Rekabet Kurumu'nun Türkiye'deki pazaryerleri için yaptığı ön inceleme raporu çıkmış vakti bol olan okuyabilir. 360 sayfalık bir rapor #rekabetkurumu #eticaret

https://www.rekabet.gov.tr/tr/Guncel/e-pazaryeri-platformlari-sektor-inceleme-a197b17532afeb11812e00505694b4c6

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • qubit @qubit

  #haftalıkgündememalzeme #hgm

  • qubit @qubit

   Görüş bildirilmesi isteniyor; tüketici olarak TS çatısı altında görüş bildirilmesini öneririm @gamsizm.
   @umtk örneğin fare alırken bir sorun yaşamış. Bu tarz şikayetler bir araya getirilip sürece katkı konmalı.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  neyi okuyalım? Rekabet kurulunun trendyolu incleyen müfettişi görevi bırakarak trendyolda çalşmaya başladı. Bu durumu başkan "normal " dedi. Tüm kanunlarda yasak olmasına rağmen.

 • berrram @berrram

  Ama şimdi tüm bu ticari sırlara Trendyol'da işe başlayan Rekabet Kurumu Daire Başkanı sahip peki ya diğerleri ?

 • Nakahella @nakah

  Trendyol'u inceleyen ve açıklarını bulan kişi bir anda Trendyol'da işe alındı ve o incelemelere ne oldu bilen yok. Bir de açıp bu yalan şeyleri okumamız isteniyor.

 • muytek @muytek

  Raporu yüzeysel olarak okuduğum kısmıyla kısa bir özet eklemek isterim;

  2018 yılına kadar Hepsiburada liderliğinde, bir dönemde n11'in ciddi bir rekabet olduğu belirtilmiş. Pazarda dengeler Alibaba'nın Trendyol'u almasının ardından Alibaba'nın sağladığı maddi güç ile Trendyol'un lehine değişiyor. Trendyol pazardan pay kapmak için çılgınca reklam kampanyası yürüterek özellikle 2020 yılında rakiplere ciddi bir fark atacak şekilde yapılan reklam kampanyasıyla bir çok kategoride lider konuma ulaştığı belirtilmiş. Bunların yanında Trendyol ve Hepsiburada bir çok farklı alanda (yemek, market, kargo, ödeme sistemleri) yer alıp, o pazarlarda da büyümeye başlamışlar.

  Amazon özelinde ise kitap alanında ciddi bir pazara ulaştıkları, alışveriş yapan tüketicilerin fiyatı yüksek ürünleri satın aldığı ve sepet tutarlarının yüksek olduğu konularında bilgi verilmiş.

  Özetle pazar Trendyol ile Hepsiburada'nın baskınlığında diğer rakiplerinde yer alma çabasında olduğu bir oligopol piyasası olmuş.