Her zaman olduğu gibi aşı konusunda İsrail haklı çıkıyor yavaş yavaş. CDC Delta konusunda ufak bir çalışma yayınlamış sonunda. Bir etkinlikte virüsü kapan kişiler üzerinden yapılan analize göre bu kişilerin 3/4’ü tam aşılıymış. 5 kişi hastaneye kaldırılmış ve bunlardan 4’ü tam aşılıymış. Aşılılardan 1’i Pfizer 3’ü ise J&J. CDC’nin maske tutumunu değiştirmesine ise bu çalışma sebep olmuş.

Outbreak of SARS-CoV-2 Infections, including COVID-19 ...

This report describes COVID-19 outbreaks associated with ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Noisecash @noisecash

  Aşı karşıtları haklı çıktı demek

  • Papa Emeritus @pope

   Yok haklı çıkmadılar. Ölümleri kestiği garanti aşının en azından. Önlemleri aptal gibi kaldırmak tek saçma olan kısım.

  • Patato @patatoo

   @pope önlemleri aptal gibi kaldırmadılar tarih açık net, deltanın etkisi bilinmiyordu bu kadar. Açık alanda etkisi de hala muamma kapalı mekanda maske tavsiyesi var açık alan için ise önlem amaçlı uyarı var.
   Bir tabur adam verseler rahat rahat bakamayız öyle yasak koyup kaldırmak kolay değil maalesef. Aşı olan adama yine maske takacaksın deselerdi bugün ki oranları yattığınızda görürdünüz sadece.
   Bilim de budur zaten, önceki bilgilerle kaldırdılar şimdi de geri getiriyorlar, din değil ya güncellenebiliyor.

  • Papa Emeritus @pope

   @patato Çoğu ülke delta çıktığında hala maske zorunluluklarını ciddiye alıyordu. İsrail’den ilk gelen datalara bakmadan kaldırıldı. Dediğiniz gibi kaldırıldıktan sonra yeniden getirmesi zor olduğu için problem. TR’de ise medyanın Pfizer/Biontech’i ölümsüzlük iksiri gibi tanıtması ayrı bir dert. İnsanlara %95 bulaşı engelliyor gibi algı kazındı ve millet maskeleri çıkarttı. Şimdi yeniden taktıramayacağız.

  • Patato @patatoo

   @pope İşin komiği bizde maske yasağı hala devam ediyor ama uyan yok. Böyle olunca da ben tekrar yasak getirdim bile diyemezsin kimse takmaz

 • Patato @patatoo

  Çok bulaşıcı çıkan sonuç bu, aşı hala etkili. Bunu aşı karşıtları alır evirir çevirir cdc aşı olmayın dedi diye yayınlar.

 • TheHorseman @thehorseman

  İlgilenenler için makale detayları;

  Massachusetts de birden fazla açık ve kapalı alan etkinlikleri yapılmış. Şehre binlerce turist gelmiş. Etkinliklerden sonraki Covid vakaları şöyle:

  Toplam vaka: 469
  Toplam aşılı vaka: 346 (%74)
  Toplam aşısız vaka: 123 (%26)
  Biontech aşılı vaka: 159 (%46)
  Moderna aşılı vaka: 131 (%38)
  Janssen aşılı vaka: 56 (%16)

  Semptom gösteren vaka: 274 (%79)
  Görülen semptomlar: öksürük, baş ağrısı, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve ateş.
  Hastaneye kaldırılan vaka: 4 (%1.2)
  Hastaneye kaldırılanların aşı oranı: 4/5 (%75)
  Ölüm: 0 (%0)

  Delta varyantlı vaka: Varyant testi yapılan 133 vakanın 119'u (%89)

  Delta varyantının bulaşıcılığının çok yüksek olduğu ve aşılı olunsa dahi maske önlemlerinin devam ettirilmesi gerekliliği üzerinde duruluyor. Aşının ciddi hastalığı ve ölüm riskini azaltmadaki en önemli strateji olduğu vurgulanıyor.

  Çalışma aşılı ve aşısız vakalar üzerinden yapılan bir çalışma değil, toplam vakaların değerlendirmesi yapılmış. Bu yüzden aşıların etkinliği ile ilgili bir çıkarımda bulunamıyorlar. Bölgede bulunan veya dışarıdan gelen kişilerin aşı oranları biliniyor olsa aşının etkinliği ile ilgili de bilgi sahibi olabilirdik. Makaledeki vakaların büyük çoğunluğu erkek, bunun sebebinin de düzenlenen etkinliklerin erkeklere yönelik pazarlanması gösterilmiş.

  • johan @johan28

   Bir veri de ben vereyim. Massachusetts aşılanma oranları, yani bu ne demek sen sokaktan 10 kişi çevirsen 8 i aşılı zaten delta varyantı da son derece bulaşıcı bu sebeple özellikle kapalı ortamlarda ve uzun süre temas yolu temiz olan açık havada da maske takılmazsa virüs bulaşıyor. Bulaşan virüs yayılıyor ama ölümler için çok başarılı aşılar şimdilik gözüken bu.

   Bu arada aşıların dağılımı da yapılan aşı sayısıyla orantılı onda da sorun yok yani biontech az diğerleri çok koruyor diye bir şey de yok

  • TheHorseman @thehorseman

   @johan28 Bu etkinliklere katılanlar için aynı şeyi söylemek imkansız ama. Şehir dışından binlerce turist gelmiş çünkü. Aşılanma oranı nedir bilinmiyor o yüzden. Makaleden alabileceğimiz iyi haber ise semptomların önemsiz olması, hastaneye yatırılma oranının çok düşük olması ve mortalitenin sıfır olması.

  • johan @johan28

   @thehorseman seçilen vakalara turistler dahil miymiş ? Ben o kısmı kaçırmışım.👍

  • TheHorseman @thehorseman

   @johan28 Evet, vakaların kaçı turist kaçı yerli belli değil.

  • Papa Emeritus @pope

   @thehorseman Bu yüzden ABD ortalamasını almak daha mantıklı olur bence. Hadi biraz bonus verip %60 tam aşılı desek bulaşta oran gerçekten çok düşmüş oluyor maalesef.

 • johan @johan28

  Yayılma hızı için de su çiceği benzetmesi yapılmış. Delta varyantı için, bu bugüne kadar bilinen en hızlı yayılma hızı bu tipte.

  • Papa Emeritus @pope

   Tek rakibi kızamık 😀 Şaka maka bu hızda bulaşan, aşıların bulaşı engellemede yetersiz kaldığı bir varyanttan kim bilir daha ne varyantlar doğar. Seneye planımı daha kötü bir varyant çıkacakmış gibi yapacağım. Çıkmazsa mutlu olurum, çıkarsa planlarım suya düşmemiş olur.

  • johan @johan28

   @pope en başından beri konuştuğumuz da olabilir. Ben hep iyimser bakmaya çalışıyorum. Hayatımıza adapte olacak ve ölümcüllüğü azalacak bir virüs haline gelmesi de bir ihtimal. Umarım öyle olur.