Bisiklet ve motosiklet kullanıcılarına bir sorum var:

Şehir Ankara, bulunduğum yerden üniversiteme toplu taşımayla gidiş-dönüş 3-4 saat sürüyor 3 farklı aktarmayla. Şehrin bir ucundan diğer ucuna gitme durumu var yani. Yeni eve çıkacak gelirim yok ama bu zaman sorununu da çözmek istiyorum.

Yaklaşık günde gidiş/dönüş 50km yol gitmem gerekecek, bundan ötürü motosiklet almayı düşünüyorum. Bütçem çok dar o yüzden ekonomik bir şey almam şart. 10-12 bin civarı maks bütçem var. Marka, görünüş falan hiç önemli değil, beni A noktasından B noktasına sağlam şekilde, sorun çıkartmadan götürsün yeter. 50 veya 100 cc scooter motosikletler gördüm, Bu mesela işimi görür mü acaba? https://www.mondialmotor.com.tr/model/scooter/50-revival

Bir de elektrikli bisikletleri araştırdım. Katlanabilir olanları kullanıp bir noktaya kadar bisiklet bir noktadan sonra metro mantığıyla kullanabilirim gibi bir senaryo oluştu kafamda. Hem spor olması, hem doğa dostu hem de benzin masrafı olmaması artı yönleri.

Teknoseyir'in de bir varyasyonunu incelediği Alba Fold 2 ilgimi çekti ama bunla trafiğe gimek, her gün bu kadar yolu (metroyu dahil edersem 35-40km) gitmek biraz sıkıntılı olur mu acaba? @gamsizm bizzat kullanmıştınız buna yakın bir modeli, size de sormak isterim bunla günlük 40km yol ile üniversiteye gidilir mi sıkıntısız? : https://alba-ebikes.com/products/alba-fold-comfort

Farklı çözümlere ve tavsiyelere açığım, şimdiden çok teşekkürler ilgilenenlere.

50 Revival

50 Revival
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ozmo @ozmo

  hocam katlanır elektrikli bisikletler var gerekirse ani yağmur yağmasına karşın katlar otobüse binersin

 • Orcun @orcun

  Dostum şimdi senin ilacı net scooter, scooter derken pizzacı motoru yani 😀 öyle kaykaydan bozma olanlar değil. 50 km çok ciddi bir yol. Tamam 25 gidiş 25 dönüş ama az buz değil. 50 cc veya mobilet vs için sadece b ehliyet yeter yani araba ehliyeti yeterlidir. 50 cc üstünde ise a2 yanılmıyorsam gerekiyor.

  Motor işine gelirsek çin malı her zaman üzer. Neden üzer ? bunların yedek parçası zaten sorun. Kronik kanserleşmiş problemleri de cabası. Devamlı alete gözün gibi bakman lazım yağı bilmemne kayışı işte bilmemne citası ve eeeen önemli konu lastik. Bunlarda bildiğin naylon lastik var ve yani kışın emin ol buz pistinde gibi sürersin kayarsın düşersin. Lastik mutlaka değişecek.

  Bunun yanı sıra kaporta bedenin. İstersen 20 ile git istersen 50 ile git hiçbirşey farketmez, mutlaka kaskın, iyi bir kask ama öyle dandik boktan değil. Onun harici korumalı en bilmemne korumaları olan dirsekliği işte omuz gögüs sırtlık vs dahil güzel bir mont. Eldiven de şart ama öyle dandik yarım eldiven değil adam gibi koruyucuları olan slider kaydırganlı türden şart. Düşersen 10 ile de düşsen önce elini yere koyarsın elini de asfaltta sürtüp yakmak istemezsin. Bizim rahmetli Barkın reyizin bir lafı vardır işeyemezsiniz derdi. Aletinizi başkasını tutturursunuz işeyemezsiniz. 😀

  Pantolonda aynı şekilde şart ama korumalı güzel bir pantolon. Ayakkabı bot bunlarda lazım scooter işte önü koruyor bacakları koruyor falan falan o olay yalan yani çok scooter'a binip ayağını bilekten koparan vardır. En basiti daha bindin bir ayağın yerde değil mi ? hafif gaz verdin alet bir atıldı vs arkası kaydı yada yokuştasın kaydın çatırt diye ayağının sütüne düşer çat diye bilekten kırarsın. O yüzden giyim kuşam vs çok önemli. Bunlara dikkat ederim dersen motor çok iyi bir ulaşım aracı olur. Arabacılar gibi trafikte 50 saat beklemezsin. Otobüslerde o ter kokan sarımsak kokan dayıları teyzelerin nefesini içine çekmezsin. Motor özgürlüktür bu açıdan bakarsan.

  • altalena @altalena

   Koruyucu ekipmanlara bakarken direkt "en yüksek fiyattan" sırala yapacağım 😀 O konuda kesinlikle ucuza kaçmam, haklısın hocam.
   Motor olarak bir marka-model öneriniz var mı bildiğiniz? Daha önce de merakım olmadığı için hiç bilgim yok benim bu konuda ama öğrenirim zamanla. Bir de hız konusunda da ekstra hassas davranıp çok düşükle giderim, kaza riskini de minimize ederim diye düşünüyorum. Tek derdim 3-4 saat ulaşım süresini makul bir seviyeye çekip zamanımın çöpe gitmesini önlemek.

  • Alpi Atansay @alpi350

   Şöyle bir şey diyorsun sen. 😂
   Motor 10bin kıyafet ekipmanı 15bin TL. 😄

  • altalena @altalena

   @alpi350 Yaparım valla absürtlüğüne hiç bakmam canım kıymetli 😀

  • Orcun @orcun

   @altalena Birde ekipmanı denemeden alma. Mesela kask diyoruz en fütüristik pahallısı vs vs. atıyorum 20 bin lira olsun, e senin kafa tipin o kaska uygun olmayabilir ? işte mesela shoei kasklar japonlara göre daha çok yani o yüz kafa tipi varsa uygun. Bell var mesela daha avrupai tipteysen uygun oluyordu. Gibi gibi mutlaka deneyecen. Mont işte bot eldiven pantolon ve ayakkabı bunlarda böyle. Atıyorum mesela motosiklet ayakkabısı genişlemez tam olanı alman lazım. Dar gelirse sakın alma. Veya bol geldi aman diyeyim. İşte eldiven mesela rahat olacak tam oturacak çok bolluk olmayacak. Kaza anında sonra elinden çıkar birşey olur yırtılır vs.

   Motora gelirsek ben japoncuyum. 😀 O yüzden honda kawasaki suzuki işte neyse 😀 ha ama sym tayvan malları da vardır gayet güzel. Çinli pek sevmem. Canımı emanet ettiğim alet sonuçta değil mi ? yolda gidiyorum 40 50 60 neyse aaa jant çıktı takla attık. 😀

  • Orcun @orcun

   @alpi350 Öyle ya zaten bu iş için herzaman önce ekipman sonra motor olması lazım. Adam gidiyor diyor ki cebimdeki para 40 bin lira gidiyor 39 bin liralık motor alıyor. E sonra ? 200 liralık naylondan bozma kaskla geziyor düştüğünde de kafası karpuz gibi patlıyor ölüyor gidiyorlar. 🙁

 • Agab @agab

  Eğer yokuşlu yollar varsa 50cc ile gidemezsin. Pizzacı motorları vs. (genelde honda spacy falan) güzel motorlar 125’lik. Kask masrafını +1000 ekle. Eğer çok trafik yoksa korumalı pantalon vs ilk etapta düşünmeyebilirsin çünkü her ne kadar 25km yol da olsa şehir içi diyorsun. Ben şehir içi kullanırken kask alıp çıkıyorum. Ha tabi kaza oranı daha yüksek şehir içinde o yüzden almak daha şart ama dediğim gibi trafiğe bağlı, okula uzaylı gibi gitmek istiyor musun o da var.

  Eğer metro yakınsa katlanır bisiklet en temizi. Veya katlanır e scooter al geç. 4 bine çözersin bu durumu. Metrodan metroya güzelce.

  • altalena @altalena

   Maalesef var, o zaman 100cc bir şey bakmam gerekecek. Honda'nın fiyatları görünce benim moralim bozuldu, onlara bütçem yetmez. Mondial'in 100cc modelleri var ama o da bütçeyi çok zorluyor, ikinci el temiz bulmaya çalışırım son çare.

   Metro yakın o yüzden elektirkli bisiklet de çok mantıklı geliyor. E scooter işi olmaz gibi geliyor çünkü yoldan ötürü trafiğe çıkmam şart metro bile olsa.

  • Orcun @orcun

   Niye gidemesin yahu ? https://www.youtube.com/watch?v=rVltAeD7PUs al bak 160 kiloyla cayır cayır çıkıyor gene ? 50 cclik today işte arkasında adam var ama harbi adam yani 😀 e çıkıyor.

  • Agab @agab

   @orcun E çıkamaz derken çekmez anlamında demedim tabi, şehir içinde akan trafik hızında olmazsan daha büyük tehlike.

  • Orcun @orcun

   @agab Şehir içi düzlükte hiçbir sorunu yok ya, kaç basacak zaten ? 70 mi 80 mi ? 50 60 yapsa kafi yetiyor. Ben arabayla bile şehir içi otoyola çıkıyorum da anca 80 zorla yapıyorum. Adamın olayı a noktasından b noktasına ucuz masrafsız bir şekilde gitmek zaten. B ehliyeti varsa da gram masrafı yok bu motorun vergisi algısı hiçbirşeyi yok. 125 lik alsan dert a2 ehliyet alacak sıfırdan vergisi algısı var, gerek yok şuan için.

  • Agab @agab

   @orcun İşte güzergahı bilemediğim için yorum yapamıyorum. Muğla için konışcak olursam 50cc ile hiçbir yere gidemem. Ama ankara düzdür ovadır orası ayrı. Şartlar uygunsa 50cc alıp geçilebilir

  • Orcun @orcun

   @agab Tabi aslında 250 lik olsa daha iyi mesela ? otoyolda istediği gibi gider takılır hafta sonu dur şehir dışı yapayım kafa dağıtayım der mesela ona 250 lik aslında bir tık daha uygun.

  • altalena @altalena

   @agab @orcun Ankara içi kullanacağım, dik yokuşlar falan var ama üni için belli bir güzergahta sıkıntı çıkmaz diye tahmin ediyorum, yine de sıkıntılı tabii motor alıp rahat kullanamamak. Elektrikli bisiklet+metro seçeneğinde eğer elektrikli bisiklet beni senelerce masraf çıkartmadan götürebileceğinden ve özellikle akşam dönüşte birilerinin beni peynir gibi ezmeyeceğinden emin olabilsem o şıkkı değerlendireceğim 😀 Metroyu dahil etsem de güzergah gereği trafiğe çıkmam şart.

  • Orcun @orcun

   @altalena Ya o da olacak iş değil ki ya ? allah aşkına yani yanında 20 kiloluk böyle pazar arabası gibi bebek arabası gibi mi sürükleyecen metrolarda vs ? bebek arabası gibi gezdirecen açacan binecen gidecen ee gene güvende değilsin ki ve 50 cclik motorlardan çok daha yavaş bunlar. Yok ya çekilecek iş değil yazlık yerde yaşamıyorsan işyerinle evin arası 2 3 km sahil şeridi değilse bildiğin o katlanan zımbırtılar zengin oyuncağı resmen.

  • altalena @altalena

   @orcun Kullanacağım metro-larda (Kızılay-Keçiören) nefes alacak alan olmuyor yoğun saatlerde, o zaman katlamak zorunlu olur. Onun dışında katlamadan sokarım bisikleti direkt, hiç uğraştırmaz. Ama işte bir aksilik olur da bataryası biter vs arıza çıkarırsa yarı yolda o 20 kiloluk şeyi düz bisiklet gibi sürmek bayağı üzer. Ama işte fiyat bir tık daha ekonomik ve benzin masrafı da olmuyor, biraz da spor oluyor 😀 Motorun kendi fiyatı, ehliyeti, yakıtı ve bakım masrafları beni çok zorlayacak gibi görünüyor tabii bisikletin dediğiniz gibi hiç oluru yoksa mecburen motor işine gireceğim ister istemez.

  • Orcun @orcun

   @altalena Motorun da işte özgürlüğü var. Ankara diyorsun tabi çevresini bilmiyorum ama koy motora 5 10 litre yakıt zaten 100 km de yakacağı 2 3 litredir vs. tak kaskını giyin alt bagajına birşeyler yallah uzaklara git. Dağa taşa vs kafa dinleyeceğin yerlere işte takıl böyle sonra da geri dön. Motorda bu olayın olması efsane ama bisikletle veya o şarjlı kaykayımsı şeylerle bunlar çok zor. Elektrikli bisiklette böyle yani pili bitecek yapamazsın bunu ? ama işte b ehliyet var mı yok mu ? bilmiyorum. A2 alacağım dersen o iş işte masraflı. Ama motor böyle birşey ekstra özgürlüğü oluyor öbür türlü sadece şehir içi git gel takılırsın.

  • Agab @agab

   @altalena Ben 50km yola elektrikli bisiklet ile güvenmezdim. Metro elektrikli bisikleti nasıl alacak?

  • altalena @altalena

   @agab Yolu 35-40km'ye kadar aşağı çekebilirim metro kullanarak. Elektrikli bisikleti katlanabilir şekilde alacağım için sorun olmaz diye tahmin ediyorum, Ankara metrosuna bisikletle girilebiliyor.

 • Barış Şener @barisener

  50cc alıp vergi, sigorta ve ehliyet masrafından kurtulunabilir.(araba ehliyeti olduğunu varsayıyorum)
  50cc'ler fabrika çıkışı 75-90cc olarak çıkıyor. O da tek kişi için git gel hayli hayli yeterli. Yakıtı da az.
  Ekipman kısmında kask için ucuza kaçma, bütçeye sığarsa riderdenimden bir de mont alabilirsin. Full korumalarıyla geliyor, sırt dahil. Sonrasında dilediğin gibi gidip gelirsin 🙂

  Servis ağından dolayı
  https://www.mondialmotor.com.tr/model/scooter/TAB bakılabilir.

  RKS'lerin servisi ne alemdedir bilmiyorum fakat fiyatı avantajlı ve koruma demiriyle gelmesi bu fiyata gayet iyi.
  https://www.rksmotor.com.tr/model/blazer-50xr.html

 • Makineci @makineci

  Ben olsam 50cc yerine belki 80cc veya 125lik bir motor almaya bakardım..

  Kolaçan ve özgür boral pek tavsiye etmiyor 50cc yi, sanırım Çankaya üniversitesinde okuyorsun, yanından kamyon vs geçerken çok tedirgin olursun bence.

  Taunus lada vs var mı o fiyatlara?

 • ofis @ofis

  50cc ile sadece bakkala gidilir. Şehrin bir ucundan bir ucuna her gün motor olsun bisiklet olsun çok tehlikeli. En sıkıntılı noktalar arasında düşünülebilir ama aleti güvenli bir yere bırakmanız gerekir.

  • altalena @altalena

   Üniversitede çalınmaz diye umut ediyorum, dönünce de eve balkona koyarım eğer elektrikli bisiklet alır isem. Tehlikeli olduğu konusunda haklısınız ama günde 3-4 saat ve 3 farklı aktarmayla da üniversite bitmez gibi geliyor, çaresizim yani biraz.

 • ulashoca41 @ulashoca41

  Elektrikli bisiklet çok güzel bir rahatlık. Ancak aynı paraya alacağın katlanır ile düz elektrikli arasında güzel menzil farkı olacaktır. 50km menzil göstergen katlanır bisiklet işinize yaramaz. Ama Üniversitede şarj etme imkanınız olursa kurtarabilir.

 • Johan @johan28

  Eğer metro ile entegrasyonu kafanızda kurduysanız katlanır bisiklet veya scooter çok güzel olabilir. 50 lik motor da iyi vergi vs. derdi yok yakıt sorun değil b ile kullanılır ek ehliyet gerekmez. Ama keyif vermez yani koyduğun yer vs. bile sıkıntı olur bence daha küçük çözüm daha iyi olur. Yalnız bisikletle gidiş geliş toplam 40 km diyorsan orası biraz sıkıntılı

 • Burhan @epsilon

  Katlanır bi süre sonra eziyetmiş gibi gelebilir ama en ucuz çözüm. 50 cc işini görür ama memnun etmez çoğu zaman. Hele 2 kişi bineyim deme hiç sürekli parça değiştirirsin. Standart 125 lik bi motor ile ortalama yakıtın günlük 15 lira civarı olur yine de kullananlara sorup hesaplayabilirsin. Sigorta, muayene, bakım ücretlerin olacak zaman zaman. İyi kötü bi araba alayım desen yakıt motorun 2 katına yakın olur eski olduğu için masrafı çok olabilir. Sigorta muayene bakım ücretleri çok daha yüksek olur.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Motosiklette 10-12 binlere hem motor hem de ekipman hayal şuan. Belki yol bisikletine yönelebilirsiniz. 5-6 bin tlye güzel bir bisiklet alırsınız ekipman ile birkaç bin tl daha harcanır sadece.
  Ha motora 10bin ekipmana 10bin harcarım dersen olay değişir tabi. Ama vitesli almazdım ben honda fizy alıp geçerim. 7-8 bin tlye bulunur eğer piyasa çok artmadıysa şu son birkaç aydır. Geri kalanla da ekipman dizilir.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Ben yorum yapmam. Riskli işler. Sonra tavsiye verdiği üyesi kamyon altında kaldı diye haber oluruz.

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  Laf ola gezinme dışında 50cc scooter önermem. Akan trafikte sıkıntı. Herkes dururken ben gidersem iyi. Elektrikli bisiklet ile 25 km yolu fazla zorlanmadan, terlemeden yapabilirsiniz. Bir tık kaliteli olsun derseniz Carraro elektrikli modellere de bakabilirsiniz. Metroya binmeme durumu olacaksa katlanır değil büyük tekerlekli olanları tercih etseniz daha iyi olur.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  50 cc motorla o yol olmaz, Ankarada motorla zaten olmaz. Hangi üniye gidiyorsunuz söylerseniz daha net bir şey söylerim fakat ankarada ekim bilemedin kasımdan sonra motor tam bir işkenceye dönüşür. Kışın kar oldu mu zaten motor gibi bir şansınız kalmıyor.