Çin benzer şeyleri bize de yapıyor/yapacak gibi gözüküyor.

China's Rush Into Africa, Explained.

Thanks ExpressVPN for sponsoring today’s video. Go to https://expressvpn.com/johnnyharris and find out how you can get 3 months free.I launched a Patreon. If...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • rsezer @rsezer

  Bu işlere 200 yıl geç kaldığı için Avrupaya göre daha az vahşi bir emperyalizm uyguluyor, şu an dünyada birden fazla emperyalist grup olduğu için, sömürülecek ülkelerin seçme şansı var 🙂
  5-6 yıl önce Uganda'ya gitmiştik iş için, Çin'in o kadar çok iş bağlantısı vardı ki, Çinli iş adamları kendilerini evinde hissetsin diye Çin otelleri vardı, biz de o otellerin birinde kalmıştık.
  Her emperyalist gibi hayır duası almaya gitmiyor, bu durumlarda yerel yöneticilerin iyisi kötüsü ayrımı başlıyor, kendi menfaatini düşünen yöneticilerin olduğu ülkeleri daha hızlı ve sert sömürüyorlar.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   Bütün insanlar ölse de kurtulsak. Açgözlülüğün önüne başka ne geçer?

  • rsezer @rsezer

   @hamitozlu Varoluşun / yaşamın özünde bu " iyilik - kötülük " dengesi var, bütün dinlerde / kültürlerde / coğrafyalarda birbirinden habersiz olsalar da benzer bir anlayış oluşmuş. İnsanlar yaşamlarında farkı hissedip yaşıyorlar, 0 kötü 100 iyi olsun ve siz devamlı 100 ü yaşayın, sürdüremezsiniz. İnsanın fıtratı buna uygun değil.
   Aynı şey değil ama "Dark City" filminde de buna benzer bir durum anlatılıyordu. İnsanı / insanlığı anlamaya çalışıyordu kuru / siyah giyimli dış dünyadan tipler.