun @orcun

   @benvaryaben Eskiden gene vardı. Hani 3.5 mm kulaklık artan hafıza değişebilen piller vs. şimdi hiçbirisi yok artık. 🙁 Bir artabilen hafızası koyuyorlar onu da hepsi değil. Çinliler belirli bir donanımın üstü olunca direkt kaldırıyor artabilen hafızayı. 🙁

  • Höşelek @benvaryaben

   @orcun işte kapitalizm diye boşuna demiyoruz. kapitalizm senin ihtiyaçlarını giderirken bir yandan da yeni ihtiyaçlar yaratıyor. dünyayı yöneten bir avuç insan var. onlar ne derse o oluyor. biz de böyle serbest piyasa rekabet var diye kendimizi avutuyoruz. telefonlar eskiden vidalıydı. pili çıkıyordu. şimdi ne vida kaldı ne de pil çıkabiliyor. pili değiştirmeye kalksan orjinal pil bulamıyorsun. sana satmıyor üretici. en baba telefonu da alsan 2 sene sonra pil yüzünden çöp oluyor. ayrıca eskiden amiral gemileri yıllarca piyasada oluyordu. şimdi bulamıyorsun.

  • Orcun @orcun

   @benvaryaben Kapitalist düzen de böyle ama yani apple'a ben sanmıyorum ki en zengin ailelerden birisi çıksın desin bunu bunu böyle yapın diye ? apple zaten para basıyor ki ? ne yapsa basıyor. Kar amacı güden şirket bunlar sonunda adam ne işine geliyorsa onu yapıyor. Sektöre yön veriyor. Bunu mesela android tarafında pek yapan da yok. Applelaşma gibi bir durum oluyor. Apple yapmış yürümüş haydeee bizde oradan yürüyelim kafası var. Totalde adamda maliyete bakıyor. Eski sattığını 2 sene sonra gene hatta 1 sene sonra yeniden satması lazım yoksa nasıl dönecek ? diyelim apple bir telefon yaptı kamerası çok iyi ekranı çok iyi pili 5 gün gidiyor falan eee onu sattı sonra ? aynı şeyi 3 4 sene mi satacak ? her sene yenisini yapıyor ve hep satıyor. Adam diyor ki elleşmesinler ya tamir ettirtmem. Bozulursa atsın yenisini alsın ? 😀 Orjinal yedek parça da o yüzden yok. Satılmıyor dışarıya yapsa da kendi bünyesinde yapıyor o da garantisi varsa. Garanti yoksa ücretli değişim yapıyor ona da pek değmiyor. Eski cihazda hele hiç değmiyor. İşte mesela iphone 5 çıktı 5s çıktı 5'in üretimi sonlandırıldı 5c diye model çıkarttılar 5 yerine vs. vs. ama iphone 5'in üretimini bitirdiler. Samsung çinli hepsi böyle artık. Yenisi çıkıyor hop eskinin üretim bitiyor sonlanıyor e stokta bitince yenisi gelmiyor.

 • UnicornKnight @unicornknight

  Snapdragon olanı almışsa doğru olanı yapmış.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  s20 fe şu anda android dünyasında alınabilecek en mantıklı cihaz. s20'den uzak durmak için exynos işlemcisi yeterli. hatta 8k'ya çıkılıyorsa apple tarafı bile daha mantıklı hale geliyor. bu yüzden s20 fe aldım, 1 aydır kullanıyorum, ufak sıkıntılar haricinde pek bir memnuniyetsizliğim yok.

  • UnicornKnight @unicornknight

   Snapdragon olduktan sonra M51 ve A52 ile A72'de gayet alınası cihazlar. tabi fiyat performans göz önünde bulundurulunca en başarılısı S20 FE'nin Snapdragon'lu edisyonu olmuş, Samsung inadından vazgeçip Kuzey Amerika pazarı haricinde de en tepe cihazlarındaki Exynos denen çöpten kurtulmalı artık.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @unicornknight 4000 bandında A52 mantıklı, A72 fiyat itibariyle hiç mantıklı değil. 5129'a bulunca A52 yerine S20 FE tercih ettim, düzene, bu fiyatlara hala küfrediyorum ama kız arkadaşımın A52'si ile karşılaştırdığımda ne kadar mantıklı olduğunu farkediyorum.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Enayi kazık yemişsin modunda ilk yanaştı mı...:=))) Ayıkınca ne oldu...