Bugün ayağımda bir süredir azalarakta olsa devam eden karıncalanma ve kas ağrıları nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kaldım. Pereneoal nöropati gibi gözüküyor. Ciddi bir şey olmadığı kesin ama aşıyla bağlantısı var diye tahmin ediyoruz. Aşı karşıtları gelmeden bunun bende daha önce gribal bir enfeksiyon sonrası da olduğu ve tamamen geçtiğini ekleyeyim. Bağışıklık sistemi biraz fazla tepki verip ayaklarımda bulunan bazı sinirlere minik hasar vermiş kısaca. Sırf bu aşı değil çoğu aşı ve enfeksiyon tetikleyebiliyor bunu. Çoğu insanın ciddiye alacağı bir sıkıntı değil zaten kendi kendine de geçiyor ama benzer bir sıkıntı yaşıyorsanız magnezyum, b12 desteği alın ve etkilenen bölgeyi dinlendirin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamdi @hamdi

  Geçmiş olsun. Bende bu karıncalanma problemini yaşadım aşı olmadan önce. Kan verdikten sonra olmuştu bende. B12, magnezyum, demir ne bulursam içtim. Aile hekimi yazmıştı tabi.

 • johan @johan28

  Geçmiş olsun akla ilk gelen zaten aşı olur olmalı. Aşıdan çok mümin sistemin tepkisi diyeyim hatta

 • YasinC @yasinc

  Tetanoz aşısı daha ağır atlatılıyor

  • Papa Emeritus @pope

   En son tetanoz olduğumda inşaat bölgesinden geçerken ayağıma çivi girmişti. Onu hafif atlatmıştım. Bağışıklık sistemi garip bir şey. Gerçi covid aşılarını da hafif atlattık sayılır 1-2 gün ateş ve 2-3 günlük halsizlik dışında.

  • YasinC @yasinc

   @pope Tetanozun bir tanesi tek doz kısa vade etkili 1 yada 2 yıl falandı sanırım. 2 doz olanı var 5 yıl gibi bir süre etkili olan. 2. doz sağlamım diyeni yatırabiliyor. En son 2018 de oldum nevrim dönmüştü.

 • august @august

  Aşı karşıtlığı değil ki zaten bu? Aşıların yan etkisi olabiliyor ve kişiye göre yapılmadığı için her insanda istenmeyen çeşitli reaksiyonlar gösterebiliyor.

  Elbette bunun bir skalası var yani çoğunluk hafif kol ağrısı, ateş, yorgunluk gibi şeyler hissederken daha farklı ya da ağır yan etki görenler azınlık oluyor. Birisi aşı vurup ölebilir yani teknik olarak ama çok çok düşük bir ihtimal.

  Aşı karşıtlığı dediğimiz şey paranoyak seviyede bilim karşıtlığı, yalan yanlış şeyleri gerçek sanıp yayma vs. işte uzun vade etki palavraları gibi. Herife mantıklı geliyorda kardeşim dünyada hiçbir aşıda uzun vadeli yan etki diye bir şey olmadı vücut reaksiyon verecekse kısa sürede verir zaten diyorsunda adamda bilim okur/yazarlığı yok bir yerden duyup/görüp gerçek sanıyor işte.

  • Papa Emeritus @pope

   Aşı karşıtları ve söylemini hiç sevmesemde aşı aşıkları bu tip sorunları çarpıttığı için onları önceden uyardım. Bir grup en ufak sorunu büyütüyor, diğer grup aşı hakkında yan etki bildirince size aşı karşıtı diyor. Ortasını bulamıyorlar bu uçlarda yaşayanlar. Aşı karşıtlığıyla bir alakası yok aslında tabii. Zaten faz3’e katılan bana da aşı karşıtı derlerse büyük ayıp olur 😀

 • revenge @revenge

  Hocam bende daha ağır. 7 aydır bu sıkıntıyı çekiyorum. İlk aşıyla başladı. Noropatik ayak ağrısı. Sürekli cildimde yanma var, sürekli donma var. Hissi anlatamıyorum. Acı da var. Çok garip bir his. Tüm sağ ve sol dizim bacağın yarısından itibaren yanıyor. Sürekli yanıyor. Acıya alıştım. Ama hayat kalitemin içine etti.

  Aşı karşıtıyım. Evet aşı karşıtıyım. Lanet olası aşı beni hayattan sovuttu. Aylardır bu ağrıları çekiyorum. Doktora da gittim. Noropatik ağrı çıktı. Çaresi yok falan filan.

  Aşı böbölöbölböblböbl diye ağzını ayıracak çıkar mutlaka.

  Aşıya karşıtım. Net. Bu corona aşılarının mağsum olmadığına inanıyorum. İlk bize vurdular. Sağlıkçıyı önce öpüyorlar. Alkışı aldık ya, bir gazla aşıyı yedik.

  • Papa Emeritus @pope

   Çok geçmiş olsun. EMG falan çektirdiniz mi? Nöroloji ne dedi bu durum hakkında?

  • revenge @revenge

   @pope Poliklinik doktorlarına da karşıyım. Bir halt yapmıyorlar. El bile dokunmuyorlar. Uzaktan bir iki soru sor. Sonra gel ilaç yaz. Yazdıkalrı ilaç yan etki yapar mı? Alerjin var mı? İlaç işe yarar mı mühim değil. Sen yine de yaz. Hasta ölse de kim takar?

   Adamlar ilaç mümessili.
   prof'a gideceğiz. İnşallah. MR çektirdim. Bir de diz için çekilecek. 3 MR ve 4 rontgen olacak. Umarım sorunu iyileştirebilirler. Çok kötü hocam. Çok.

   Şu an bile diz kapaklarımın orada yanma var. Yanma sağ dizimin kemik tarafı ile etli tarafında. Yani kasın olduğu yerde.
   Diğer dizimde de durum benzer.

 • Mert @merpheus

  Hocam geçmiş olsun, siz birden fazla farklı deneysel aşı olmuştunuz, onun etkisi olmuş da olabilir.

  • Papa Emeritus @pope

   Deneysel aşı olmadım ya doktorların, yaşlıların olduğu aşının aynısını erken oldum sadece. Danıştığım tüm doktorlar benden daha kısa süre içerisinde birebir aynı aşıları oldu. Ben 2. dozu olalı 8 ayı geçti üstelik. Ek olarak o aşı inaktif olduğundan covid geçirip aşı olanlardan çokta bir fark yok.