Yoksulluk sınırı 12.195 TL olmuş. Ülkede aylık 12 bin TL kazansan yoksul sayılıyorsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Volkan Ekmen @zisegned

  Yoksulluk sınırı tek kişi için değil 4 kişilik bir aile için belirlenen bir sınırdır. Haneye giren para esas alınır. Günümüzde evli bir hanede 2 kişi çalışıyor. Ha 12k gidiyor mudur o iki kişiden haneye orası tartışılır.

  Açlık sınırıda 4 kişilik aile için belirlenir.

  • Ali Pektaş @alipektas

   Kadın çalışmasın istiyorlar, en az 3 çocuk istiyorlar. 12 bin TL 4 kişiye yetmez deyip 5 kişiye tek maaşla 2 bin 800 TL ile baksın diyorlar. Bunların hepsini aynı kişiler söylüyor bu arada.

  • cestlavie @cestlavie

   Biz de hayvanlarla 4 kişiyiz 😀 o olmuyo mu?

  • arandur @arandur

   @cestlavie onlar da masraf kapısı valla 😀

  • Johan @johan28

   Maalesef siz çevrenize göre yorum yapmışsınız istanbul Ankara gibi büyük şehirler dışında bir hanede iki kişi çalışma oranı düşük.

   Onu geçtim 3 milyon civarı asgari ücret altında çalışanların da 40-45% si de asgari ücretle çalışıyor.

   Bu hesapla buyuksehirler dışında biri 10 bin biri asgari ücret alacak ki yoksulluk sınırının geçsin.

   Bir veri daha vereyim size kafanızda oturması için. 22 milyon erkek işçiye karşılık 9 milyon kadın işçi var.

   Yani uzun lafın kısası, diyorsanız ki 4 kişilik aile kari koca çalışıyor 🤣 büyüksehirler dışında oran çok az çalışsa bile ücret o kadara ki 13 bini bulan sayısı da az.

   Yok ben 4 kişilik aile dedim baba anne 1 veya 2 çocuk çalışsın ise ben burada oturur ağlarım halimize. 30 yaşında bireyler ev araba masrafları yüzünden aile yanından ayrilamiyor (kendi isteği olanları ayrı tutuyorum) böyle bir aileyi de hesaba katmak hiç güzel değil maalesef

  • Volkan Ekmen @zisegned

   @johan28 bir hanede iki kişi çalışmadan hayatta kalmak zor. Tek kişi 5k geliriniz yoksa iki kişilik bir aile için ortalamaya yakın hayat standardını tutturmak kolay olmayacaktır.

   Eşim de bende çalışıyoruz o sayede başka ihtiyaçlara bütçe ayirabiliyorum. Ayrıca aktarmak istediğim şey yoksulluk ve açlık sınırının tek kişi için hesaplanıyor gibi gösterilmesi.

   Yani açlık sınırında olmak için 2 kişilik bir ailenin 7k kazanamasi gibi lanse ediliyor. Bu yanlış bir şey. 3.5k olan açlık sınırında 4 kişilik bir aile yaşayabilir.

   Yine 12k olan yoksulluk sınırında 4 kişilik bir aile temel ihtiyaçlar dışında harcama yapabilir.

  • Johan @johan28

   @zisegned bu arada ek yazacaktım ancak cevap olarak olsun. Ben bu rakamlara güvenmiyorum maalesef. Özellikle büyüksehirlerde

  • lterlemez :) @lterlemez

   Bekar için de ikiye bölün işte; aşağı yukarı o civarda oluyor yoksulluk sınırı. 4'te 1'i zaten asgari ücret gibi bir değer...

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  İntihar sınırında millet ne yoksulu? Asgari ücretle bir baba ev kirası mı versin çocuk mu büyütsün ne yapsın? Ondan sonra adam mecburen gidip ya çalacak ya torba tutacak ya da son radde de intihar edecek. Vallahi billahi bunun hesabı çok agır olur çok. Ölmeden cehennemi yaşatanlara lanet olsun ne diyeyim.

 • Mert @nvieastt

  Hangi ülke?
  Aaaa Türkiye ya doğru 🙂

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Son 2 yıldır -Covid'in de etkisiyle- pahalılık çok yüksek bir ivme kazandı. Daha önce de her şeyin fiyatı artardı ama bu kadar hızlı arttığına hiç şahit olmamıştım. Sonumuz hayırlı olur umarım.