@orcun ya aklıma gelmişken sorayım, son 3-4 senedir İstanbul'u bırakıp İzmir'e yerleşen arkadaşlarımın hepsi lanet etmiş durumda, trafik desen aynı, gürültü aynı, insanlar desen aynı diye şikayet ediyorlar. 10-12 sene önceki rüya şehir İzmir olayı kalmadı galiba.

Benimde teyzem oralarda bir yerde, gel sana iş ayarlarız bak burada rahat edersin falan dediler. Kiralara falanda baktım öyle bir avantajı yok gibi sanki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Ya izmire feci bir göç vardı. Son 5 senedir kafadan çok aşırı şekilde arttı. İstanbulu ankarası işte çevre illerden vs yani ben bazen trafikte yemin ediyorum sana 35 plakalı araç BULAMIYORUM. 06 34 işte 45 07 09 böyle garip garip şehirlerin araçları plakaları var. Heryer betonarme oldu yeşillik çok az var. Konak alsancak işte karşıyaka falan yaşanacak gibi değil. İzbanı otobüsleri metrosu tamamen bir KEŞMEKEŞ. Biz dededen izmirliyiz hatta egeliyiz diyeyim daha doğru olur anne tarafı da baba tarafıda egeli yani ben hayatım boyunca bu kadar kötü bir izmiri son 5 senedir görmedim yaşamadım. Buca işte kadifekale garip garip yerler var belirli bir kişilerin kontrolünde mafya gibi takılıyorlar. Garip garip tipler var. Afganlı mıdır ? suriyeli mi iranlı mı dersen avmlerde bile varlar. Konak alsancak bitmiş mesela tek başına erkek adamsın git gez desem gezemezsin mesela rahat dolaşamasın başına üşüşürler. Kiralar aşırı yüksek. Ben bornovadayım mesela evka 4 atatürk mahallesi tarafları var bildiğin dağ buralar. Hiçbir bokta yok yani dağ sadece kiralar 1200 1400 160 böyle gidiyor. Hele evka 4 de bu belediye evlerinin aşağıları var oralarda 2 bin tl üstü atm yok bakkal yok it yürümez kervan geçmez yerleri var kiralar böyle ABSÜRD. Heryer yokuş kıyamet yazın anasını bilmemnesi gibi sıcak şehirden merkezden dahada sıcak ama kirası şehirdeki merkezdeki ile AYNI. Karşıyaka bostanlı tarafları da var aynı yani hiçbir farkı yok.

  • Doğuş @dogus

   Herkesin kafasına işlenen o egeye göçmelisiniz olayı, güzelim şehirleri yaşanmaz hale getiriyor.

  • Orcun @orcun

   @dogus Altyapı full sorun haline geldi bu yüzden. Yani izmiri komple yıkıp yapsan gene olmayacak. Yollar var varda yetmiyor bu şehir 2.5 milyona anca yetiyordu hop 4 küsür mü 5 milyon mu öyleydi en son ? yetmiyor mesela bu kaymakamlıkların önü hep kalabalık. Dersin ki ne var yani burada ? suriyelisi bilmemnesi göçmeni gelmiş nufus müdürlüğüne vs izin mi alıyor oturum için kayıt mı yapıyor nedir ? polisli silahlı güvenlikler bekliyor ya o derece ben hayatımda böyle kalabalık görmedim. Şansım olsa izmirden gideceğim sana o derece diyeyim.

  • Orcun @orcun

   @yasinc Aga bir gelsin görsün ya 1 hafta dayanamaz. Gelsin 1 hafta kalsın küfür eder geri gider. 😀 Parasıyla bile çekilmez.

  • YasinC @yasinc

   @orcun Ben 2019 yazıydı gittim İzmir'e trafik gerçekten rezil halde toplu taşıma bulmaca kıvamında. Ben Ankara da yollar köstebek yuvası diye kızıyordum. İzmir'i görünce eleştrinin dozunu azalttım 😀 Ancak kim ne derse desin Alsancak, Konak, Çeşme İltur kısmı falan gerçekten Ankara ya göre bambaşka.

  • Birkan @birkan-akar

   09 Aydın yaw komşu sayılırız 🙂 akraba eş dost var mecbur gidiyoruz.

 • Omer @omerf97

  Butun buyuksehirlerde belli yerler vardir. Istanbulda esenyurtla nisantasi bir degil ayni sey izmir icinde gecerli. Onemli olan sehir degil sehrin icindeki ilcesi.

  • Doğuş @dogus

   Kesinlikle katılıyorum ama istanbul merkezden kaçıp izmir merkeze giden insan için gereksiz bir göç gibi.

  • Omer @omerf97

   @dogus tamamen ekonomik sebepler olmali yoksa konfor acisindan bir sey degisecegini sanmiyorum. Izmirliler cok sever genelde izmiri guzellemeyi yok iste medeniyetmis turkiyenin en modern sehriymis falan filan. Bir yere gidip cuzdani kontrol etmeden oturamiyorsun acaba caldilar mi diye. He bu yorumlari internette gordugum haberlere gore yapiyorum sadece 2 kere gittim izmire hic bir farki yoktu istanbuldan hatta istanbul daha iyi bile diyebilirim semtine gore. Bok kokusu gercek (3 sene once kendim tecrube etmistim). Internetten gordugume gore kordonunuda cingeneler hirsizlar gaspcilar sarmis ee ne kaldi geriye.

  • Doğuş @dogus

   @omerf97 istanbula tekrar geri dönen arkadaşlarım eskisinden çok seviyor istanbulu =) izmir baya yontmuş onları 😀

  • Omer @omerf97

   @dogus dedigim gibi sehir degil icinde kaldigin yer onemli paran olduktan sonra diyarbakirda bile istanbuldan daha iyi yasayabilirsin

 • BraVe @brave

  Hep İstanbul'u bırakıp İzmir'e yerleşenler yüzünden. Geri gitsinler İstanbul'a. 🙂

  • Doğuş @dogus

   benim 4 arkadaşım izmire gitti 2si istanbula döndü, taşı toprağı altınmış diye 2si fethiye tarafına kaçtı hatta biri olimposta bohem, sadece ve keyifli bir hayat sürüyordu en son.

  • Orcun @orcun

   Trafiğin de içine ettiler. Ben ara sokaklardan dolaşıyorum mecbur. Maps göstermiyor mesela bende aralardan kıvrılıp kıvrılıp kaçıyorum. Bunlarda boyna arabada oturuyorlar. Alışmışlar istanbulda oturmaya açıyorlar kendi kıraş oynuyorlar. 😀 Görsen kafayı yersin. Bakıyorum plakası 06 ha diyorum hanzo kesin. 😀 Harbiden hanzo gibi kullanıyor. Bakıyorum 34 plaka garip garip kullanıyor sağlı sollu işgal etmeye çalışıyor düz yolda gidemiyor vs. 35'den daha çok izmirde başka plakalar var. Sen gelip gidiyorsundur al birtane kamera video çek sonra izle yani şaşırırsın. 😀

  • BraVe @brave

   @orcun Ben de yıllardır arada giderim İzmir'e. Göztepe sahilde evim var. Ben de her gittiğimde hissediyorum değişimi.

  • BraVe @brave

   @orcun Bu arada 06 plakalılara hanzo demen...

  • Orcun @orcun

   @brave Ya çünkü ne kadar trafikte abidik kubidik kuralsız hareket yapanı görsem plaka hep 06. Sol şeritten 50 ile giden mi dersin ? kendi yolu hakkı olmadığı halde anında basıp yolu tıkayan mı dersin ? kırmızıda geçen mi dersin ? ambulans geçiyor sola sağa kaçıyoruz yol açılıyor arkasında hep 06 var. D300 diye geçen ankara caddesi yani oralardan hep geçiyorum. İlerden bucaya bağlanıyorum yeni yoldan hemen babanneme geçiyorum ama istisnasız ya birtane de 06 plakalı olupta insan gibi kurallara uyanı ve aracını süreni görmedim.

  • BraVe @brave

   @orcun Ben de onlara kızıyorum. Ankara'da solda yavaş gideni atarım sağa. Kırmızıda geçenin affı yok. Ama ambulans arkasına ben de takılırım. 😀

  • Orcun @orcun

   @brave Araba ufak, para olsa birtane eski gırtlak dolu heryeri çelik şeyli tahoe veya blazer alıp böyle dokunduracaksın. Azcık böyle çok değil yani bir kıçından vuracan. 😀 50 ile soldan gidiyor mesela yol boş vs girecen gıçının dibine sellektör yapacan tam o arka camdan hayvan gibi içeriye yansır gene kaçılmıyorsa kıçtan hafif dokunduracan. Öyle başa böyle tarak. Ambulans ardı zaten kuyruk zaten. 😀 ambulansın kıçından kıçından kaçan passatlar dolu var. 😀

  • BraVe @brave

   @orcun Ambulansın arkasından giden Passat ben olabilirim. 😀

  • Orcun @orcun

   @brave Zaten ya siyah ya da lacivert passat oluyor. İçi de böyle sarı açık kahverengi tonlarda oluyor. Plaka da 06 😀

 • august @august

  İzmir maalesef uzun zamandır böyle, sol gerici belediye sağ olsun bir sürü problem var ancak sadece tiyatro gösterisi gibi sanatsal etkinlik düzenliyor. İzmir kendini Avrupalı şehri sanan kekolar ve kezbanlardan oluşuyor ama elbette çakma bir Avrupa.

  Tek iyi yanı daha kafa dengi insan sayısı diğer yerlere göre daha fazla bence, Batı şehri olmasından kaynaklı bu da.

 • TheHorseman @thehorseman

  İstanbul'daki herkes İstanbul çok kötü diye İzmir'e giderse ne olması bekleniyor ki. Gittikleri yerlerin öyle kalmasını değil geldikleri yere benzemesini istiyorlar. Ama sorun iyi yönlerinin değil kötü yönlerinin benzemesi oluyor. Aynı durum mülteciler için de geçerli. Araplar şeriatçılardan Avrupa'ya kaçıp oraya da şeriat gelsin istiyorlar. İnsanın olduğu her yer bok gibidir.

 • UnicornKnight @unicornknight

  2003-2005 arası askerliğimi Konak Pier'in Pasaport İskelesi'ne bakan tarafındaki şimdi orada olmayan Emir Çakabey Askeri Limanı'nda yaptım. (15 ay) ve özellikle son 8-9 ayımda gündüzleri neredeyse her gün ama sivil kurye görevi yazdırıp 2-3 saatlik işlerimi hallettikten sonra kışın akşam 6, yazın akşam 8'e kadar lumbarağzı'ndan içeri adım atmayarak ama üniforma ile araç komutanı çıkıp (omuzda çift kazık eheh) bicümle tatil köyü tadındaki askeri tesiste dışarıda vakit geçirdim. İzmir tüm bu süre zarfında benim için cidden çok iyi anıları haiz bir rüya şehri haline gelmişti.

  gel gelelim geçen yaz motorla güney ege'ye indiğim tatilin dönüşünde birkaç saat için uğradığımda gerek motosikletler için İstanbul'dan bile daha tehlikeli olan trafiği, gerekse de daha öncesinde Kordon dolaylarında hiç o raddede var olmayan İstanbulvari kalabalığı (ve o kalabalığı oluşturan yeni öğeleri!) ile beni ciddi manada irrite etti. eskiden oturup bira patates yaptığım mekanların arap istilası altında oluşları ve fiyatların da buna göre şekillenmiş oluşu da hepten can sıkıcıydı.

  uzak ilçeleri ne durumdadır bilmiyorum, fakat şehir merkezini oluşturanların bir cazibesi kalmamış.

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Nerede çokluk, orada b*kluk. 🙂

 • cgdincer @cgdincer

  Şunu gerçeklik var eskisi gibi değil türkiye.

 • Elixir @elixir

  Şu tramvay yolu yapıldı yapılalı trafik keşmekeşe döndü, bir önceki belediye başkanının en büyük eksisidir bence. Yıllar önce İzmir belediye başkanı Osman Kibar sahile 6 şerit yol yaptığı için adamla dalga geçip 'Asfalt' lakabı takmışlar, bugün yoğun saatlerde o 6 şerit yol yetmiyor. 'Takunyalı' lakabı takılan eski bir belediye başkanı da sahil kenarından/denizden tüp yol ile Karşıyaka'ya bağlantı yapma projesini açıkladığında gülmüştük, adam haklımıymış acaba?

 • Altay @tonga

  https://www.youtube.com/watch?v=MGAZF82XGlM Geçen şöyle bir videoya denk gelmiştim, belki bi fikir verir.

 • muytek @muytek

  Paranız varsa ve Balçova'dan sonrasında gayet güzel yaşam imkanları var ama merkeze işiniz düşerse bir anda İzmir algınız değişir. Çünkü altyapı olarak şehir bitik durumda üstelik aşırı göç alıyor. Belediyelerin çoğu belediyecilik yapıyormuş gibi iş yapıyor. Haliniz vaktiniz yerindeyse gelinip yaşanabilir.

 • ARMv7 @armv7

  Tam da İzmir'e doğru yol çıkarken içim açıldı 😂

 • lterlemez :) @lterlemez

  İstanbulluyum ve İzmir'in göbeğinde 1 sene askerlik yaptım. Aralarında hiçbir fark yok, özellikle trafik konusunda. İstanbul'un tek avantajı doğrusal bir yayılıştan dolayı biraz daha iyi, İzmir'de ise iki tane akan ana yol var ikisi de şehrin sınırlarının tamamını dolaşıyor (birisi doğal sınır olan sahil, diğeri ise çevre yolu). Araç ve trafik yoğunluğu İstanbul'dan farklı değil ama İstanbul'a göre biraz daha düzenli, sürücülerin aklı biraz daha başında.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Marmara’da İstanbul çevresi illeri tercih etmek daha iyi.