S10 5G ve Amazfit GTR 2E bir aylık kullanıcı deneyimi.

S10'dan başlayayım ilk önce. Şuan ana telefonum değil ama androidi tekrardan öğrenmek için en çok zaman geçirdiğim cihazım, android çok değişmiş çok daha güzel hale gelmiş özellikle sanal tuşları gizlemek gibi güzel özellikler eklenmiş.

S10'un ilk etkilendiğim özelliği ekranı ve hoparlörü oldu. İkisi de mükemmel amoledin ne kadar güzel olduğunu tekrar hatırladım. Özellikle şu videoyu izledikten sonra çok daha beğendim.(https://youtu.be/GOE7S_usVXc) Hoparlörü 6S'den sonra çok güçlü geldi bana, stereo olması benim açımdan ek bir şey fark ettirmedi ne yalan söyleyeyim.

Ekran içi parmak izi okuyucu ve yüz tanıma ikisini birlikte kullanıyorum ama yüz tanıma çok hızlı çalışıyor, yan ters düz, gece karanlıkta(anlık parlaklığı arttırıyor biraz) her açıda çalışıyor ayrıca resimle açılmıyor denedim 😀

Andoridin sunduğu özgürlüğü gerçekten çok özlemişim, ikonları, widgetleri istediğim gibi düzenleme, widget hatalıysa sistem güncellemesi beklemeden mağazadan çeşit çeşit widget indirip denemek bunlar çok güzelmiş tekrar tekrar hatırladım.
Ayrıca telefonu taşınabilir depolama birimi olarak kullanmak ne demekmiş unutmuştum hatırlamak güzel oldu, tek kabloyla telefonun tamamına ulaşmak veya kablosuz(Dex ve Telefonunuz uygulaması) ile telefona erişmek güzelmiş.

Ayrıca klavye olarak Swiftkey kullanıyorum, androidi bırakmadan öncede aynı uygulamayı kullanıyordum kelime tahminleri bakımından ne Samsung'un dahili klavyesi nede Apple klavyesi kesinlikle yanına yaklaşamaz. Sohbetleri, siteleri tanıyor ve tahminleri daha da gelişmiş TS etiketlerine kadar hepsini çıkarıyor artık, benim için büyük kolaylık hızlandırıyor sohbetleri.

Windows'un Samsung ile anlaşması gayet iyi olmuş telefonunuz uygulaması çok işlevli hale gelmiş. Appleda Mac ile iPhone arasında ki işlevsellik nasıldır bilmem ama videolardan gördüğüm kadarıyla tamamı Windows tarafında da var. Bilgisayardan kopya da duran linki telefonum bağlıysa telefonun klavyede çıkıyor,edge tarayıcıyla daha da senkron çalışıyordur ama her iki tarafta da kullanmıyorum.Arama telefona bilgisayardan kontrol etmek gibi özellikleri de aktif.
Kablosuz şarj ve AOD çok güzel özellikler ama AOD yerine bildirim ledini tercih ederim, renklerine göre onları anlaması daha kolaydı.

Kamerasından falan ahım şahım bahsetmem pek doğru değil fark etmem için o zamana göre rakip olması lazım 6S var bende ona göre ileride diyebileceğim o kadar.
Ayrıca mobil de çok oyun oynayan biri değilim tam geçişimi yaptığımda en fazla Real Racing 3 yüklerim o kadar.

Olumsuz olarak ise 6S'ten sonra gerçekten büyük geldi tek elle kullanması zor ama şükür ki tek el modu Apple daki gibi saçma çalışmıyor, istediğim gibi ayarlanıyor.
Cihaz cam olduğu için kaygan gerçekten kayıyor eğimli yüzeylerden(kanepe başı gibi).Birde cihaz global pazara göre ayarlanmadığı için Türkçe dili tam değil, ayarlar İngilizce, hava durumu Korece gibi örnekler var, saçma olmuş o açıdan. Birde pili çabuk bitiyor bunu bekliyordum ama bana sanki bir tık tüketim fazla gibi geldi, greenify ile ayar çekerim ben tam geçiş yapınca şu anlık bana rahatsızlık veren durumlar bunlar.

Genel olarak telefondan çok memnunum 6S'ten sonra seviye atladım ama bütçem olsa bir adet güncel iPhone alırdım çünkü İOS git gide gide kötüleşiyor durumunu yakından takip etmek için tutardım kenarda.

Saate gelirsek tasarımı gayet güzel ben acaba bileğimde kalın mı olur diye düşünüyordum ama olmadı bende gayet şık duruyor.
Geceleri hariç( denedim gece rahatsız ediyor uyurken uyuyamıyorum) bütün gün kolumda aktif olarak kullanıyorum. Plastik kayışı benim bileğimi terletiyor. İlk geldiğinde kol hareketlerine göre ekran açılma hassa durumdaydı onu normale düşürdüm kafam kaşınıyor sürekli açılıyordu ama bunun yanında özellikle sürüşlerde saate bakma hareketini yaptığımda anlamadığı çok olmaya başladı bu ara.

Bisiklet sürüşlerimde bu iki özelliği işimi kolaylaştırdı, müzik değiştirmek ve GPS. GPS'i çok sık kullanıyorum ama GPS çok hızlı pil tüketiyor günlük olarak en az bir iki saat arası çalışıyor böyle kullanımımda en fazla sekiz on gün verir gibi, pilini tam bitirmedim daha hep şarja taktım yarım kalmamak amacıyla.
Arayüz seçenekleri bir hayli fazla bende çok oynuyorum canım sıkıldıkça değiştiriyorum ekranı amoled olduğu içinde güzel gözüküyor.
Saat hakkında diyeceklerim şu anlık bunlar, hakim olduğum bir alan değil bende karıştırdıkça öğreniyorum.

İki cihaz hakkında amatörce görüşlerim şimdilik bunlar, bir sorunuz olursa yanıtlamaktan çekinmem, kusurum olduysa affedin. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap