Covid19 geçirenlerin sol beyin lobunda ciddi miktarda gri beyin maddesi kaybı görülüyormuş.
İleride alzeihmer gibi sıkıntılar görülme riskini arttırmakla beraber, beyindeki koku, tat, hafıza ve duygu alanlarında oluyormuş bu madde kayıpları.
Öte yandan, aşı olanlarda böyle şeyler olmadığı ve covid geçirmenin aşı olmaya göre semptom olarak daha tehlikeli olduğundan bahsetmiş bu makaleyi alıntılayan bazı kaynaklar.
#BilimGündemineMalzeme

https://yourlocalepidemiologist.substack.com/p/covid19s-impact-on-the-brain

COVID19’s impact on the brain

By now we know that mortality is not the only outcome of COVID-19 disease. The virus can reach all of our organs, so a number of survivors continue to battle symptoms long after initial disease. How...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Toxic Pizza @pizza

  Yanlis hatirlamiyorsam bu konu Bilim gündeminde daha önce konusulmustu. Anladigim kadariyla ayni konuda daha detayli bir arastirma yayinlanmis bu kez.

 • Papa Emeritus @pope

  En çok merak ettiğim şey aşı olup covid kapanlarda durumun ne olduğu. 4-5 aya çıkar herhalde o tarz bir çalışma. O çalışma çıkana kadar N95’e ve kapalı mekanlara, tıklım tıklım kafelere girmemeye devam edeceğim. Aksini yapanlar çok ciddi hata yapıyor.

  • Mert @merpheus

   Açıkçası biontech ilk dozumu oldum yaklaşık 4 hafta olacak. 4. hafta dolunca 2. dozu olmamı söylediler, gidip ikinci dozu olunca bir süre bekleyip sonrasında kafelere, kebapçıya, arkadaşlarımı ziyarete vs gitmeye başlamak istiyorum 😀 Belki full+full salmam ama biraz daha rahatlamak istiyorum artık, aşı nihayetinde bizi bu tarz şeylere korumak için var, değil mi? 1.5 yıldır evdeyim, dışarıdan hiç bir yiyecek vs söylemeden gelen her şeyi yıkayarak, her yere ya poşetle elleyerek yada elimi yüzümü sabunla yıkayarak geçirdim covid sürecini.

  • Papa Emeritus @pope

   @merpheus Brain fog denilen şey bazılarında hiç geçmiyor. Tat ve koku kaybı gibi nörolojik etkenler zaten oldukça korkutucuydu. Kim bilir daha ne nörolojik zararlar veriyor fakat biz daha bilmiyoruz. Yani kebap ve kafe için değmez bence 😀 Geçen yıl mekanlara para saçmayarak biriktirdiğim paraları şu iş bittikten sonra çok güzel yiyeceğim diye düşünerek rahatlıyorum açıkçası. Çoğu arkadaşım zaten sahilde, parkta takılmayı kabul ettiğinden sosyal olarakta sıkıntı yaratmadı. Seneye acısını çıkartmak için bir Burning Man falan yaparsınız biriken paralarla. İnsanların ömür boyu yaşayamayacağı deneyimi 8-9 güne sığdırırsınız.

 • cestlavie @cestlavie

  her gün 30 dakika meditasyon 8 hafta sonra gri madde seviyesini arttırıyordu diye hatırlıyorum. 😀 hemen başlayalım.

 • Kesb-i @kesb-i

  Bir akrabam covid geçirdi ve o zamandan beri unutkanlık var bende diyor. Yaşı 30 civarı.