#OtoSeyir Memlekete gidiyordum yolda kaldım. Araba arıza lambası yaktı. Kenara çektim durdum. Yağı da suyu da var, tekrar baktım. Çalışmasında filan bi sorun yok gibi. Ne yapsam ki. Ankara çevre yolunda kaldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Kesb-i @kesb-i

  Hararet göstergesi yok. 10 dakika kadar bekledim çalıştırdım yine sönmedi. Tekrar bekliyorum belki hararet yapmıştır diye. 2 hafta kadar önce devirdaim pompası değişmişti, o mu bozuldu dedim ama soğuyunca sönmesi lazımdı. Böyle bir tamirciye kadar gitsem mi?

 • turker @turker

  araç lpgli ise, yağ, su , hareret ile ilgili sıkıntı yoksa, genelde oksijen sensörü yüzünden oluyor bu. ya bozuluyor, ya lpg ayarı düzgün olmuyor, ya iklim değişikliği yüzünden lpg ayarı kaçıyor vs.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Lpg li araçlar çeşitli sebepler ile arıza lambası yakabiliyor.
  Eğer hararet sorununuz yoksa yola dikkatli bir şekilde devam etmeyi deneyebilirsiniz, bir süre benzinli olarak da seyir etmeyi deneme şansınız varsa belki lamba sönebilir doğru hava yakıt karışımı nedeniyle bir sorun varsa.
  Hararet için çalışırken bir noktada fan açması gerekiyor genellikle böyle duraklamalar esnasında, onu kontrol etmeniz gerekiyor, sigorta kutusundan fan sigortasının yanıp yanmadığına da bir bakıverin bence.

 • Burhan @epsilon

  Geçmiş olsun. Muhtemelen yakıt hava karışım farklılığından lamba yakmış olabilir. Motor ışığı hep yanar ama sıkıntı çıkarmaz. Yine de benzinle devam edip yakınlarda bi servise kazıklanmadan kontrol ettirmekte fayda var

 • bekir @bekirb

  Bobin yanmış olabilir tek piston düzgün çalışmaz oda ciddi bir probleme neden olmaz . Orijinal yada Delphi marka almalısın. Diğer marka bobinlerde sorun çözülmez.

 • Makineci @makineci

  Geçmiş olsun, aracınız t300 aveo 🙂

  fan çalışıyor mu?
  sorun termostat veya devirdaimde olabilir.
  antifriz ve safsu kullanıyorsunuzdur umarım..
  eğer esp vs yanıyorsa sorun bobinlerdedir.

  • Kesb-i @kesb-i

   Yeni aveo evet. Arabanın çalışmasında bi sorun yoktu. Ciddi bişey mi acaba diye çekindim açıkçası. 10 yıldır 2. defa yandı arıza lambası. İlki de daha 1 ay kadar önceydi. Çok su eksiltmeye başlamıştı. Meğer 3-4 yerde su kaçağı varmış. Hararetten yakmış suyu bitmişti. Kalorifer boru dirsekleri, lpg beynine giden hortum ve devir daim pompasından kaçak varmış. Pompa geçen değişti daha. Suyu ben şişe suyu koyuyorum genelde ama bu sefer özel servis koydu ne koydu bilmiyorum. Sadece sarı arıza lambası yandı, esp yanmadı. Çok şükür sorun nispeten basitmiş. Gaz alırken opette temizlik spreyi gibi bişey basıyıyorlardı iyi denk geldi onu bastırdım boş depoya. Gelene kadar bir daha yanmadı.

  • Makineci @makineci

   @kesb-i geçmiş olsun.
   Ben şunu farkettim, Facebook'taki grupta da sözü geçmişti. Gerçi o 1.3 dizeldi ama 120 bin civarı devirdaim sorunu yaşamıştı.
   Mesela wv araçlarında triger ile beraber devirdaim değişiyor(70bin km gibi),
   Bizde 1.4 cruze var onda da 60-70 bin civarı devirdaim sorunu yaşadık.

   Yani bilmiyorum kendi servis tablosunu görmeden bir şey demek zor ama triger zincirli olsa bile ilk işim devirdaim değiştirmek olurdu herhalde.

   YouTube da Tamirhane kanalında bu konu hakkında bolca içerik bulabilirsiniz.
   Kesinlikle antifriz ve safsu koyun aracınıza.. Sanayide ustalar ellerine ne geçerse onu koyuyor. Kırmızı antifriz olan 1.4 turbo araca yeşil koymaya kalktı adam 🤦🏻
   fan müşürü gibi şeylerde olabilir, bilemiyorum. Bilgisayara bağlayıp düzgünce bir kontrol etmek lazım.

  • Kesb-i @kesb-i

   @makineci Triger 10 yıl veya 100bin yazıyor kitapçığında. 74 binde su kaçırdığı için değişmiş oldu. Ömrü yaklaşık 70bin demekki. Triger kayışı ve gergi bilyasını da kurbandan sonra yağ bakımıyla beraber yaptıracağım. Hala orjinal fren balatası duruyor balatalar ve fren hidroliği de artık değişsin. Epey yüklü bir bakım masrafı olacak. Ama yenileme hayallerim çöp olduğu için artık iyi bakmak lazım.

 • Kesb-i @kesb-i

  Şuan bir tamirci buldum girdim bekliyorum. Yetkili servise gittim sıra çok dediler dolandım durdum. Başka bir tamirciye gittim cihzında modeli bulmadı 3. de anca baktırabildim.

 • Kesb-i @kesb-i

  Fakir karışım hatası vermiş sildiler şimdilik. Lpg ayarı veya pislik nenediyle olabilirmiş. Gidince yaptıracağım artık. 9a yetişirim inşallah. Teşekkürler herkese.

 • brcan @brcan

  Genel bir tavsiye olarak Elm327 arıza tespit cihazı bulundurun araçta.Bazı noktalarda bayağı işe yarıyor.En azından arızanın büyüklüğü ile ilgili fikir verebilir.Fiyatları 50 tl civarında genelde.İphone'da wifi'li olanı tavsiye ederim.

  • Kesb-i @kesb-i

   Ya var takılı da işte aksilikler üst üste gelirmiş derler ya. Mi 10t aldım geçen kronik handsfree sorunu çıktı servise yolladım. İdareten iphone se ilk nesil kullanıyorum şimdi. O da malum bağlanmıyor. Olmayacak zamanda olur zaten hep. Murphy kanunu muydu o işte 😀

 • Emre Yüce @emreyuce

  Ya bu motor uyarı ışığı bu sabah bende de yandı gittim, lamda sensörü dediler bilgisayardan sildirdik kullanmaya devam ediyoruz. Hararet göstergesi olan araba alın valla, bi ara fiesta vardı 2011 modellerde yoktu, o yüzden başıma bela almıştım 😂

  • Kesb-i @kesb-i

   Odb okuyucu var da işte yukarda anlattım aksilik olacak ya, android telefon yanımda yoktu bakamadım. Yoksa lazım olduğunda tam olarak kaç derece olduğunu uygulama ile görebiliyorum. Çok araçta böyle malesef.

  • Emre Yüce @emreyuce

   @kesb-i Hocam hararet için aslında çoğu araçta gösterge paneli varsa eğer yanı ufakta olsa bir yol bilgisayarı varsa bazı dokunuşlar ile açabiliyorsunuz. Fiestada ben, yarım kontak ve 3 kere trip sıfırlama tuşuna basınca falan bir menü açılıyordu oradan harareti takip edebiliyordun. En azından uzun yolculukta onu açıyordum.

  • Kesb-i @kesb-i

   @emreyuce En boşu bu. Malesef yol bilgisayarı da yok.