İçerik hırsızlığıyla ilgili benim de başıma gelen bir şey anlatayım. Yine hırsızların savunulduğu bir hikaye. Bu sefer hem hırsız olan hem de savunanlar "öğretmen" siz düşünün gerisini.
Öğrenciler için dijital içerik üretiyoruz arkadaşımla ve sitemiz üzerinden paylaşıyoruz görselleri. İçeriklerdeki çizgi karakterlerden tutun da tablo yerleşimleri vs her şey tamamen özgün kendi çizimimiz. Başka içeriklerden fikir elbette alıyoruz ama özgün bir ürün ortaya koyuyoruz, çalınmaması için de alt tarafına küçük bir şekilde site ismimizi yazıyorduk. Bir gün Telegram'da öğretmen gruplarından birinde benim etkinliğin paylaşıldığını gördüm. Sevindim hani demek ki popüler oluyoruz diye. Başka bir siteye eklenmiş ama olsun dedim, linke bir girdim adam bizim etkinlikte hiçbir değişiklik yapmadan almış alttaki site ismimizi silip kendi adını yazmış resme. 😀 Linkimizi silmese mutlu olup devam edecektim hayatıma, hadi sildin bari kendi adını yazma. Düzgün bir üslupla yaptığı şeyin yanlış olduğunu ve ismimizi silmeden paylaşması gerektiğini ilettim gruptan kendisine. Gruptaki diğer öğretmenler bir sürü mesaj attılar bana, hocamız bizle içerik paylaşıyor sen ne karışıyorsun, senin yaptığın gibi bir sürü etkinlik var internette, ne değerliymiş etkinliğin falan gibi bir sürü mesaj yazıldı. 🙂 Şok oldum, hepsi baya atanmış öğretmenler ve hırsızı savunuyorlar. Diyorum ki paylaşılmasında sıkıntı yok, ismimi silmiş kendi adını yazmış bu problem diyorum. Ama öğretmen emek verip bizle paylaşıyor ne olmuş yani büyütmeyin dediler. 🙂 Hırsız ise yakalandığını anlayınca biraz geri adım atıp özür diledi, ben de çok üstüne gitmedim uğraşmak istemedim.

Hani cahil, üretemeyen, topluma faydası olmayan insanların hırsızı savunmasını bir nebze anlayabiliyorum ama öğretmenlerin bile bunu yapıyor olması şaşırtıcı.

#hırsızlık #içerikhırsızlığı #akış #öğretmen #sorucevap #eğitim

BeğenFavori PaylaşYorum yap