Burada asıl sorulması gereken soru, telefon üreticilerinin bu tarz bir güvenlik açığına neden ve nasıl izin verdiği. #Pegasus
https://www.youtube.com/watch?v=RYoVLSl5vMw

Pegasus skandalı | Hedef alınanlar listesinde Türkiye’den isimler de var -...

Alman Süddeutsche Zeitung, NDR, WDR yayın kuruluşları ile on farklı ülkeden 15 yazı işlerinin ortak araştırmaları sonucunda, birçok devletin on binlerce cep ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Çünkü açık değil; mesela, "Google kendi topladığı verileri nasıl gönderiyor?" diye de sorulmalı.

  • enginva @enginva

   Bahsedilene göre Pegasus yazılımı telefona gönderilen basit bir SMS veya Whatsapp mesajı ile hiçbir kurulum onayı veya bildirimi olmaksızın kendi kendine kurulabiliyor. Bundan ala açık mı olur?

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @enginva; Açık değil çünkü; mesela, Google da kendi uygulamalarının kurulumunda ve/veya güncellemesinde kullanıcının "olur"unu istemiyor, "güncellendi" diye bildirim yapmıyor. Telefon kendi üretimi telefon bile değil.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Böyle şeyler, uluslararası yasalar ile düzenlenmediği sürece bu şekilde gidecek. Allah verede daha beter bir duruma sokmasa; yeri gelir savaş bile çıkartır, demedi demeyin.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @enginva; Bir ara Samsung bildirim alanı üzerinden, global olarak reklam gösteriyordu. Düşünsenize, firma telefonunuzu tamamen kontrol edebilir. Bu nasıl "açık" olarak adlandırılabiliyor ki? Açık değil çünkü...

  • enginva @enginva

   @lterlemez Aynı şey değil. Ben bir telefon satın alırken, o markanın hangi uygulamaları kuracağını, bir kısım verilerimi reklam amacıyla depolayabileceğini bilerek ve izin vererek satın alıyor ve kullanıyorum. Ancak Pegasus denilen casus yazılım böyle bir şey değil. Herhangi bir uyarı ve bildirimde bulunmadan, kullanıcının rızası dışında telefona kuruluyor, kameralara, mikrofona, konum bilgisine, konuşmalara, mesajlara vs tam kontrol sağlayarak, müşterisine sınırsız bir istihbarat hizmeti veriyor. Telefona hariçten bir apk kurulurken bile on defa uyarı veren yazılım ise bunlar olurken ruhu bile duymuyor, aşırı pil kullanımı uyarısı vs bile vermiyor.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @enginva; Benim demek istediğimi anlamadınız; bilerek yada bilmeyerek alıp almamanız değil olay; olay, bunları yapabiliyor olmalarıdır. Nasıl yani, siz şimdi km'lerce ötedeki bir adamın, telefonunuzun bildirimine özel mesaj atabiliyor olmasından rahatsız değil misiniz? Google'ın size sormadan uygulamasında değişiklik yapmasından rahatsız değil misiniz? Bunun anlamı, verdiğim örnekler için, Samsung'un da Google'ın da bir başkasının da telefonunuza uygulama yükleyebileceği ve sizin ruhunuzun bile duymayacağıdır.
   Bu açık değildir, özellikle üretici firmaların kendileri için yaptığı bir şeydir (bir kapıdır); burada da Pegasus bunu kullanmaktadır, bu bir "açık" değildir, özellikle yapılmış bir şeydir.