Sıradan bir son kullanıcı olarak, kısa süreli Ubuntu deneymimin (Win10 ile dual boot kullandım) sonuçları:

- Grub, bilgisayarı yeniden başlattığım zaman ara sıra çöküp tekrar onarım gerektiriyordu. Düzeltmekten yoruldum ve önceliği Windows'a vererek Ubuntu'yu askıya aldım.
- AMD ekran kartım olmasına (6900 XT) ve anladığım kadarıyla direkt resmi sürücü desteği olmasına rağmen, çift monitörün çalışması ve 144hz alabilmek için AMD'nin web sitesinden manuel olarak sürücü kurmam gerekti. Bunun öncesinde, 120hz destekliyordu ve 2. monitör hiç açılmıyordu.
-Sistemi kulanırken abuk subuk sistem hataları oluşup, rapor mesajları geldi. Mağazasından indirdiğim uygulamalar bazen hata verip yüklenmiyordu, silip tekrar yüklemem falan gerekiyordu.
-Bunlar dışında da minik problemler oldu ama kısa bir araştırma ile terminalden çözebildim.

Sonuç itibariyle Ubuntu, canı sıkıldıkça bana sorun çıkartıp onun çözümüyle uğraştırdı. Maalesef herhangi bir sıradan kullanıcı için gereksiz uğraştırıcı, tek başına ilk başta belirttiğim sorun bile yeterli bunun için. 1 sene önce de kullanmayı denemiştim ben bunu ve o Grub hatası yine vardı, sistemi komple değiştirdim yine aynı hata duruyor. Sürekli Grub'u mu onaracağım ben ya?

Farklı Distroları araştırıyorum şimdi. Ubuntu en çok kullanılan ve doğal olarak en çok da çözüme sahip olan işletim sistemidir diye düşündüm ama hayal kırıklığı oldu. Görselliği, arayüzü vs. fena değildi aslında iş görecek düzeydeydi ama hatalar bezdirdi beni.

Çok bir özellik veya görsellik aramıyorum, Windows gibi, PC'ye girdiğimde genel işlerimi halledebileceğim, sürekli bana sorun çıkartmayacak bir Distro var mı? Eğer hepsi Ubuntu gibi sorun çıkartıyorsa sık şekilde, hiç devam etmemek daha mantıklı benim için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap