Bizim yan bloğa hırsız girmeye çalışmış. Ülkeye doldurulan Afgan suriyelilerin sonuçları...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • LOOP @loop

  Nasıl hemen bağladınız Afganlara ya? hırsızı mı gördünüz?

 • ciddiyetsiz @ciddiyetsiz

  Tamam Suriyeli Afgan vs umarsızca doluştular ülkeye ama her suç unsurunu onlara bağlamamak lazım. Onlar gelmeden önce ülke güllük gülistanlıktı onlar gelince bozuldu değil, zaten bombok olan ülke daha bombok oldu. Olan bu.

 • ARMv7 @armv7

  Düşünme ve bağlantı kurma şekliniz üzücüymüş. İnsanlara iftira atmak bu kadar kolay olmamalı. İnsanlara dayanaksız negatif şeyler söylerken empati yapıp yapmadığınızı merak ettim şuan.

  • Massive Attack @massiveattack

   Bu şekilde mantık kurmamın sebebi taciz tecavüz haberleridir. Kimseye durduk yere iftira atma derdinde değilim. Hangi ülkenin vatandaşı olursa olsun benim için aynı

  • Massive Attack @massiveattack

   Kimse benim için empati yapmıyor bu ülkede. Sıkıntıyı çeken yalnız olan benim sizden farklı düşünene hakaret eden zihniyetle tartışacak bir şeyim yok. Ülkemde yabancı uyruklu istemiyorum. Bu da benim en doğal hakkım. Elalemi düşünüp kendi vatandaşını düşünmeyen tek ülke biziz. Ben açlıktan hastalıktan ölsem yada parasızlık ve işsizlik yüzünden intihar etsem haberiniz olmaz güya en iyi sizsiniz.

  • LOOP @loop

   @massiveattack mülteciler yerli vaandaşa göre kat ve kat daha az suça karışıyor araştırmalara bakın. istisnai olaylar üzerinden yargılamaya çalışmanız boşa.

 • Orcun @orcun

  Amma çok afgan suri seven varmış. Alın ozaman evinizde besleyin ? Karınıza kızınıza ananıza da tecavüz etsinler savunursunuz o zaman. Banane kardeşim savaştan kaçan kendi ülkesini savunmayan insan bunlar.

  • Massive Attack @massiveattack

   Lafta iyilik perileri empati filan zırvalıyor. ben parasızlıktan canıma kıysam hangisinin umrunda olur acaba. Beş kuruş çıkarıp yardım ederler mi hayır 😂

   Klasik SJW’ler

  • Orcun @orcun

   @massiveattack Herkes ne güzel iyilik timsali ya ? dünya ta tozpembe zaten herkes gülüyor eğleniyor kimse kimseye tecavüz etmiyor hırsızlık yapmıyor vs. ulan bir kordona gidin ya gözlemleyin anasını satayım bir bakın. Belediye bisiklet şeyi yapmış bisim çalanların % 99.9999999999999999'U SURİYELİ VEYA AFGAN çalmayı geçtim sen kiraladın bıraktın vs bunlar başında bekliyor tam oturtuyorsun ya ayağı ile araya destek çıkıyor vs. sen oturttum deyip gidiyorsun bu vatansız şerefsiz haysiyetsiz çalıyor aradan sonra sana saplanıyor faturası. Yahu bisiklet lan bu BİSİKLET, bisikleti çalan adam seni beni dolandıran adam daha ne yapsın ? alın size birtane örnek. Daha böyle 100 bin tanesi var. Milyon tanesi var. Eyvallah içlerinde insan gibi olanı yok mu ? var, adam gibi iş kuran işte sigortalı çalışan ekmeğini kazanan var, var ama milyonda bir.

   Elin almanı avrupalısı bilmemnesi ülkesine YOL GEÇEN HANI gibi insan mı aldı ? HAYIR!!!!!!! ELEDİ SINAV ETTİ BAKTI İŞİNE YARAYANI ALDI!!!!!!!!!!!!!! bize nasıl giriyorlar ? adam sınırdan duvarı aşıyor giriyor ya lan böyle bir dünya mı var ? sene kaç ya 1400 ler mi ? 1200 ler mi ?

  • CanSimit @cansimit

   @orcun Dostum, yorumunu çaldım kusura bakma ama çok güzel yazmışsın.

  • Orcun @orcun

   @cansimit Aman ha isim misim belirtmeyin nemelazım. 😀 Arada öyle tansiyonum çıkıyor. 😀 Bu arada hoşgelmişin ya ? iyi iyi takılamya devam. 😀

  • LOOP @loop

   genellemeci ve ırkçı bir söylem, üzücü...

  • Orcun @orcun

   @loop Yerine göre ırkçı, yerine göre de genelliyorum.

  • LOOP @loop

   @orcun Tr hükümetinin mültecilere avrupa yollarını kapamasını eleştir böyle boş yapacağına. sen adamın ülkesinin savaşına silah taşı sonra mazlum mustazafıda kapıda katlet bumu savunduğun şey?

  • Orcun @orcun

   @loop Neyi eleştireyim yahu ? adam haklı yol geçen hanı mı ? niye ülkesine alsın yahu bilmedi etmediği işine yaramayan adamı ? sen çalışmasan evde ekmek getirmesen anan bana sana hayırsız deyip sokağa atıyor ki anan baban yahu ? sizde ki bu vatanından kaçanı savaşmayıp tüyeni savunmakta nereden geliyor ? ortak noktanız var ki babanızı ananızı savunmadığınız kadar savunuyorsunuz. Alda besle o zaman evine birtane mülteci çok burada laf yapacağına.

  • LOOP @loop

   @orcun tr kapatıyor başta bir ton para alıp salmıyor . Türkiyenin bu insanlara yol yapması avrupaya erişmelerine imkan sağlaması lazım. Zaten çoğu geçmek ister. Başta batıya gidişi kapatan TR .

  • Orcun @orcun

   @loop İyi de dostum o öyle birşey değil ki ? avrupa ile arada anlaşma var. https://www.trthaber.com/haber/dunya/abden-turkiyeye-3-milyar-euro-icin-onay-590879.html al daha geçen adamlar bize 3 milyar euro verdiler bu yüzden. Düşün ya herifler üstüne para veriyor aman diyor bunlar bize gelmesin diye uğraşıyorlar.

  • LOOP @loop

   @orcun bu anlaşma zaten fiyasko başlı başına o yüzden mültecileri almasınlar demek yerine mültecileri hapsetmesinler serbest bıraksınlar demek gerek. Mülteciler iüzerinden tehdit etmek hele tam bir insanlık dışı tablo malesef.

 • Ali Pektaş @alipektas

  Hocam hiç gerek yok böyle niyet okumalara, çıkarımlara vs. Hırsızlık yapan bi Afgana ihtiyacınız/mız yok. Ben açık açık söylüyorum: Kültürü, örfü, adeti vs.si modern zamana ayak uyduramamış hiçbir ülkeden vatandaş ülkeme gelsin istemiyorum. İsterlerse sınırda katletsinler, ben istemem katledilsinler ama kurtarıcıları olmamızı da istemem. İsteyen de (af buyursunlar ama) düüüm düz yalan söylüyor trübüne oynuyordur. Alsınlar evlerinde derdiyle tasasıyla masrafıyla beslesinler madem. Ve evet, Avrupalı gelse kabul ederim, Orta Doğu'dan etmem. Genelleme yapmıyorum, risk almıyorum diyorum sadece. Zoruna gidenin de iyi ki zoruna gitmiş dediklerim. Umrum dışı.

 • Tarık KAYA (35) @tarikkaya

  @armv7 @alinux arkadaşlarım gelen insanların nereden geldiğini? Gelmeden ki ülkede nasıl yaşadıkları? Ne kültürde olduklarından haberiniz var mı? Bir mollanın lafıyla insanı kıtır kıtır kesen ve daha ne durumların söz konusu olduğundan bi habersiniz ki öyle insancıl br bakış açısıyla konuya yaklaşıyorsunuz. Bende sizin gibi düşünmek çok isterdim. Livelik miydi neydi o sitede neler gördüm neler.....
  Siz bu ülkede entellektüel seviyede yaşam sürüyorsunuz. Uyuşturucu bulundurmaktan molla fetvasıyla kafanız kesilmiyor ve sonderece çağdaş bir ülkede yaşıyorsunuz.
  Gelen insanların niteliğinden çıkan sonuçla @massiveattack bu yorumu yapmış.
  Türkiye de ne olduğundan haberiniz de yok gözüküyor. Biraz araştırın ve insanların neden tepki koyduğunun zeminini öğrenin. Gelen insanlar çağdaş olmayan mollaların keyfiyetinde ulen sen alkol mü sakladın. Şakkkk kafa gitti... Bu şekil yaşam tarzından gelen insanlar bunlar. Ve ne yapacakları konusunda kestiremiyorsunuz.
  Bakın ne güzel afrikalı siyahi insanımız kuzu gibi geliyor ev tutuyor. Saat satıyor kimsenin kızına karısına bakmıyor vs.. Kimsede demiyor ki bu afrikalı insanları gitsin demiyor? Neden????
  Çünkü belirli bir seviyede yaşayan insanlar. Ülkeinin düzenine müdehale etmiyorlar.
  Ama bakın suriyeliler o kadar yüz verildiki adamlar gösteri bile yaptılar....

  • Ali Pektaş @alipektas

   Şimdi diyecekler ki: "hepsinin öyle olduğunu nereden biliyorsunuz?"
   Çok basit:
   10 tanesinden 3'ü (ki rahat 5'dir) bile bu anlattığın gibi bir insansa geri kalan 7'nin hakkını yememek için ben hakkımı o 3 it köpeğe yedirmem. O kadar da adil biri değilim. Aklımı da peynir ekmekle yemedim. Kimseyi ailemden eşim dostumdan önemli görmem. Ha kimseye de onların menfaati için zarar verilsin istemem tabi, o da yanlış. Zaten öyle bir şey de yapmıyorum. Benden uzak olsunlar diyorum. Ben mi kovdum adamları ülkelerinden, anamı bacımı ben niye kurban ediyorum o zaman yanına koyayım yaa. Zorla söylettirecekler bana...

  • Orcun @orcun

   Birtane afrikalı hırsız uğursuz işte dolandırıcı yemin ediyorum görmedim. Çok var gelmişler aile kurmuşlar otobüslerde görüyorum sesleri dahi çıkmıyor. İnsan gibi yaşıyorlar ya ne çocukları bağırıyor çağırıyor ne de başka birşey. 3 4 yaşında çocuk annesi yanında otobüste 1 saat boyunca ne ağlıyor ne aksırıyor ne birşey yapıyor ya kuzu gibi duruyor. Gelmişler buraya insan gibi yaşıyorlar ya böyle insanın ben alnından öpeyim. Birde türkçe öğrenmişler telefonu açıyor türkçe konuşuyor vs. ama diğerlerine bakıyorsun gala gulu bağırış çağırış çocuklarına sahip çıkmıyorlar çocuklar bağırıyor ağlıyor zırlıyor tokadı geçiriyorlar 3 yaşında çocuğu öldüresiye dövüyorlar falan nasıl anne babalık ya bu ? ya böyle kafa da ki insanlarla bizim kültürümüzün alakası yok. Hoşgörü diye diye tepemize çıkarttılar ya neyin hoşgörüsü artık ?

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @orcun İst Feriköy civarını bilen bilir kozmopolit bir bölge. Eski binaların mimarilere bakarsanız Rum, Ermeni vs. yabancı kökenli ve çeşitli dini inançlara sahip insanların bıraktığı mirasları görürsünüz. Okumayı öğrendiğim ilk cümle bile ermeni mezarlığının kapısındaki bir tabeladır. Ben çocukken buralarda günümüz farkındalığı yokken eşcinseli de vardı, kokocusu da, dindarı da, misal şuan tvde gördüğünüz sanatçıların yanlarında müzisyenlik yapan varlıklı şahsiyetler de, ünlüler de, dönüşüme girip bilmem ne rezidanslarıyla dolu fakat o zamanlar b*klu dere diye tabir edilip çukurda kalan çingene mahallerindeki garibanlar da, başka ülkelerden gelen insanları da... Hepsiyle aynı sokaklarda yürüdük aynı okullara gittik. Hep birlikte çok da güzel yaşıyorduk, kimseyle problemimiz yoktu. Üst katımızda afrikalılar vardı, incil bırakırdı okumamız için. Sürekli selam verirdi efendi işinde gücünde kendi halinde insanlardı. Aynı şekilde arka binamızdaki komşu da öyleydi. Çocuklarıyla beraber oynardık, gram pisliklerini hatırlamıyorum. Böyle bir ortamda büyüdük. İnsan gibi insan.

   Neden onlarla değil de diğerleriyle sorun yaşıyoruz? Karadenizde bile Allahın unuttuğu dağdaki mezarlığa gidiyorum mezarlığın içinde onlarca aile çadır kurmuş yaşıyor. Bayramlarını kutladım çikolata verdim çoluk çocuğa. Abi nasıl olabiliyor bu birisi mantıklı biçimde izah etsin hak vereyim. Normal mi bu? Sınır nerede Karadeniz nerede? Şimdi Bağcılar'a gidin bir tane Türk esnaf yok. Halep Şam bakkal, Halep Şam market, Halep Şam kuruyemiş, Halep Şam fırın, Halep Şam tatlıcı. Acaba neden? Dükkan adlarına el atmasalardı başka ülke sanabilirsiniz. Kültür çatışması mevcut. Kök salanlar seni beni bile beğenmiyorlar. Kıyafetlerimizden tut davranışlarımıza kadar. Biz gariban kaldık yanlarında. Dükkanlarını açtılar, arabalarını evlerini aldılar, semtleri sahiplendiler, aralarında gruplaştılar kendi içlerinde ticaret yapıyorlar. Sırada ne var? Kapı dışarı edilmemiz sanırım. Göçmenlik veya mültecilik böyle bir şey değil. Önce ekonomik bağımsızlığımız gitti sonra da fiziki anlamda işgal ettirildik. Herkes de izledi.

   Bu arada hiç biriyle arkadaşlık kurmamış hijyenik elit humanistler lütfen sıcak ve konforlu evinden bu durumu savunmasın. Çünkü ırkçılıkla tenkit edenlerin sokak gerçekliğiyle bağı olduğunu düşünmüyorum. Tanıdığım çok güzel insanlar var, iyileri yok değil ama bu dünyadaki tüm iyi mazlumları buraya kontrolsüzce doldurabileceğimiz anlamına gelmiyor. Hiç Yunanistan'a kaçak girdiniz mi? Biliyor musunuz ne yaptıklarını? Haberlerde gördüklerinizden bahsetmiyorum yaşadınız mı? Aylar boyunca toplama kampındaki tanıdıklarınızdan haber alamadığınız oldu mu? Çok yanlış yapıyorlar değil mi, hadi dostlarım geçin Almanya'ya, eğer beğenirseniz de dağılın şehirlerimize beğendiğiniz yere konun demeleri lazımdı. Diyeceklerim bu kadar.

  • Orcun @orcun

   @shinsekuruza Ondan sonra siz ırkçısınız şöyle böyle onlar misafir aynı din'in kardeşiyiz şöyle böyle diye cingar çıkartıyorlar. Ya bunun din ile alakası yok ki ? taliban olsun işid olsun bunlar da aynı din'e inanıyor ama kafa kesiyor ? bunun diyor tipi şey gevur bu diye kafa kesiliyor. 😀 Bu mudur yani ? Adamların kendine saygısı yok ya, garip garip arapça konuşuyorlar bağıra bağıra yolun ortasında çocuğun bezini değiştiriyor kenarı atıyor ya, ulen bunu sokaktaki köpek yapmıyor. Gidiyor hayvan çime oraya buraya toprağa işiyor sıçıyor. Hele kedi ? ben yani anlayamıyorum artık benim beynim algılayamıyor.

 • CanSimit @cansimit

  Amma çok afgan suri seven varmış. Alın ozaman evinizde besleyin ? Karınıza kızınıza ananıza da tecavüz etsinler savunursunuz o zaman. Banane kardeşim savaştan kaçan kendi ülkesini savunmayan insan bunlar.

 • nineleven @nineleven

  İngilizler - Almanlar nasıl bizi beğenmiyor , genelleme yapıyorlarsa bizim de sığınmacıları istememiz gayet normal. Hatta ayrım yapılsın lütfen. Acıma yetime.

 • CanSimit @cansimit

  Bunlar ülkeyi işgal ediyor, hem de silahsız, hem de içeriden bu şekilde destek alıyorlar, buyur ediliyorlar, daha başımıza ne gelebilir, vah zamanında bu topraklar için canını verenler, mezarlarında dönüp duruyorlar şimdi. Savaşarak işgal edilsek gam yemem ama bu şekilde de olmamalı.

  • LOOP @loop

   Tr isterse bu mültecilerin batıya geçişini engellemeyebilir. Engellememeli de zaten hatta bir şekilde geçişlerini sağlamalı. Ab den önce TR tutuyor, bıraksan giderler zaten.

 • motac @motac

  Ulan güvenlikli sitede oturmak için ruhunu satan adamlar burada Arap Afgan savunuyor. Ne yaşamışlarmış biz neler yaşadık yaşıyoruz ? Özal zamanı da böyle güzellediler güya da bunlar geri göndü o zaman çelik kapı patlaması yaşandı. Terör arttı taciz tecavüz arttı. Her toplumda manyak olduğu doğru ama her toplumda aynı oranda manyak yok. Ülkenin batısının anasını bellediniz buranın yerlisinin ne günahı var? Gelenler farklı zihniyette mi yaşıyor düşünüyor sanıyorsunuz? Sokağa da mı çıkmıyorsunuz. Ota boka Avrupa şöyle Avrupa böyle diyorsunuz Avrupa almamak için niye bin takla atıyor diyorsunuz ses yok.