#TeknoYardım
Raspberry pi VPN server kurmak istiyorum. Evde hep fişe takılı olacak, yurt dışından buna bağlanıp Türkiye'deki evimden bağlanıyormuş gibi görünmek istiyorum.
Öncelikle bu mümkün mü? Mümkünse hangi modeli almalıyım? Eski modeller yeterli olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kurtcuk @kurtcuk

  OpenVPN gateway diye arayın ilgili yazılımın döküman sayfasında

 • Batuhan @achfighter

  Mümkün. Yalnız dışarıdan evdeki cihaza bağlanmak için operatörün cgn yapmaması lazım. Cgn içindeyseniz operatörden statik ip hizmeti kiralamalısınız. 1gb ramli bir pi bile vpn sunucu için fazla fazla yeterli olur.

  Openvpn'in kurulumu basit, onu kullanabilirsiniz.

 • Outrun @outrun

  Teşekkürler cevaplarınız için. Şunu fark ettim, Türkiye'de alabildiğimiz upload hızı çok kötü olduğu için böyle VPN kurarsak anca o upload hızında internet kullanmış oluyoruz. O sebeple vazgeçeceğim sanırım.

  • Deniz Fidan @deniz-fidan

   Evet aynen öyle olur. Eğer yine de isterseniz outline diye açıkkaynak kodlu bir şey va rincelemenizi tavsiye ederim TS de de geçmişti konusu. Ben uzun zaman kullandım baya başarılı ama işte en fazla upload hızınız kadar kullanırsınız. Ayrıca çok büyük ihtimal zaten CGNe dahil etmişlerdir sizi onun içinde statik ipye para verene kadar düzgün bir vpn kiralamak ya da bir hosting firmasından kendi sanal sunucunuzu açıp vpn kurmak çok daha mantıklı olacaktır.

   Hem azure gibi sistemlerde kullandığın kadar öde olduğu için kulanmadığınız zaman sunucuyu kapatır böylece fiyatlandırılmamış olursunuz ama malesef azure TR de henüz yok en yakın yunanistana kadar gelmişti sanırım.

  • Outrun @outrun

   @deniz-fidan Evet ipek hosting'den VDS kiralarım belki. Hız sorunu da olmaz o zaman.