Para var huzur var. Bazı spor dalları yavaş yavaş fakirlerin ilgi alanından çıkacak herhalde. Allah'tan bi yürüyüşümüz, koşumuz var.

Bundan 5 yıl önce okçuluk ile uğraşan arkadaşlar ekipmanlar pahalı diyorlardı. Şimdi kim bilir ne kadar olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kirazerik @kirazerik

  ben buraya bakınca sadece çalışma ve emek görüyorum. ve tabi ki konsantrasyon

  • Oğuz @vitalyscherbo

   Maddi güç olmadan mümkün değil.

  • kirazerik @kirazerik

   @vitalyscherbo maddi güç çok önemli değil. çalışma azmi daha önemli. benim hayatta gördüğüm budur. Sadece çalışma ve konsantrasyon ile başarılabilecek çok şey var.

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @kirazerik Size %100 katılıyorum ama zaten maddi güç varsa her şey olur demedim. Maddi güç olmadan böyle bir olimpiyat başarısı mümkün değil. Lisedeyken okula gitmek için minibüs param bile olmazdı bazen. Çocukluğunu ve gençliğini benim gibi hatta benden çok daha zor koşullarda geçirmiş milyonlarca kişi var ülkemizde. Dediğiniz gibi olsaydı nice Mete Gazoz'larımız olurdu.

  • Emre @emre64

   Ben bakınca maddi güç ve vizyon görüyorum. Vizyon olsa bizimkilerde biraz olur da, maddi güç olmadan böyle sporlarda şampiyon olmak imkansız gibi bir şey.

  • kirazerik @kirazerik

   @vitalyscherbo şöyle bakalım çocuğun rakibi italyan. almanı amerikanı falan hepsini elemiş. Bildiğim kadarı ile bu ülkelerin ekonomik göstergeleri bizimkilerden iyi. Ama adamların nice Mete Gazozları yok.

  • johan @johan28

   Bu konularda yetenek ve çalışma çok önemli, en garip olan şey ise maddi güç sonradan telafi edilebilir veya kazanılabilir olsa bile bazı yetenekler doğuştan geliyor sonradan kazanma imkanın yok. Ama insanlar maddi güce çok daha nefretle bakıyorlar daha yüce görüyorlar. Yetenek ve çalışma azmi daha yüce bundan emin olmak lazım

  • Oğuz @vitalyscherbo

   @kirazerik Ben Mete'nin başarısını küçümsemiyorum ki. Rakiplerinin başarısı da küçümsenemez. Esas önemli olan saydığınız ülkelerden bu çapta kaç sporcu çıkıyor, bizde kaç çıkıyor? Ailelerin yüzde kaçı çocuklarının spor kariyerini finanse edecek maddi güce sahip?

  • kirazerik @kirazerik

   @vitalyscherbo sorduğunuz her soru başarıyı küçümsemek oluyor farkındasınız değil mi?

 • johan @johan28

  Ben de bir dönem uğraştım ekipmanlar pahalı evet ancak fakirsin diye yapmayacaksın diye bir şey yok bundan emin olabilirsiniz. Özellikle bir çok belediyede hem geleneksel okçuluk hem de modern okçuluk dersleri var hepsinde de belli başlı yaylar temin edilmiş durumda. Yüzme kursu deseniz yine var, basketbol yine var, resim yine var. Piyano da var. Hepsini ücretsiz temin edebilirsiniz.
  Kendi ekipmanınız olsa daha mı iyi olur evet ama bahane üretmeye yetecek kadar ulaşılamaz değiller onu demek istiyorum. Burada da var aynı bahane ama onların imkanları çok ABD de olsak biz de daha iyi yayınlar yaparız gibi. Yani buradan da iyi işler çıkıyor sonuçta.

  Büyük bir emek var burada.

  • johan @johan28

   Yani çevremde de görüyorum sosyoekonomik açıdan biraz yüksek kişilerle dolu çocukları kursa gidiyor mu gidiyor. Hırs var mı ? yok ailede çaba var mı ? yok. Öyle davulun sesi uzaktan hoş geliyor bir çok durumu iyi aile çocuklarını sırf bir şeyler yaptık demek için kurslara veriyor orta gelirli aileler çok daha ilgililer bu konuda. Devleti de her konuda eleştiririm ama burada haklarını teslim etmek lazım eğer doğru yerlerle iletişime geçebilirse her çocuk için imkan sunuyorlar (doğru yerden kastım bakan falan değil) belediyeyi arayıp sormak bile yeterli oluyor.

  • fatihmi @distanz

   okuldaki bilgisayar ile programcı olmaya çalışmaya benzettim söylediğin durumu. olmayacak bir şey değil ama zor yani

  • johan @johan28

   @distanz evet zor ama biz ilk oralarda tanıştık sonuçta. Diğer konuda argüman çok olunca belritmek istedim.

  • fatihmi @distanz

   @johan28 twitte bunların söylenmesi bana mete gazozun şampiyon olması imkan sahibi olduğu ile alakasından çok günümüzde ifade edilen herkesin herşeyi başarabileceği yalanı için yazılmış bence. maddi imkanı olsa da bu kurslar için emek harcamasaydı gene başarılı olmazdı. bu yoldan geçmeden başarılı olunmuyor, imkanı olmayanlar da baştan eleniyor

 • Orcun @orcun

  Eğer fakirseniz bir noktaya kadar yapabilirsiniz bazı şeyleri. Ancak fakir değilseniz aileniz sizi beceriniz olduğu alana yoğunlaştırırsa haliyle başarılı olma şansınız inanılmaz yükseliyor. Yani iş sadece yetenekle de bitmiyor. Fakir çocuksanız en fazla mahallede top oynarsınız yeteneğinizi ne aileniz görür ne önemser ne de siz önemsersiniz ama belki çok iyi bir futbolcu olacaktınız ? gidip bilmemne şirketinde veya bilmemne markette kasiyer olarak asgari ücretle çalışıyorsunuzdur. Hayat böyle yani yapacak birşey yok.

 • Papa Emeritus @pope

  Olimpiyatlar adil değil zaten çoğu spor dalında. Mesela yüzmede ABD’nin inanılmaz bir dominasyonu var çünkü çocuklar ufak yaşta havuzla tanışıp, okullarının olimpik havuzlarında çalışabiliyorlar. Çocukluktan böyle imkanlara sahip kişilerle diğer ülkelerin rekabet etmesi zor. Golf’te de benzer bir durum var mesela.

  • johan @johan28

   ABD nin göç seçimi yapmasının da katkısı büyük, dünya kataloğu gibi takımları var adamların. Hayatın kendisinden çok da farklı değil ama olimpiyatlar. Bir doktor çocuğuyla bir sanayi işçisinin çocuğunun şartları da bir olmuyor ancak insan buna adapte olmuş. Ne oluyor biri diğerinden daha çok çabalayabiliyorken biri daha az çabalıyor gibi, örnek olarak verdim yani tam tersi de mümkün genetik açıdan bakarsak.

  • Papa Emeritus @pope

   @johan28 Onun da katkısı var tabii ama yüzme, golf vs… gibi pahalı sporlarda direkt ekonominin etkisi olduğunu düşünüyorum. Başka bir örnek olarak atıcılıkta da ülkelerin silaha erişim ve militaristliğiyle doğru orantılı bir şey var. ABD, Rusya ve Çin diye gidiyor sıralama.

  • Mr.Bell @mr-bell

   Golf zaten zengin sporu gibi bir şey direkt.
   Yüzme ise havuz olarak ulaşması zor olan ama görece ulaşılabilecek kısımda.
   Her türlü para konuşur spor dalları.

 • Hater @hater

  Maddi bir güç olmadan bir şey olmaz. Onca maddi güç sonra devamı boşuna kendinizi kandırmayın.

 • gordonfreeman @gordonfreeman

  Bu hayatta 2 şey sizi başarılı kılar arkadaşlar. Para ve Çevre. Bu ikisinden en az birine sahip olmanız lazım. Fakir ama başarılı insan yoktur. Var diyen kendini kandırır.