Kısa vade al-sat coin mi mantıklı yoksa uzun vade (en az 1 yıl) elde tutmalık coin mi mantıklı? Yani gözüme kestirdiğim uzun vade coinler var fakat hiçbiri bir BTC, ETH ya da BNB olmayacak gibi geliyor. 1 yıl bekleyip %100 kar bile alsan bu o kadar beklemeye değmez çünkü bugün günlük bu karları görüyoruz. Uzun vade altın-gümüş almak daha mantıklı geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Sorduğunuza göre iki işlem türünde de gözünüz var. Bir kısmı uzun vadeli, bir kısmı al-sat işlemlere ayrılabilir. Ama sıkı takip edebilecekseniz mantıklı al-sat, YTD.

 • merakli @merakli

  Bunu az önce bende düşündüm. ayı sezonuna girince alttan uzun vadelik coin almak mantıklı fakat şöyle bir şey de var ki, insanların 2017'de kripto paralara olan ilgisi ile bugün bir değil. Bu yüzden ayı sezonu olur mu, olursa eskisi gibi uzun sürer mi bilemiyorum. Belki de BTC'nin her dump yaptığı zamanlar ayı sezonudur?

 • merakli @merakli

  Kripto piyasasına giren insanların zaten amacı 10x 100x gibi kazançlar sağlamak. Böyle bir zamana girmişken bunları değerlendirmek lazım. Bunlara bilinçli giren insanlara hakaret eden twitter hesaplarını anlamıyorum.

 • merakli @merakli

  @rdr Dediğim konu da aslında bu "daha eksiksiz projeler". BTC ya da ETH'den daha iyi projeler var ama BTC piyasadan silinip giderse bu piyasaya olan güven kalır mı?

 • merakli @merakli

  @rdr Kaç gündür köpek coinlere saydıran (muhtemelen zamanında almayan) hesapları görünce sinir oluyorum. Ben SHIB aldım ve şimdiki seviyesine gelinceye kadar 3 sıfır attı. Eğer al-unut yapsam 1 ayda milyoner bile olabilirdim. İnsanların bu şekil kolay para kazanma bence dalga konusu olmamalı ama dediğiniz gibi bu coinlere tepeden girenler hariç.

 • Hüseyin H. @hsynn

  Elinizdeki nakit miktarına bağlı bence. 100-200 hatta 500 dolardan az bir miktar varsa ben uzun vade düşünürdüm.
  Ha bana al sat eğlenceli geliyor. Ben şu an cüzdanıma baktığımda. %30'u uzun vade coini geri kalan %70'lik kısım al sat yaptığım kısım. Buradan aldığım karı yine uzun vade sepetine ekleme yapıyorum. Arada birde normal banka hesabıma atıp altın vs alıyorum.
  Ana paramı sistem dışına çıkardığım için oldukça da rahat hareket ediyorum.
  Giren arkadaşlarıma da bunu tavsiye ettim. Önce al satlarla şu ana parayı bi bankaya çekmek lazım. :))

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Burada, biraz, finansal istatistiklere bakmak lazım sanırım. Mesela, durağanlık var mı? Var ise eninde sonunda vade/sezon vb ortalamasına dönecektir. Dikkat edilmesi gereken şey, ortalama maliyetin, vade/sezon ortalamasının altında kalmasıdır. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta hareketliliğin dikkatli bir şekilde incelenmesidir. Bu piyasaların finansal istatistiklerini ve karakterini öğrenmek lazım. Buna da daha zaman var.

 • merakli @merakli

  @rdr Dediğiniz mantık ile gidersek bugün BTC'nin yükselmemesi lazım ya da borsanın da aynı şekilde yükselmemesi lazım çünkü illa ki birileri tepeden alacak ki yükseliş sürsün.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  @rdr; Büyük bir ihtimal ile uluslararası bir düzenleyici (regülatör) gelecek zaten. Gelmez ise hem teknoloji hem de coinler ölecek.

 • merakli @merakli

  @rdr Bu BTC ve ETH gibi güven veren coinler içinde geçerli. Bir kişinin twiti ile bile dump yapan bu coinler yarın birkaç kişinin twiti ve haber ile tepetaklak olabilir.

 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  Ayı da yada boğa da olduğuna göre değişir