Güç kaynağı, elektrik kesintileri ve regülatörler hakkında bir soru:

Corsair 850 watt (rm850) psu'm var. Yaşadığım bölgede elektrik kesintileri olabiliyor ve sistemin zarar görmesinden çekiniyorum. Psu'da yüksek ve düşük akım koruması var ama yeterli olur mu? Evde 1200VA UPS var ama sistemi beslemeye gücü yetmiyor.

Amazon'dan 1500VA regülatör buldum, ama 750w demişler. Benim bildiğim bunun 900 watt civarına kadar beslemesi lazım, VA yüksek olmasına rağmen niye 750 yazmışlar acaba? Alsam yetersiz gelir mi?

https://www.amazon.com.tr/gp/aw/d/B08J7TCSXW/ref=cm_cr_arp_mb_bdcrb_top?ie=UTF8

Schneider Electric APC LS1500-RS 1500VA/750W 3 Schuko Çıkış Otomatik Voltaj...

Schneider Electric APC LS1500-RS 1500VA/750W 3 Schuko Çıkış Otomatik Voltaj Regülatörü - LS1500-RS: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • CKabil @moshck

  Cihaz verimi diye bir olay var. O yüzden 1500VA 900W olmayabiliyor. Ürünün kalitesine göre verim oranı artıyor. APC kaliteli bir firma ama daha verimli modelleri var mı bilemiyorum.

  Bir sorum olacak size 1200VA model UPS size kaç dakika dayanıyor ve nasıl bir yükte kullanıyorsunuz?

  • altalena @altalena

   700w'lık sistemimde kullanıyordum rx 580 vardı, bir sorun çıkmıyordu. 15-20 dakika dayandığını söylüyordu ama hiç denemedim, ben sadece "güvenli bir şekilde PC'yi bir ik dakika içinde kapatabileyim yeter" motivasyonuyla aldım ve kullandım. Bunun dışında, 1-2 saat civarında elektrikler kesilmişti ve modem çalışmaya devam etmişti, bataryası bir diş bile gitmemişti galiba. Ekran kartı ve psu değiştirdikten sonra ise yetmemeye başladı, aşırı yük uyarısı veriyor oyundayken (overclock yaptığımda :d). Daha yüksek almadığıma çok pişman oldum şimdi bu elimde kaldığı gibi bir de regülatör masrafı çıkacak duruma göre. Bir de keşke direkt regülatör alsaymışım daha masrafsız olurmuş diyorum, o zamanlar araştırdığımda technopat'ta falan direkt UPS önerilmişti ve onu almıştım, voltaj regülatörü daha mantıklıymış.

  • CKabil @moshck

   @altalena Bilgiler için teşekkür ederim. Benim de almam gerekiyor da 1000VA yeterli olur mu şeklinde bir soru vardı aklımda. Şuan minimum 1000VA olacağına emin oldum.

   Voltaj Regülatörü yerine On-Line UPS almanız daha mantıklı olur sanki? Bildiğim kadarıyla On-Line olanlar dalgalanmaları falan da önlüyorlar. Ayrıca elinizdeki sisteme regülatörü nasıl bağlayacaksınız ki? Sistem yük fazla diyorsa regülatörü taktığınızda da yük fazla demeyecek mi?

  • altalena @altalena

   @moshck Ne kadar olması gerektiğiyle alakalı başta sizin de bahsettiğinizle alakalı şöyle bir bilgi vereyim: power supply diyelim 700 watt ve siz bunun tamamını kullandığınızı varsayalım, şebekeden çekeceği PSU'nun verimliliğine göre değişiyor. Yani 80+ sertifikalı bir psu 700 watt aslında 850 watt civarı bir şey çekmiş olacak prizden. Monitörün ve takılacaksa başka cihazların çekeceği gücü de ekleyerek UPS veya voltaj regülatörünü belirlemek lazım.

   Bir de watt değil VA cinsinden veriyorlar güç miktarını, onun da hesaplaması "VAx0,8" şeklinde imiş. Güç faktörüne 1 diyen de var 1,2 diyen de. Cihaza göre değişiyor sanırım, en kötü olasılıkla 0,6 veya 0,8 değerini baz alıp çarpmak lazım: https://www.reddit.com/r/homelab/comments/5k1o12/what_is_va_load_on_a_ups_and_how_much_do_i_need/

   Şimdi, tam olarak da benim post'taki sorunum buradan doğuyor. Form faktörü önerilenler arasında gördüğüm en düşük değerden (0,6) çarpınca bile 900W çıkıyor 1500VA. Nasıl oluyor da 750w olarak belirtmişler onu anlamıyorum.

   UPS yerine regülatöre dönme nedenim, hem elektrik kesintisinde PC'yi çalıştırmama gerek duymamam hem de fazla masraflı olması. Online olanların tam koruma sağladığını duydum ama inanılmaz pahalılar, benim bütçemi aşıyor. Düz UPS'e bile param yetmiyor, minimum 1500VA almam gerekecek ki o da 900-1000 liradan başlıyordu son baktığımda.

   Yetmemeye başlayan şey sistem değil, 1200 VA'lık UPS. Aslında 1200va'lık ups bile ucu ucuna yetmiyor, overclock işine girmeyince sorun çıkartmadan çalışıyor. 1500 alsam rahat yetecek gibi. Bu yüzden APS regülatördeki 1500va'lık değere 750w denmesi bu yüzden beynimin error vermesine neden oluyor.

   Bir de "acaba fazla mı tedbirci davranıyorum, PSU zaten kaliteli ve voltaj korumaları var" diye düşünüyorum içten içe. Monitör, modem için UPS veya regülatör tarzı bir koruma şart ama PC'ye gerektiği konusunda şüpheliyim. İnternette bunla alakalı yeterince de bilgi bulabilmiş değilim.

 • Orcun @orcun

  Regülatörün zaten olayı o, atıyorum bir anlık 240v geldi onu filtreleyip sabit 220v verir. Veya işte anlık 120 150 180 lere düştü onu içindeki aküden destekleyip toparlar. HZ muhabbeti var birde bizde sık sık hz düşüyor mesela onu da filtreler o işe de baya yarar. Şimdi teknik dökümanlarıan bakmak lazım sonuçta ups değil, 750 watt anlık güç ihtiyacında max verebildiğidir ? https://www.se.com/ww/en/product/LS1500-RS/apc-line-r-1500va-automatic-voltage-regulator%2C-3-schuko-outlets%2C-230v/

  • altalena @altalena

   Ama anlamadığım kısım, 1500VA kısmı yani watt olarak karşılığını power factor'e göre (0.8 standart diye duymuştum) hesaplayıp (va değeriyle çarparak) çevirmiyorlar mı? Çoğu firma watt karşılığını yazmayıp direkt VA cinsinden değer yazıyor ve bir önceki UPS'i alırken de watt hesabını ona göre düşünerek almıştım. Benim hesap mı hatalı, onlar garantici olmak adına mı 750 gibi düşük bir rakam girdiler yoksa farklı bir durum mu var bilemedim.

  • CKabil @moshck

   @altalena APC nin regülatörlerini inceliyordum da genel olarak çarpanı 0.6 kullanmışlar. Bir videoda öyle söyledi. Hesaplayınca çarpanın 0.6 değil 0.5 olarak kullanıldığı belli oluyor. Biraz incelediğimde Line-R serisi hep 0.5 çarpanla çalışmış. Line-R ın eski versiyonu var onda çarpan 1. Sebebini öğrenmek için distübitörle konuşacağım. Yarın arar sorarım diye düşünüyorum

  • altalena @altalena

   @moshck Öğrendiğinizde paylaşırsanız çok iyi olur hocam, merak ediyorum ben de.

  • CanSimit @cansimit

   @altalena VA yazmaları normal, UPS güç sağlayıcı konumda oluyor, power factor'ün kaç olacağını bilemezler. (Elekrik şirketinden siz de aynı şekilde W çekiyorsunuz ama onlar VA üzerinden güç sağlıyorlar).

  • suicide @suicide

   @orcun ustam hz in dustugune emin misin?

  • Orcun @orcun

   @altalena Mesela @moshck dediği gibi hesaplaması değişiyor. Ama bende detaylı bilgi bulamadım. Bu bir kağıt üstünde çakallık mıdır ? başka bir yöntemi var da verimlilik adına ondan mı böyle yazıyorlar ? meçhul. @suicide Malesef dostum. Zaten volt gerilimle birlikte o da düşüyor. Normalde her elektronik cihaz o düşmeyi işte yükselmeyi belirli bir oranda yüzde 5 10 gibi sübvanse edebiliyor. Ama bu oran bizde çok fazla 220v şebeke gerilim bir anda 160 lara düştüğü bile oluyor. E zaten o durumda hz de düşüyor. Mesela farkedersin akkor lambalarda eskiden anında farkederdin çünkü pırpır yapmazdı direkt ışığın şiddeti azalırdı. 220 yerine 230 235 gelirse de ya lamba daha fazla yanardı anlık ama farkederdin. Şimdi ledlerde yada floresanlarda bunu farketmek zor pırpır yapar en fazla o kadar. Ama işte bu feci zararlı bir olay buzdolabı çamaşır makinesi işte ev aletleri çok daha hassas bu konuda e pc tarafı da da öyle psu bir yere kadar dayanır sonra ya kendini kapatır ya da sigortası atar bir yeri yanar hiç belli olmaz.

  • suicide @suicide

   @orcun allah allah 49-51 arasinda oynamasi normal ama dahasinda sistem otomatik kesiyor kendini diye biliyorum. voltaj neyse de frekans olayi cok hassas bir sey. 24 saat olcum yapan cihazim var kendi evimde 49.9 minimum 50.1 maksimum degerleri goruyorum loglarda. voltaj ise 180-240 arasi değişiyor.

 • altalena @altalena

  @suicide Başlıktaki regülatörü aldım, prizden taş çatlasın 730 watt çekiyordur diye tahmin ediyorum. Hiç "fazla yük" uyarısı almadım, monitörü falan da ne olur ne olmaz diye takmadım, sadece tek cihazdan devam ediyorum. Siz arayıp sorabildiniz mi?