Mediatek Dimensity 1200 6nm üretim tekniği yapılmış. Performansı Qualcomm'daki rakiplerine göre nasıl acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alpi Atansay @alpi350

  Yazılım ve uygulamaların uyumluluğu konusunda nasıl olacak acaba?

  • Batuhan @achfighter

   Termal throttling performansı testlerde fena çıkmıyor ama testlere özel olabilir. Kullanıcılarından dinlemek lazım.

  • Alpi Atansay @alpi350

   @achfighter Dediğim gibi işin yazılım tarafıda var.
   Ben Helio P10 kullanırken çok saçma sapan hatalarla ve bug sorunlarıyla karşılaşıyordum.
   En basitinden Gear Fit 2 için Wear uygulaması var, saat ile telefonu eşleştirdikten sonra uygulama hata veriyordu. BT bağlantısı kesilince bir daha bağlanmıyordu. Tek çare BT'yi ayarlardan kapatıp açmaktı. Tabi bağlantı koptuğunda yeniden aynısı oluyordu. Ne yaptıysam çözüme kavuşturamadım.
   Sonrasında ben daha önce Android bir telefonda görmediğim hatalar ve uygulamaların durduruldu yazılırını görmekten bıkmıştım. SD kullanan telefonlarda uygulama durduruldu yazısını hiç görmedim.
   Bir diğer sorun aşırı şarj tüketimi ve performans dalgalanmaları. Bazen telefonda tarayıcıya girdin veya bir uygulama açtın, olması gerektiği hızda şıp diye açıyor. Maşallah akıyor telefon diyorsun 😛 başka bir zaman yaptığın aynı işlemde telefonda bir yavaşlık seziyorsun. Ikına ıkına işlem yapıyor. Ben bu durumu yardımcı çekirdeklerin çalışmaya takılı kalmasına bağlıyordum. Yonga 4+4 yapıda. 4'dü Cortex A53 2.0 Ghz diğer dördü yine aynı mimari fakat frekansları düşürülmüş 1.0 GHz hızında çalışan çekirdekler. Nasıl oluyor bilmiyorum fakat çok bariz belliydi, performans gerektiren işlemlerde de yardımcı çekirdekler çalışmaya devam ediyordu. Bu saçmalıklara rağmende batarya su gibi gidiyordu.

   Daha da tövbe ettim daha MTK yongalı bir telefon kullanmam diye.
   Performansı olabilir fakat stabil değillerdi, uygulama ve yazılım sorunları yaşıyorlardı. Son durum ne oldu bilmiyorum. 2019'un sonundan itibaren mobil sektörü takip etmeyi bıraktım.

  • ozturka @ozturka

   @alpi350 a31 kullanıyorum, hala aynı 🙂