Yeni sistemi sonunda kurabildim. Tabi hala eksikler var.
Ryzen 5 3600 ve B450 anakart ikilisini kullandım. Olabildiğince fiyat/performans dengesini gözetmeye çalıştım. PSU, sıvı soğutma ve RX 570 ekran kartını ise eski sistemden bu sisteme aktardım. Kasayı ise 1,5 yıl önce almıştım ancak öylece köşede kalmıştı. Son derece işlevsel, kaliteli, soğutması güzel ve montaj yapması kolay bir kasa. Bütün bunların yanında modüler olması ve istenirse 5.25 sürücü kullanımına dahi izin vermesiyle beni cezbetmişti. Ancak ağırlığı çok fazla ve çok yer kaplıyor. Kurulum yapınca bir de bana fazla siyah geldi. Eski gök mavisi-siyah kombinasyonlu kasamdan aldığım zevki pek alamadım. Acaba beyaz bir kasa tercih etsem daha mı iyi olurdu diye düşünmüyor değilim.
İleriki zamanlarda ekran kartları normal fiyatlara inerse RTX 2060/3060 gibi bir kart almayı düşünüyorum. Belki PSU'yu da değiştiririm yeni kartla. Arka ve öndeki siyah kasa fanlarını da 14 cm RGB fanlarla değiştirirsem daha güzel olacak gibi. Sıvı soğutmada tercih ettiğim MF 120 Halo'nun 140 mm olanlarıyla değişim düşünüyorum.
Bu sistemle DDR5 olgunlaşana kadar devam eder, uygun gördüğüm bir zaman sistemi baştan toplarım. Ancak her ne kadar daha işlevsel olsa da büyük kasa kendini sorgulatıyor. İleride mini-ITX veya micro-ATX yönünde tercihte bulunabilirim. Bütün bunları da zaman gösterecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap