Merhaba arkadaşlar,
Günlük kullanım için ailemin kullandığı emektar i7 980 ve GA-EX58-UD5 teklemeye başladı. Bu bilgisayarı ssd, ram ve işlemci soğutucu (stok soğutucu var) takviyesiyle ayağa kaldırmayı düşünüyorum ama bir yandan da yeni bir kasa toplamak mantıklı olur mu sorusu oluştu kafamda.
Ekran kartsız (rx550 var iş görüyor) 6000TL bandında bir kasa toplamaya girişsem nasıl bir konfigürasyon önerirsiniz. Kendim topladığımda 7000TL'den aşağı inemiyorum 🙂
Fikir verirsenis senirim. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alpi Atansay @alpi350

  Teklemeye başladı derken? Arıza mı çıkartıyor yoksa RAM bellek miktarı ve HDD mi darboğaz yapıyor?
  Sistem oldukça eski, anakartta sorun varsa eğer değmez. Fakat saat gibi çalışıyor derseniz RAM ve SSD takviyesi şu anda en mantıklısı.

 • Gio @gio

  ssd denenir, isi cozerse ne ala. cozmezse yeni kasaya takarsin ssd'yi. eski ram almaya degmez bence artik.

 • Orkun @orkkoc

  Aile windows kullanmaya alışkın 60 yaş üstü insanlar olduklarından bilgisayarla ilgili olmalarına rağmen macos geçişi onları yorar. Ek olarak büyük ekran lazım, halihazırda ki monitörü m1 air'a bağlamak sorun olur.

 • Ekrem @huseyinekrem

  PSU eskiyse ilk önce ondan başla değişime. Bir de SSD koy. Ram'i 8+ yapmak güzel olur ama ilk etapta şart değil. Anakart windows 10 ile sorun çıkarıyor veya çıkarmış olabilir, eski baya. Bios güncellemesi var mı diye bakıp en güncelini kurmak lazım ki sorun çıkarma ihtimali azalsın. Windows 10'u deneyip olmazsa 8.1, o da olmazsa 7 kurulabilir.

  • Orkun @orkkoc

   Windows 10 çalışıyor sorunsuz. Güç kaynağı benimde biraz aklım kaldı, bir ara bozulmuştu başka yeni psu takılmıştı ama ben ilgilenememiştim o zaman no name bir 550W psu takılmış. Bir de soğutucu, termal macun alıp yenilemesini de yapacağım ama soğutucu da sıkıntılı gibi, soğutma finlerinin arası tıkanmış tozdan. Temizleyemedim de ram olarak. Kasa da sıkıntılı on/off tuşu içine kaçmış geçici olarak reset tuşunu taktım yerine. Belki kasa+psu uygun fiyata bulabilirsem kasayı da değiştiririm.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @orkkoc Noname ise kesinlikle değişsin. Benim anakartı yakmıştı durduk yere.