Selamlar, başımda bir icra davası olayı var, eski ev sahibim beni icraya vermiş sebep ise;
1 yıllık kira kontratımız vardı, toplamda 20 ay bu kontrat üzerinden evinde kiracı oldum, pandemiden dolayı oturmadığım eve 7-8 ay kira verdim, ve evden çıkacağımı 1 ay öncesinden bildirdim, kendisi o zaman için hiçbir sorun etmedi, gittik evi topladık arkadaşlarla döndük memleketlere, bu kansız ev sahibim ortada yazılı belge yok diyerek galiba 🙂 beni icraya vermiş(hemde biz evi kapatalı 6 ay geçmişken) kontrattan geriye kalan 4 ayın kirasını istemiş, bu güne kadar tek bir kirasını bile geciktirmemiştik 🙂 bu gün icraya gidip borca itiraz ve yetki itirazı için dilekçe verdim(başka şehirde açılmıştı dava) sizce olay mahkemeye kadar giderse, bende bu durumu 1 ay öncesinden bildirdiğimi sözlü bir şekilde fes ettiğimizi, ortada mücbir bir sebep olduğunu sunsam elimde patlama olasılığı yine de var mıdır?

#Teknoseyir #Adalet #İcra #TeknoAdalet 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CanSimit @cansimit

  Sözleşmeyi kiracı bozduğunda sözleşmede kalan tüm aylar denmesine rağmen 3 ya da 4 aylık kirayı vermesi gerekiyor bildiğim. Tabi siz anlaşmışsınız ama elinizde kanıt yok, bu tür işleri noterden yazılı yapmak lazım. Üzerinize olan elektrik suyu vs. kapattıysanız o tarihe göre öıktığınızı ispatlayabilirtsiniz belki ya da depozitoyu ev sahibi banka hesabınıza yatırdıysa, ama herşeye rağmen, bildiğim kadarıyla, kazanabilir (ama çok bilmiyorum). Geçmiş olsun.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  kira kontratları aksi belirtilmediği sürece birer yıllık olmak üzere yeniden akit yapılmış gibi devam eder. ikinci seneye başladığınızda 1 yıllık daha devam edeceğinizi yazılı olmasına gerek olmadan karşılıklı kabul etmişsiniz demektir. 7-8 ay oturmadığınız eve kira ödemeniz ev sahibini bağlayan bir mevzu değil. kalan 4 ay için karşılıklı yazılı mutabakat yapmadığınız için anlattıklarınız çerçevesinde ev sahibi o kiraları alır, dava ücreti de size kalır gibi gözüküyor. ev sahibi değil, ev sahipleriyle defalarca takışan müzmin bir kiracıyım.

  • CanSimit @cansimit

   Kalan tüm aylar değil de (sözleşmede o şekilde yazsa bile) evsahibinin tekrar evi kiraya verebilmesi için gereken makul sürenin kiralarını vermek karara bağlanmış diye biliyorum. Tabi ev sahibi başka kiracı hemen bulduysa ona bile gerek olmuyor.

  • Emre @emrenqw

   diğer arkadaşlara da cevap olması açısından burdan belirteyim aboneliklerin hepsi ev sahibi üzerineydi @ozcanm @cansimit kira olayına gelecek olursak, kirayı alabileceğini normal şartlarda biliyorum, biz çıkarken mallık ettik ve herhangi yazılı bir şey almadık, ama pandemiden dolayı okulların kapatılması, bizim oturmadığımız eve 7-8 ay kira vermemiz(belki açılır okullar diyerek) sonrasından açılmayacağını anlayıp evi boşaltmamız mücbir sebep olarak geçer mi onu merak ettim, bir kaç yerde bu durumun mücbir sebep olduğunu ve sözleşmenin yazılı bir belgeye dayanmadan fesih edilebileceğini okudum

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @cansimit her iki cümlen de doğru üstad. yeni kiracı bulunduysa ve ispatlanırsa ödemeyecektir. makul süre için de 4 ay makul gözüküyor buradan.

 • Mehmet Özcan @ozcanm

  Bende taşınırken sıkıntı olmaması açısından evden çıkacağımı 1 ay önceden whatsapp'tan bildirdim elimde yazılı bir şey olsun diye. Şükür ki ev sahibi sorun çıkarmadı niye çıkıyosun falan da demedi daha 5-6 ay vardı sözleşmenin bitmesine. birkaç gün sonra da depozitoyu iade etti. Ama @cansimit in de dediği gibi elektrik su aboneliklerini kapattırdığınız için bu delil sayılabilir gibi geliyor bana. Tabi hukukcu arkadaşlar daha net cevap verebilir ben kesin konuşmuyorum.

 • eskod @eskodd

  Hakim kanıt ister, karşılıklı anlaşarak evi bosalttiginiza dair telefon yazismasi felan yok mu ?

 • Emre Yüce @emreyuce

  Covid'ten dolayı mahkemeler esneklik yapıyor. Ben bu işleri hep yazılı olarak yapıyorum ya başım ağrımasın diye 🙂 Mahkemeden bir şey çıkmaz merak etmeyin.