Selamlar,

Citroen C5 Aircross aracım var. Bu araçta Android Auto ve Apple Car Play desteği mevcut fakat kablo ile çalışıyor. Araçta kablosuz şarj olmasının da etkisi ile ben telefonumu (iphone 11) kablosuz olarak araca bağlamak istiyorum, daha doğrusu Apple Car play'i kablosuz kullanmak istiyorum. Sınırlı olarak bazı işler kablosuz yapılabilse de örneğin Maps kablosuz çalışmıyor. Bunun için uygun bir dongle var mıdır? Tek istediğim aradaki kabloyu aradan çıkarıp usb çıkışına bir dongle takmak ve Apple Car play'i kablosuz kullanabilmek.

Saygılar, sevgiler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  https://www.youtube.com/watch?v=p6YjBjySpxc bu var ama 130 dolar. daha ucuzu da vardır muhtemelen

 • Rotten Pizza @pizza

  Bildigim kadariyla aracin sisteminin dogrudan kablosuz CarPlay’i desteklemesi gerekiyor. Sonradan yapilabilecek bir sey oldugunu pek zannetmiyorum.
  VW Passat’a makyaj sonrasi degisen bilgi/eglence sistemiyle birlikte eklenmisti mesela bu özellik. Öncesinde kabloluydu.

  Bildigim kadariyla Peugeot/Citroen tarafinda kablosuz CarPlay henüz hiçbir araçta yok. Eklenecek olursa yeni modelin parçalariyla adapte edilebilir belki. Ama bir ihtimal de VW tarafinda oldugu gibi tüm sistemin degismesini gerektirmesi.

  • marquis @marquis

   Bugün servisteydim, bir alet önerdiler fakat alet aslında android tabanlı mini bir bilgisayar. Ben direksiyondaki tuşa basıp siri ile konuşmak istiyorum, onun bir çözümünü bulamadım. Sadece kabloyu aradan çıkarsın yeter desem de onu da pek anlamadılar. Aradığım şey kablosuz mouse dongle ları boyutunda minik bir alet, içinde ram, işlemci, depolama olan mini bir pc değil. Sanırım o teknoloji henüz yok.

  • Rotten Pizza @pizza

   @marquis - Biraz arastirdim, aslinda bir sirket tam sizin istediginiz ürünü üretmis ama fiyati biraz tuzlu (110 €). Dongle aracin USB girisine baglanip telefonunuza kablosuz olarak baglaniyor. Araç normal kablolu olarak baglanmis gibi gördügü için CarPlay özelliklerinin tamami çalisiyormus. Incelemesi ve ürün linki burada: https://appleinsider.com/articles/20/01/28/this-dongle-can-upgrade-you-to-wireless-carplay-for-cheap/amp/

  • marquis @marquis

   @pizza Hocam aslında parası (belli sınırlar içerisinde çok umrumda değil). 110 euro bana uyar gibi. O kabloyu tak çıkart, bazen trafikte onla uğraşıyorsun falan büyük sıkıntı. Haa minik bir kablo olur makaralı o da işimi görebilir. Yalnız direk kablosuz olsa daha güzel.

  • Rotten Pizza @pizza

   @marquis - Haklisiniz. 110 €’nun üzerine kargo ve gümrük masraflari eklenmesi gerekecek büyük ihtimalle TR için. Ama diger alternatif bütün sistemi degistirmek olacagi için fiyat en az 3-4’e katlanacaktir. Kablolu-kablosuz CarPlay’i pek çok araçta kullandim ama kendi aracimda yok. Olsa ve kablolu olsa ben de kesinlikle bu yöntemi denerdim.

 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  Senin aracı 20 gün evel antalyadan kiraladım İstanbul'a geldim dizel 8 ileri otomatik olan
  Bagaj arka koltuklar tepeleme yolcu koltugu yüklü halde hız sınırlarına uyarak 780 km yolda 245₺ mazot yaktım..
  Koltuklar aşırı rahat çok beğendim baldır ve bel desteği yok uzun yolda üzdü konfor sessilik iyi dizel rölanti de biraz sesli ama menü berbat hiç kullanici uyumlu değil ses sistemi eh işte o kadar ..
  En beğendiğim iki şey koltuk rahatlığı ve süspansiyon yumuşaklığı
  Virajlarda iyi üzmedi motor canlı istekli frenler sıkı

  • marquis @marquis

   Ses sistemi için focal çözümleri mevcut, Citroen kendisi uyguluyor. 500euro fiyatı var, onu yapmayı düşünüyorum. Bel desteği var fakat baldır yok malesef (onun için 20bin liralık opsiyon mevcut). Yine de yalıtım olarak iyi araçtır, çift cam mesela araç olduğu gibi. Benim araçta otoyol sürüş destek te var, kendi kendine gider belli bir süre, dalgınlık olursa şeride sokar, öndeki fren yaparsa fren yapar. Aslında teknolojik olarak güzel araçlar fakat kablosuz apple car play yok işte.

  • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

   @marquis benim kullandıgimda şerit takip şeritte tutma çarpışma uyarısı ikazı işlevsiz bir yol haritası vardı ,orta ekran yazılımı berbat ama
   Netice olarak güzel araç memnun kaldım Antalya İstanbul arasi yuzkm de 4.8 litre mozat yaktı , gece sene aynı yolu Toyata corola hibrit kiralamistimbo daha yüksüz ve sakin kullanımda yüz km de 3.4 litre benzin yakmış ti onun donanım full dü

 • marquis @marquis

  Yok, öyle bir özellik değil. VW grubunda çok oluyor o tarz şeyler fakat PSA da yok. Ne varsa açık araçta, o tarz satıyorlar. Belki hayalet göstergeye Car Playe'in maps kısmını yansıtmak ileride olabilir, çünkü her araç için ayrı hayalet gösterge üreteceklerini sanmıyorum. O işi yapan araçları mevcut çünkü bu aracın Avrupa versiyonlarında.

 • Rotten Pizza @pizza

  Hocam kablosuz CarPlay için bir yöntem denediniz mi yoksa kablolu kullanmaya devam mı ediyorsunuz?

 • Abdulrahman Nahhas @abdulrahman-nahhas

  TRY 2,541.83 50%OFF | Tesla tipi Android Citroen C5 Aircross 2017 2018 2019 2020 2021 araba radyo multimedya Video oynatıcı navigasyon GPS
  https://a.aliexpress.com/_mqFGydo

  Şöyle bir şey buldum sizce işe yararmı? Komple ekranı alıyor yerine bunu takıyoruz wifi bağlantı ve yeni bir ekrana sahip oluyoruz. İşe yararmı?