Teknosadan alınan samsung telefon şebeke sorunu sebebi ile garantiye gitti. Birşeyi yok bunun deyip geri gönderdiler. Şimdi tüketici hakem heyetine başvuracağım ama firma ünvanı soruyor. Teknosayı mı gireceğim yoksa samsungu mu onu bilemedim. Ne yapmam gerekir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • gokhans @gokhans

  Faturada yazan firma yazılacak. Kazanırsan ödemeyi faturanın firması yapacak. Servisle işin yok. Muhatabın satıcı.

 • kurtcuk @kurtcuk

  Servis raporunda adı geçen ilgili servisin adı

  • enginva @enginva

   Tüketici şikayetlerinde servisin hiçbir sorumluluğu yoktur.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @enginva aynı durumu yaşadım ve başvurumda tespitini hatalı bulduğum servisi sorumlu tuttum. Siz bildiğinizi okuyunuz

  • enginva @enginva

   @kurtcuk Eğer başvurunuzu kabul etmiş iseler, hakem heyeti yanlış karar vermiş. Sırf satıcı yerine servis şikayet edildiği için hakem heyetlerinde başvuruları reddedilen birçok tüketici mevcut. Biz bildiğimizi değil, kanunu okuyoruz. Keşke siz de bildiğinizi değil de, kanun ve içtihatları okusaydınız.
   Tüketiciyi Koruma Kanunu
   Madde 11(2)
   "Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz."
   Bu da en yüksek yargı mercii olan Yargıtay Kararı:
   https://www.haberler.com/yargitay-dan-emsal-karar-ayipli-maldan-yetkili-7200393-haberi/

  • kurtcuk @kurtcuk

   @enginva ayıplı mal farklı bir şey hala inat ediyorsunuz

  • enginva @enginva

   @kurtcuk Asıl siz bilmediğiniz konuda ahkam kesmeye devam ediyorsunuz. Ayıplı mal nedir bakalım.

   'MADDE 8- (1) Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.
   (2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir."

   Somut örneğimizde şebeke sorunu olan dolayısı ile "tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran" telefon ayıplı mal statüsüne girmektedir. Ayıplı malda da yukarıda belirttiğim içtihat ve kanun gereğince satıcı, üretici ve ithalatçı zincirleme olarak sorumludur. Benzer açılmış davalarda servisin sorumluluğu olmadığı için başvurular reddedilmektedir. Bu konuda en üst yargı mercii olan Yargıtay kararından yukarıda bahsedilmiştir.

   Hatanızı düzelttiğim için teşekkür edeceğinize beni inat etmekle itham ediyorsunuz. Mesleğim gereği sizden hukuki konuları öğrenecek de değilim üstelik. Tüketiciyi yanlış bilgilendirmeye ve hatanızda ısrar içeren mesajlara devam ederseniz sorgusuz sualsiz engel butonuna basacağımı da buradan bildiriyorum.

  • kurtcuk @kurtcuk

   @enginva benim durumum ayıplı mal değildi dersem sanırım daha iyi olacak. @omerfsavas a da soralım bakalım. Kutudan çıktığında şebeke sorunu var mıydı sonradan mı oldu? Dürüst şekilde cevap verirse iyi olur elbet. Kimse şebeke uyumsuzluğu olan cihazı piyasaya sürmez ayıplı çıkması da küçük ihtimal kalıyor

  • enginva @enginva

   @kurtcuk Saçmalaya devam et, sana güle güle.

 • Ronnie Kray @ronnie-kray

  %90 kazanırsın ama 6 aydan önce sonuclanmıyor THH sonucları ya..

 • omerfsavas @omerfsavas

  Ben Samsung mu Teknosa mı derken bir de servis girdi işin içine. Neyse Teknosa yazayımda ne olursa artık 🙂

  • enginva @enginva

   Doğrusunu yaptınız, yarın bir lehinize karar çıktığında hakem heyeti kararı ile başvuracağınız yer orası olacaktır. Onlar sorunu zaten Samsung ile çözmek zorundalar. Değişim mi istediniz, para iadesi mi?

 • enginva @enginva

  Şikayet edilenler olarak üretici firma Samsung ve satıcı firma Teknosa'yı birlikte yazabilirsiniz. Sadece birini yazmak istiyorsanız doğrudan muhatap olduğunuz için Teknosa'yı yazın. Sonuçta siz parayı Teknosa'ya verdiniz.

 • Efe Kayrak @shyrelia

  nereyi şikayet ettiğiniz bir şeyi değiştirmeyecek. sorunun onlardan kaynaklanmadığını onlar ispat etmek zorunda.

 • enginva @enginva

  kurtcuk isimli üyeyi dikkate almayın, tamamen tüketiciyi yanıltamaya yönelik, hukuki dayanaktan yoksun şekilde servisin sorumlu olduğunu yazmaya devam ediyor. Bu nedenle kendisini engelledim. Ayıplı malda sorumluluk tamamen satıcı, üretici ve ihtalatçıya aittir. Servisin hiçbir sorumluluğu yoktur. Gerekli kanun maddesi ve Yargıtay içtihadı alttadır.

  Tüketiciyi Koruma Kanunu Madde 11(2):
  "Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz."

  Yargıtay kararı:
  https://www.haberler.com/yargitay-dan-emsal-karar-ayipli-maldan-yetkili-7200393-haberi/

 • thundermack @thundermack

  Şebeke büyük problem.Doa kapsamınada sokulmaz genelde.Samsung zaten bu konularda sıkıntılı firma.Doa kapsamına girmesi için ürünün alımından genelde 1 ay geçmemiş olmasına bakıyorlar .Thh'de çıkacak kararda bilirkişinin ne kadar "bilirkişi" olduğuna dayalı.bu yüzden olayın sonunu tahmin etmek çok zor.Bizde 20 kere gitmiş meşhur bir s3 mini vardı.Şaka yapmıyorum.Gerçekten servise 20 kere gitti.cihazın yazılımı sıfırlandı geri geldi.Sonunda biz değiştirdik cihazı.Thh'de firmayı haklı bulmuştu.

 • Serdar @serdaracikyol

  Ben hep satın aldığım yeri muhattap alırım böyle durumlarda. Parayı oraya verdim sonuçta. Onlar kendi aralarında ne yaparlar beni pek ilgilendirmez. @ademhelvaci bey daha iyi bilir tabi. Tüketiciyi bilgilendirmek adına bununla ilgili bir video çekse güzel olur aslında.