Aşı olmayanlara getirilen yasaklar hakkında ne düşünüyorsunuz.

Eşitlik - adalet - insan hakkı vs. vs. konuşuluyor, işin doğrusunu isterseniz bana ne eşitlik ne de seçim hakkını gasp eden bir hareket gibi gelmiyor. Bilimsel olarak insanları öldürdüğü, bir çok rahatsızlık yaptığı kanıtlanmış bir hastalık tüm dünyayı etkisi altına almış durumda. Bu durumda ben inanmıyorum aşı olmam demek özgürlük olamaz gibi, çünkü bu özgürlükse diğer aşılı insanların da bu insanlardan korunma hakkı var (aşılı + aşısız toplum mutasyona mükemmel bir ortam oluşturuyor). Onu da devlet sağlamalı , yani greenpass gibi bir uygulama bana makul geliyor.
Sonuçta aşılı birinin taşıması ve aşılı birini hasta edip öldürmesi ihtimali o kadar düşük ki test yapılıp girilse her yere false positive dediğimiz kavram bile daha fazla oluyor.

Final olarak, green pass gibi bir sistem ( aşılılara giriş serbest - covid geçirene giriş serbest veya şartlı - hiç bir etkileşimi olmayana ise hızlı test şartı ile giriş) çok faydalı olacaktır.
Şimdi buna insan ayırmak diyenler tam kapanmada çalışan kuryeler hakkında ne düşünüyordu onu merak ediyorum, e o iş bu başka gibi bir laf söylemişti geçen burada biri 😂
#aşı #covid19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pickle Rick @picklerick

  Aşı olmamak serbest olmalı ama devlet daireleri ve özel sektörün aşısız almıyoruz demelerinde sorun görmüyorum. Zorunluluk yok ama şart var 🤷🏻‍♂️

 • ahmet @ahmet0

  Bizde aşısızlara yasak bile olsa kimse uygulanmaz, maske takmakta zorunlu şuan ama kimsede yok aynı şey işte

  • johan @johan28

   giriş çıkış kuralları fena işlemiyor, yine aradan kaçan aptallar var ama hes şartı işliyor gibi.
   Bir de sadece adı bile yeter

  • RDR @rdr

   @johan28 erzuruma gel de gör 😀 market, hastane, cami, devlet dairesi... Maske takanlar elin parmağını geçmez 🙂

  • johan @johan28

   @rdr doğrudur. 🙂 ilkokul öğretmenimin bir anısı vardı kadın hastalandığı için oruç tutamıyor bir tur esnasında da kuytu köşede bir şeyler yiyor taş atıyorlar 😀 otobüsü kovalamışlar gidene kadar. Yani bunu duyduktan sonra ben hep pek anlaşmada zorluk çekeceğim şehirler arasına koyuyorum kendisini

   Ben maske takmayan değil de maskeyi çenesine ve burnuna takamyanalrı görüyorum en fazla onlara da burnu maskeye sığmamış yüzü maskeye sığmamış diyorum, en son biriyle çatışacağım ama ne zaman bilmiyorum. Kibarca uyarınca tartışma çıkarken, böyle sert laf söyleyince hemen düzeltmeye çalışıyorlar maskeyi. Duymayan veya duymamazlıktan gelen de oluyor tabi

 • Patato @patatoo

  Bence özel sektör bu işe karışırsa aşılama hızlanır ama işte insanları ikiye ayırmak gibi olur. İnsan hakkı eşitlik diyenlerde tam olarak saçmalıyorlar sonuçta ölümcül bir hastalık dediğin gibi.
  alışveriş merkezleri derse ki ben aşısız müşteri almıyorum ben oraya giderim ve bu özel mülk hem de hastalık için doğru olan buna da karşı çıkılmaması lazım.

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Devlet ve firma aşı nedeniyle oluşabilecekler ile ilgili sorumluluğu alırsa şart koyabilir.

  • johan @johan28

   2 ay sonra oluşacak herhangi bir sorunu aşı etkisinden saymıyorlar bunu ekleseler kabul eder miydiniz maddelere yoksa ömür boyu bir garanti mi isterdiniz. Çünkü kimse ömür boyu garanti vermez ileride kanser hastası olunca da aşıdan denebilir, şeker hastası olunca da. Hatta ilk başlarda aşı sonrası trafik kazasında ölen bir kadını aşı olduktan sonra öldü diye haber yapmışlardı yani sınır nedir sizin için.

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   @johan28 bunun süresini ben bilemem ama bilimsel çalışmalar ile bunlar kanıtlanabilir. Atıyorum aşı sonrası asi olanlarn binde ikisi hayatını kaybetti. Eğer binde 2 normalin çok üstünde değilse sorun yok. Ama normale göre ölüm yada sağlık sorunu oranı fazlaysa sorun var. Yada 10 yıl sonra bir araştırma yapıldığında aşı olanlar olmayanlara göre çok daha yüksek oranda sağlık sorunu yaşıyorsa bunun bedeli olmayacak mı?

  • johan @johan28

   @trbasoglu1996 bunun bedeli bugün de olur ki. İstedikleri kadar onam kağıtları imzalatsınlar bunlar davanın önünü bile bir nebze kapatıyor ama şirket yönetimi derslerinde de gördüümüz sosyal baskı ve linç (itme) olayı var. Yani biontech ve pfizer bir sorun çıkarsa eskiden üstünü kolayca örtebilirken bugün imkansıza yakın bu şekilde parçalanan (skandallarla) çok şirket var.

   Bilimsel olarak 2 ay diye konuşuluyor aşı etkisi iki aydan sonra olan her şey için hayatın normal akışı olarak bakıyorlar şuan. ( https://youtu.be/wvzjkbdtTzw?t=558 şuradan bakılabilr )

   Bir de not düşeyim aşı olmayan asla giremez şart var, ben buna karşıyım ancak aşı olamayan da test yaptırıp girebilirse bu şartların sağlanması çok yeterlidir (3. fazları bitmiş, acil kulllanım onayı almış 6 .aydan sonra da normal belgelerine başvurmuş firmalar)

 • kei @kei

  Bu mevzu konusunda aklıma hep Domuz gribi zamanları geliyor. O da tüm dünyada yayılmmıştı, bu akdar öldürücü değildi ama örneğin insanların çocuklarını okula yollamadığını hatırlıyorum. 2-3 kişi geldiğimiz oluyordu okula. gelenler de maske ve eldiven takıyordu paranoyak olmuştu. İşte o zaman da aşı çıkmıştı ve olmak isteyen olabiliyordu zorunlu kılınmamıştı. Netekim çok az kişi o aşıyı oldu ve kısa sürede her şey eski haline döndü.
  Şimdi o zaman çoğu insan domuz gribi aşısını olmadık ve o zamanlar aşı karşıtı olanlara düz dünyacı demiyorduk. Yanlış anlaşılmasın aşı karşıtı değilim biontech ilk dozu oldum ikinciyi de olacağım. Fakat bunun mesel a çocuk felciyle benzer bir yanı yok. Bu virüs daha uzun yıllar evrim geçirir. Tam etkili bir aşı 10 yılı bulur.

 • Batuhan @achfighter

  Bizde yasak olmayacağı için kafaya takmaya gerek yok.

 • Polystyrene @polystyrene

  Aşı olanlara serbestlik, aşı olmak istemeyenlere de parasını kendi verecekleri test sonucu gösterme zorunluluğu gelsin.

 • kirazerik @kirazerik

  Tamamen yanlış bir uygulama ben karşı olduğumu başka gönderilerde de defalarca dile getirdim.

 • sawgent @sawgent

  Fırsat bu fırsat size bişey göstericez diyerek bu insanları bir dağın altında toplayıp yandı bitti kül oldu yapabiliriz. Böylece kalan akıl sahibi, bilim ve ilimin ışığındaki insanlar rahat rahat yol alabilirler. Bir nevi evrim sürecine hızlı bir katkıda bulunmuş oluruz. Telepati ile iletişim kurabilen canlılar olma yolunda büyük bir adım atmış oluruz belki de.

  İnsanların nispeten tatlı bir dille iki gün bile evlerinde tutulamadığını gördükten sonra yasak, kısıtlama, dışlama, adaya kapatma, izole etme gibi "medeni" şeylerle bu olayın çözülemeyeceğini anladım. Yobazlık ve cahillik insanlığın her döneminde vardı ama iletişimin bu denli hızlı ve filtresiz olduğu günümüzdeki kadar yayılamıyordu. Dolayısı ile bir yerden sonra "zor kullanma" kaçınılmaz olacaktır.

 • Mickey Mouse @mickey

  Aşı çıkmadığı için beni bağlamıyor, kafam rahat. (!)

 • P. O. F. @pof

  Çift doz aşımı oldum ama aşı olmayanların haklarının kısıtlanmasını doğru bulmuyorum. Çünkü bu keyfi kısıtlamaları da beraberinde getiriyor. Bu süreçte "pandemi ile ilgisi ne bu kısıtlamanın?" diye sorduğumuz tüm kısıtlamalar ve yasaklar bu sebeple yapılıyor. Bugün aşı zorunluluğu ya da aşı olmayanlara kısıtlama getirilmesine ses çıkarmazsak yarın "toplum sağlığı" kisvesi altında her türlü hukuk dışı ve kanunsuz uygulamanın kapısını aralamış oluruz.

  Aşıyı teşvik edici faaliyette bulunabilir devlet ama zorunlu tutması veya aşı olmaya kısıtlama getirmesi (yeni bir kanun çıkarılmadığı sürece) keyfi ve hukuk dışı olur diye düşünüyorum.