Şu sıfır araçlardaki çip tedarik sorunu bir bana mı tuhaf geliyor. Düşük karlılık nedeniyle öncelik verilmiyor bahanesi ne kadar saçma. Böyle bir şey olamaz. Hiç bir sağlam neden yokken dünya otomobil piyasası tedarik sıkıntısına itildi diye düşünüyorum şahsen.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Halid @abdhbal

  "Böyle bir şey olamaz" Neden olamaz? Çip üreticisi de özel şirket değil mi? Kendi karını düşünmesi niye saçma geliyor size?

 • Alptekin @alptekinck

  Yalan dolan. Gitsinler hurdalıktaki 8bit işlemcileri kullansınlar...

 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  Kim daha çok para veriyorsa. Adam çipi ona satar ,
  Bu kadar basit anlaşılmayacak bir durum yok

 • Kadir @abdlkadrergin

  Nasıl anlaşılmayacak bir durum yok cidden aklım almıyor. Neden olmasın demişsiniz? Neden olsun peki? Daha çok para verir ve çipini tedarik edersin bu kadar basit. Maliyetini de fiyatlara yansıtırsın. Tek markayı ilgilendiren bir durum değil zaten sektörü ilgilendiriyor. Üretimini durdurmazsın. Bahane türetiliyor bence, dertler başka. Genel bir tedarik sıkıntısı çıkarılacaktı zaten küresel olarak ancak otomobilde bu bahaneyle çıkarılması çok basit bir neden geliyor bana. Zamanında sel oldu ram tedariği sıkıntıya girdi diye bilişim sektörü mü durdu yoo. Fiyatlar arttı dünya genelinde oldu geçti. Bunda böyle bir sıkıntı da yok, neymiş tercih edilmiyormuş çok saçma. Koca şirketlerin durmasına neden oluyormuş birde, geçiniz.

 • reducto @protego

  Sizin anlamadığınız ve bilmediğiniz bir nokta var. Endüstrinin çarklarını bilmediğiniz için bu durum size saçma geliyor. Seri üretimde "parasını verdim aldım yaa" diye bir şey YOK. Firmalar siparişlerini yıllar öncesinden verirler. Yani çip istedim aldım durumu yok. O firma ihtiyacı olan ürünü muhtemelen 1 yıl belki 2 yıl önceden sipariş veriyor. Tedarikçileri de ona göre üretim yapıyor. Çünkü o tedarikçinin de bir tedarikçisi var, onun da bir tedarikçisi var. Ve hepsinin yıllık üretim kapasitesi belli. Bunlar yıllar alan süreçler. Covid'in üretimi azaltması ve talebi artırması yüzünden tüm sektörlerde şu an bu sıkıntı var. Siparişini verip yerini önden ayırtabilen ayırtıyor(ve daha önceden ayırtmış olan). Diğerleri sırasını bekliyor. Daha fazla üretsinler diye bir şey de söz konusu değil. Seri üretimde daha fazla üretmek demek yeni yatırım ve yeni fabrika demek. İnanılmaz maliyetli(firma bile batırır, ki geçmişte batırdığı oldu) ve en az 1-2 yıllık bir süreç bu. Tabi hammadde bulabilirse. Çip üreticisi yeni fabrika açsa ne olur silikon üretimi yetişmiyor? Araç üreticilerinin verdiği siparişle örneğini verdiğiniz bilişim sektörünün hiçbir alakası yok. Asus 100 milyon "çip" sipariş etmek için firmaya gider, WW 1 milyon sipariş etmek için firmaya gider. Üretim hacimlerinin arasında dağlar kadar fark var. Tedarikçi de kendisine en çok parayı en hızlı getirecek olana öncelik verir. Olay bu kadar basit. Mantıksız değil tersine seri üretim tedarik zincirinin ana işleyiş mekaniği bu

  • Kadir @abdlkadrergin

   18 yıldır endüstrinin tam göbeğindeyim. Türkiye'nin en büyük beyaz eşya üreticilerinden birinde. Pandemi başında lojistik sıkıntılarda tedarik durumunu yakından izledim, neyse ki korkulan olmadı, bizim tedarik zincir aksamadı. Söz konusu koca bir araç sektörü. Elbette planlamalar siparişler çok önceden yapılıyor. Ben de o kısımda takılıyorum. Hiç bir tedarikçi önceliğim değilsin diye dev bir sektöre sırt çevirmez, çeviremez. Bu bahane bana saçma geliyor. Her neyse bunun arkasında başka nedenler olduğunu düşünüyorum.

  • reducto @protego

   @abdlkadrergin Bunu niye sırt çevirme olarak görüyorsunuz? Ticaret bu. Araç üreticilerine gitse başkalarına gitmeyecek. O zaman da "niye onlara sırt çeviriyorlar" demeyecek misiniz? Araç sektörü rahat rahat tedarik edip beyaz eşya sektörü edemese bu sefer onlar için aynısını diyecektiniz. Ortada sırt çevirme yok. Önceden de bu böyleydi şimdi de böyle. Tek farkı üretim sıkıntısı olduğu için siparişler yıllarca öteye uzamış durumda ve araç firmaları daha çok beklemek zorunda kalıyorlar. Yoksa eskiden de durum farklı değildi. Yine 100 milyon sipariş veren firmadan sonra geliyorlardı. Araç üreticileri de hiç ürün bulamıyor değiller, az buluyorlar. Beyaz eşya sektöründe bir sıkıntı olmaması normal. Pandemiden dolayı beyaz eşya sektöründe bir talep patlaması yaşanmadı. Dolayısıyla hem ellerindeki stoklar tahminlerin dışında erimedi hem de daha önce planlamasını yapıp sipariş verdikleri normal çipleri aldılar. Talep patlaması olmadığından eksikleri de olmadı, kaç yılın planlamasını yapıp siparişlerini verdilerse veya opsiyonladılarsa o şekilde devam ediyor. O siparişleri bittiğinde ancak tedarik sıkıntısı olabilir. Komplo teorisi yapmanın anlamı yok. O fabrikaların 1 hafta durması sizin ima ettiğiniz şeyden gelecek kârdan daha çok zarar ettirir.

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Bence normal; herkes aynı işi, aynı şekilde yapan, standart bir çip kullanmıyordur. Çiplerin bilgilendirme standartı aynı ama araç içindeki uygulamaları farklıdır.