Bir süredir ipad kullanıyorum(8.nesil) 10 yıldır da telefon ve tablette android kullandım. Hiç de bahsedildiği gibi uygulamalar daha kararlı çalışmıyor. Özellikle zoom çok sıkıntılı. Pdf paylaştığımda kilitleniyor, sesim gitmiyor, katılımcıların konuşmalarını da duyamıyorum. Yine tradingview'da da bazı fonksiyonlar zamanla çalışmaz oluyor. Her iki uygulamayı da silip tekrardan yüklemek gerekiyor. Bir süre sonra yine aynı sorunlar ortaya çıkıyor. Kaç yıllık s7 edgede bu uygulamalar belki daha yavaş çalışıyor ancak böyle sorunlara hiç denk gelmemiştim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Azazil @azazil

  Pt.den öğrenci indirimiyle ıpad almayı düşünüyordum. Ancak tradingview le ilgili dediklerin kafamı karıştırdı şuan.

  Tableti borsa uygulamaları ve eğitim videoları için kullanacağım sadece. Eğer tradingview sıkıntılıysa boşuna sipariş geçmeyeyim.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @azazil tradingview'da 2 gündür sorun yaşıyorum. Grafiği açtığımda bir süre sonra parmak hareketlerini algılamaz oluyor. Aslında cihaz o fiyat segmentinde çok güçlü gerçekten. Ama uygulama bazında gariplikler var. 14.5 güncellemesinden sonra sıfırlamam mı gerekiyordu acaba

  • Azazil @azazil

   @ozturka Ben de bu tableti almayı düşünüyordum ancak güvenlik amaçlı apple a yönelmeye karar vermiştim. Kripto da android pek önermiyorlar şu sıra.

  • cglrozgn @cglrozgn

   @azazil @zatisahaneleri sizin için elimdeki 7.nesil ipad, ios 14.4.2'de tradingview denedim, herhangi bir sorun göremedim. Parmak hareketleri de sorunsuz, uygulama da sorunsuz

  • Azazil @azazil

   @zatisahaneleri Güncellemeler ile düzelecektir belki de?

  • Azazil @azazil

   @cglrozgn çok teşekkür ederim.
   iş yerinde oturdum sürekli inceleme videoları izliyorum.

   Elimde 2 seçenek var şuan için düşündüğüm
   Ipad 8.nesil 32gb (bunun yerine ara ara samsung tabletleri de incelediğim oluyor.) + Samsung m31s cep telefonu
   veya
   Iphone 11 128gb

   Bakalım hangisini seçeceğim.
   Telefon parasına hem telefon hem tablet alabiliyorken sanırım Iphone 11 128gb ı tercih etmeyeceğim.

  • cglrozgn @cglrozgn

   @azazil rica ederim. Uygulamalar ile ios güncellemeleri arasında uyumsuzluk olduğu için problem oluyor olabilir zaman zaman, ios güncellemesi sonrası uygulama da illaki güncellenerek düzelecektir. Ben yaklaşık 7 aydır 7.nesil ipad 32gb kullanıyorum, sorun yaşamadım açıkçası. M51 + ipad kombinasyonu kullanıyorum bende

  • Azazil @azazil

   @cglrozgn Sanırım bende m31s ile ipad kombinasyonunu seçeceğim. Bu bana hem androidin özgürlüğünü hem de apple'ın güvenliğini verecek. 🙂

  • Azazil @azazil

   @cglrozgn Size bir soru daha sorabilir miyim? Ipad ile ilgili kafama takılan diğer husus 32gb olması. 128gb olan bütçeme uygun değil. O yüzden ya 32gb Ipad tercih etmeliyim ya da bana çok daha uyguna dahili hafıza verip üzerine sd kartta taktıran android tabletlere yönelmek zorunda kalacağım.
   Tablet kullanım amacım dediğim gibi sadece borsa uygulamaları ve internetten video izlemek olacak. Herhangi bir oyun kurmayı düşünmüyorum. Toplasan yılda en fazla 10 adet fotoğraf çekerim. Ancak ekran görüntüsü bolca alabilirim. Sizce 32gb kullanım alanım için yeterli olacak mıdır?

  • cglrozgn @cglrozgn

   @azazil bahsettiğiniz senaryoya 32gb yeterde artar bile. bende oyunlar, ofis uygulamaları, not alma uygulamaları, ipadin default uygulamaları vs. toplam 69 uygulama var, bir çok pdf word dosyası var 22.2GB dolu hafızası, daha 10 gb yer var.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @azazil ben de 32 gb aldım. Benzer kullanım seneryosunda 10 gb falan boş alan var. Bunun içinde 2 GB civarı pdf dosyaları da dahil.

  • Azazil @azazil

   @cglrozgn Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Tahmini olarak kursam kursam max 20 uygulama filan kurarım ben galiba.

  • Azazil @azazil

   @zatisahaneleri O zaman 128gb için bir android tablet parası daha eklemeye gerek yok 🙂
   Tercihimi 32gb yönünde yapacağım. Teşekkür ederim.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @azazil bu arada madem almayı düşünüyorsunuz dikkatimi çeken bazı eksikliklerinden bahsedeyim. İncelemelerde zaten artı özellikleri anlatılıyor.

   -Beni en çok rahatsız eden şey ekranı. Ekranda yansıma önleyici var mı bilmiyorum ancak arkadan ışık geldiğinde çok fazla yansıma yapıyor. Daha önce bir incelemede duymuştum ama bu kadar olacağını tahmin etmememiştim.
   -ramin düşük olduğu hissediliyor. İşlemci güçlü olduğu için uygulamanın yeniden yüklenmesi pek zaman almadığından beni çok rahatsız etmiyor.
   -şarj olma hızı çok düşük. 20w adaptör ile geliyor ancak ben 20w ile şarj olduğunu sanmıyorum.
   -uygulama bazında bazı gariplikler mevcut. Bunun model bazında olduğunu sanmıyorum.
   -mouse ile kullanmaktan pek zevk alamadım. Mouse, parmak hareketlerini taklit ediyor anladığım kadarıyla. Bu da garip bir kullanım ortaya çıkarıyor.

  • Azazil @azazil

   @zatisahaneleri Ekran konusu gerçekte rahatsız ediciymiş. Mouse ile kullanmayı pek düşünmüyorum. Şarj konusunda ise umarım pişman etmez ya 🙂
   Çok fazla rame filan ihtiyacım yok aslında kullanım senaryom için

   Gerçekten bu kadar detaylı bir şekilde açıkladığınız ve yardımcı olduğunuz için tekrar tekrar teşekkür ederim.

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   @azazil rica ederim. Genelde incelemelerde olumlu yönlerinden bahsettikleri için eksilerini söyleyim dedim. Yoksa 2800 liraya aldığımı düşündüğümde çok memnunum. Bu arada eğer fotoğraf çekmiyorsanız M31s yerine m21 de alabilirsiniz. Kardeşimde M31s, eşimde m21 var. M31s’in kamerası biraz daha iyi bir de 6 GB rami var. Onun dışında estetik farkları var. M21 zaman zaman 2100 liranın altına düşebiliyor.

  • Azazil @azazil

   @zatisahaneleri evet dediğiniz gibi genel olarak iyi yönleri anlatıyorlar.
   m31s daha çok hoşuma gitti ya. 2800 civarı bi rakama geldiğinde sipariş geçmeyi düşünüyorum. Tablette oyun ve fotoğraf olmayacak olsa da telefonda bunlara biraz yer vereceğim için. O fazladan ram ve kamerayı istiyorum 😀

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @zatisahaneleri Ekrandaki sorun lamine olmamasından. Düz iPad serisinde nedense böyle bir şey yapıyor Apple. 300 dolar üstü fiyatı olup da ekranı lamine olmayan tablet kalmadı başka. Daha ucuz cihazlarda bile pek yok hatta.

 • Agab @agab

  Başka bir sorun var. Hiç başıma gelmedi. iPad OS güncellenirken bir sorun olmuş olabilir iTunes ile baştan kurmak en iyisi.

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Cihazda sorun oldugunu sanmam uygulama alakadır ki borsa bankacılık işlemlerinden ios ve ipad os nispeten daha güvenli görünüyor Androide göre.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Şşşşşş, Apple sorunlarundan bahsetmek tabudur.... Mühemmel çalışıyor, şimdiye kadar Android'den ne çekmişim demeniz gerekir. Sorun varsa da söylemeyin, güncelleme ile falan düzelirse de bahsedersiniz, sorun vardı ama düzeldi dersiniz. Sitede genel racon bu şekilde.

 • Azazil @azazil

  Öğrenci indirimi ile birlikte 2800TL ye pt.com dan sipariş geçtim. Umarım pişman olmam. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

  Tablet için uygun fiyatlı kırılmaz cam ve kılıf önerilerinize de açığım 🙂
  (orjinal ürünler çoook pahalııı)

  • zatisahaneleri @zatisahaneleri

   Hayırlı olsun güle güle kullanın. @azazil

   https://www.amazon.com.tr/dp/B081H2BP7M/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_C56H7SJ2MVJMJD3D18YJ?_encoding=UTF8&psc=1 ekran koruyucu olarak bunu beğendim ama bana gelen kırık çıktığı için iade etmek durumunda kaldım. Benim aldığımda satıcı Amazon’un kendisi idi.

   Bu kırık çıkınca hepsiburadadan case4u marka aldım. Sipariş geçmişimde tıkladığımda çıkmıyor nedense ondan bağlantı ekleyemiyorum. Amazon’dan aldığım çok daha kaliteli gerçek camdı. Bu biraz daha film gibi.

   https://www.amazon.com.tr/dp/B082Z213MH/ref=cm_sw_em_r_mt_dp_T2VFMQ2NXXXZHE90WRPN?_encoding=UTF8&psc=1 Bu kılıfı aldım. Kalmamış ama başka yerlerde de vardır herhalde. 60 liraya almıştım kapaklı olması sebebiyle o fiyata daha iyisini bulmak zor herhalde.

   Eğer sadece evde kullanacaksanız benim aldığım gibi kapaklı kılıf yerine sadece arka taraf için bir kılıf alabilirsiniz. Kapak bir süre sonra rahatsız ediyor. Yine hepsiburada’da case4u marka şeffaf bir kılıf dikkatimi çekmişti ama henüz almadım.

   Kalem düşünüyorsanız Çin’den ucuz bir şey aldım geldiğinde eklerim görüşlerimi.

   7.nesil aksesuarları uyuyor hatta 7.nesil diye daha ucuza satıldığını gördüm bazılarının.

  • Azazil @azazil

   @zatisahaneleri çok teşekkür ederim inceleyeceğim. Tablet ve aksesuarlar gelince tekrar buraya atarım. Kalem kullanmak isterdim ama 1k fiyat koymuşlar. Gerçekten o fiyat benim için imkansız 😀 çinden aldığınız çok uygunsa gelince beni etiketlersneiz sevinirim.

  • Julien @ducatze

   @azazil Merhaba 32lik versiyonundan memnun musunuz? Aşağı yukarı sizin gibi kullanacağım diyebilirim. Genelde not alma ve eğitim ağırlıklı olarak. Yeterli olur diye düşünüyorum ama kullanıcı deneyimi daha iyi olur gibi 🙂

  • Azazil @azazil

   @ducatze Valla çok memnunum ya 😀 Ben bu kadar rahat bir kullanım beklemiyordum. Belki ben abartıyorumdur kullandığım telefonun yavaşlamasından dolayı bilmiyorum. Ama sabah 8 de işyerinde kullanamya başlıyorum aktif olarak. Akşam 8 e kadar şarjım çok rahat yetiyor. İstediğim tüm uygulamaları kurdum. Üzerine bir kaç oyun dahi yükledim. 10GB kadar boş yer var şuan. İlerleen zamanlarda uygulamaların boyutları şişer alan azalır falan bilmiyorum. Ama benim kullanım senaryom için 32gb yeterli oldu. Maddi durumunuz sorun değilse 128 almakta fayda var tabi ki.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Hem 2018 iPad (gen6) hem de iPhone 11 kullancısıyım, Galeri uygulmasının kitlendiğine, arayüzün donduğuna defalarca şahit oldum. Namuzsuz çok güzel fotoğraf çekiyor ama stabilite, kullanım kolaylıkları gibi konularda küfür ettiriyor. S21 ya da Oppo, Xiaomi tarafında bir cihaza döneceğim sanırım telefonda. iPad kalır artık cihaz ölene kadar.