Ford Otosan İngilizce mülakattan olumsuz cevap aldım ve çok üzüldüm. Konuştum aslında fakat akıcı değilim demek ki akıcı arıyorlar diye düşünüyorum. Acaba geliştirmeme yardımcı olacak fikirleriniz var mıdır? Malum gidip yerinde pratik yapamıyoruz fakat internet gibi de bir nimet elimizin altında. Akıl alayım dedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Makineci @makineci

  mülakat nasıl? benim bayram sonuna kadar sürem var, 35 dakika diyor 🙂

  listening, speaking, writing var mı?
  Kamera sürekli açık mi?

  • Makineci @makineci

   Bu arada ben TUSAŞ ın ingilizce mülakatında geçtim ama lider beğenmedi beni :))

   O yüzden pek ingilizce kasmıyordum, belki Ford daha zordur.

  • YasinC @yasinc

   @makineci Tusaş da çalışanların zaten çoğu ingilizce bilmiyor ki. Ben biliyorum diyen benim gibi tarzanca seviyesinde

  • Makineci @makineci

   @yasinc IELTS 6.5, TOEFL 79+ istemeyi biliyorlar ama 😄😄

  • YasinC @yasinc

   @makineci Ya linç yedirteceksin burada bana 😀

  • Yılmaz @yilmazarslan

   @makineci Aaahh ah benim de 31 Temmuz’a kadar vaktim vardı da bilsem keşke acele etmezdim arkadaşımla vs her gün pratik yapardım aslında çok bariz sorular ama ilk mülakatım olduğu için akıl edemedim ve biraz hazırlıksız kaldım öyle aklıma diyecek çok şey gelmedi vs.

   Randevu zamanı gsm operatör üzerinden bildiğiniz aranıyorsunuz sesli olarak konuşuyorsunuz. Kendinizden bahsedin, işte ne bileyim neler yaptın okuduğun kitap, film, sonra film söyledin mesela işte film neyi anlatıyor vs genel sohbet havası ve sürekli muhabbet açıp farklı alanlarda seni konuşturmaya çalışıyor. Dolayısıyla listening ve speaking beraber olmuş oluyor fakat sınav gibi değil demin anlattığım gibi. Writing yok. Arayanlar da zaten Ford’dan değil İngilizce kursundan hocalar anladığım kadarıyla.

  • Yılmaz @yilmazarslan

   @makineci Tusaş’a nasıl başvurdun tam olarak ne zaman başvurdun? Hocamdan bana bir mail gelmişti ve bu maile CV iletmem başvuru sürecinin başlayacağını söylüyordu. Fakat cevap yok 2 ay olmuştur heralde.

   Bir de lider beni beğenmedi dediğin nasıl bir şey oldu neler soruldu? Türkçe miydi?

  • Makineci @makineci

   @yilmazarslan LinkedIn den başvurmuştum. Yaklaşık 1 ay sonra döndüler.

   Benim bitirme tezim ANSYS ve turbojet motorlarla alakalıydı, birde ortalamamı sordular.
   Ön mülakatı geçip liderle Skype ta görüştük, ilk mülakatım olduğu için biraz heyecan yaptım, birazda sorulara şöyle olabilir, böyle olabilir dediğim için özgüvensiz hissettirdim sanırım..

   Bendeki bağlantı gsm değilde site üzerinden giriliyor gibi anlamadım? 35 dakika mı yazıyordu sizde de? Sanki 7/24 girilebilecek gibi duruyor..

  • Yılmaz @yilmazarslan

   @makineci yok evet bende de 35 dk yazıyor aynı önceki envanter gibi, linke basabilirsin sorun yok bir randevu sistemi çıkıyor sen gün saat seçiyorsun, sonra tamamdır sana o gün ve saatte ulaşılacak diye yazı çıkıyor ve sen de siteyi kapatıyorsun işin bitti. Ben de ulan diyorum link falan sonradan gelecek heralde sms olarak veya maile. Meğersem mailde gereksiz bölümüne düşmüş mailleri. Orada yazıyor telefondan aranacağın. Wall Street English diye bir yerle anlaşmışlar sanırım en azından ben oradan arandım. @wse diye bir yerden mail geliyor sizi arayacağız diye.

  • Makineci @makineci

   @yilmazarslan ohoo TUSAŞta aynı sınava girmek için 100 lira verdim 😝

   o sınavı itelesek olmaz mı ki? 😄😄
   Birde zoomdan görüntülü girmiştim onlarda, sonra gramer sınavı yapıldı vs.

  • Yılmaz @yilmazarslan

   @makineci vay bee bize cevap bile verilmedi 🤷🏼‍♂️ Bakalım iyi bir iş bulabilecek miyiz mezun olduk bekliyoruz öyle mezun stresi başkaymış harbiden 😂

  • Makineci @makineci

   @yilmazarslan bizim arkadaşların 3+ ortalaması var, onlarda diyor sana nasıl döndüler diye 😄😄

   Kısmet bazı işler. Ama değerlendiremedim o kötü oldu.

  • Yılmaz @yilmazarslan

   @makineci ben de aynı şekilde Ford’u değerlendiremedim, acele etme randevu için ve kendince dediğim gibi farklı alanlardan istersen alıştırma yap ne gibi şeyler sorabilir şöyle cevap veririm vs gibi hatta sen hayatında bir şeyler anlat ki o detayını soruyor bu sefer, sohbeti sen kendi istediğin gibi de yönlendirmiş olursun daha rahat edersin, keşke ben de bunları yapsaydım şimdi iş görüşmesi tarihi almıştım belki de ☹️😂

  • Makineci @makineci

   @yilmazarslan kısmet hocam, bende TUSAŞ a üzülmüştüm, rüya gibi 2 hafta kendime gelemedim Ford açıldı sonra.

   Allah bir kapıyı kaparsa başka birini açıyor, kısmetimizden ötesi yok 🙂

   Birde Ford dan pek ümitli değilim, bir kız girmiş bizim okuldan anca ağzı laf yapıyor.. Hocalara bile ben bir şey bilmiyorum bana sormayın diyen kızı torpille almadılarda nasıl aldılar? Torpil olmayınca çokta şey yapmıyorum.

  • Yılmaz @yilmazarslan

   @makineci demek ki İngilizce akıcı 😂😂 evet bakalım seninle torpilsiz nereye girebileceğiz.

  • Makineci @makineci

   @yilmazarslan Kardeşler Tornaa 😄😄

 • eskod @eskodd

  Emel caba hocam var bildiğim

 • kei @kei

  Bence referans eksiğinden oluyor o meseleler. Bence c1 üstü ingilizce var, zamanında jti'ye başvurmuştum ben başka firma bulup sitajı bitirdikten sonra kabul edilmediniz diye cevap vermişlerdi 🙂

 • ersoy @ersoy

  Cambly, bir arkadaş kullandı bayağı iyi sonuç aldı

 • onurkuru @onurkuru

  Cambly ve turevleri baya ise yarıyor

 • Yılmaz @yilmazarslan

  Yani önceki 2-3 aşamayı geçtim ve daha yeni link bağlantısı yollandı. Sonuncusunda İngilizce muhabbet edildi arandım da ve ertesi gün ilginiz için teşekkür ederiz diye mail geldi. Dolayısıyla evet İngilizce yetersiz ama daha doğrusu benim pratiğim az ve 2 senedir neredeyse hiç konuşmuyor pandemiden sonra yani pratik yapsam İngilizcede büyük problem yok da işte.

 • Yılmaz @yilmazarslan

  Evet Cambly düşündüm ben de fakat gerçekten pahalı, bakalım arkadaşla beraber konuşup belki pratik yapmaya çalışabilirim. Arçelik vs başvurucam daha sonuçta bari onlarda elenmeyelim şu İngilizceden..

 • Ömer Suver @omer-suver

  Merhaba, İngilizce sözlü mülakata girdiğinizi yazmışsınız, hangi soruların sorulduğunu hatırlıyorsanız yazabilir misiniz acaba ?

 • Yılmaz @yilmazarslan

  @omer-suver muhabbet halinde dediğim gibi, herkeste değişebilir muhabbetin akışına göre ama genel olarak ne yaptığın, kim olduğundan bahset, hayallerin hobilerin sevdiğin film kitaplar ve onların ne anlattıkları ayrıntıları vs gibi tamamen günlük hayatta birisiyle tanışsan ayaküstü edebileceğin sohbetler. Tamamen günlük hayattan, niş konulardan uzak seni konuşturmaya çalışıyor genel muhabbetler ile ve akıcılığa ve kendini ifade yeteneğine bakıyor.